Haber
1 Eylül 2016

İÇ İŞLERİ BAKANI DEĞİŞTİ, BİZLERİ NELER BEKLİYOR?

Ağustos ayının son günü hatta son saatlerinde Haber programlarına, bir son dakika haberi düştü. Haberde, Efkan Ala’nın İç İşleri Bakanlığı görevinden alındığı, yerine Süleyman Soylu’nun getirildiği yer alıyordu.

 ALA NEDEN ALINDI?

Peki, neden? Durup dururken Efkan Ala neden görevden alınıyordu? Elbette kulislerde kalmış, gün yüzüne çıkmamış muhakkak bazı şeyler vardır. Ancak yaşanan bazı konular bizlere bazı mesajlar verebilir. Mesela, 17-25 Aralık darbe girişimlerinin ardından Emniyet Teşkilatının FETÖ üzerine yeterince gitmemesi, görevi bazı kuruluşların savsaklaması gibi. Yada Emniyet İstihbarat birimlerinin darbe öncesi yeterli istihbarat almamış olması olabilir. Veya Efkan Ala’yı, görevden alarak Cumhurbaşkanımız herkese bakın ben işin üstündeyim, hata yapanı yakarım, göz yumanın dumanını attırırım mesajları da vermiş olabilir. Tabi ki bunlar varsayımlar, ancak güçlü varsayımlar. İşin asıl yanının, Efkan Ala’yı istifaya götüren sürecin daha farklı olduğunu düşünüyorum. Elbette bunlar etken ama bardağı taşıran çok farklı bir konu var.

Emniyet Müdürleri kararnamesi!

Evet, asıl sorun bu. Çıktı, çıkacak, bu hafta, haftaya kaldı denilen ve 3 aydır bugün yarın çıkacak olan Emniyet Müdürleri kararnamesi. Listeler çok kritik, öyle ki FETÖ ile mücadele edecek, kurum içerisinden, diğer kurumlardan hatta Ak Parti’de çook büyüklerin referansı ile bir yerlere gelmiş FETÖcülerle dahi mücadele edecek bir liste. Yani Reisin istediği, gözünü budaktan esirgemeyecek, kendi ikbali için hareket etmeyecek, buna dokunursam bana şöyle yansır, böyle yansır demeyecek Emniyet Müdürleri ve Valiler. Kısacası Reisin istediği idealist, FETÖyle mücadeleyi kendisine şiar edinmiş, korkusuz emniyet müdürleri. İyi de kardeşim, Efkan Ala böyle Emniyet Müdürleri istemiyor mu? Derseniz. Cevabım, elbette istiyor, ancak referans olduğu, kendine yakın gördüğü yada yakınlarının referans olduğu isimlerinde yenmesine razı olmuyor. Emniyet Müdürleri kararnamesinin sürekli erteleniyor olmasının sebebi de bu. Köklü değişiklikten ziyade, belli başlı bazı müdürlerin değişmesi gerektiğini düşünüyor. Ama öyle olmaz FETÖ ile mücadele, gerektiği zaman bırak Valiyi, Emniyet Müdürünü, İç İşleri Bakanını, Başbakan’ı bile almalısın görevden. Tıpkı, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı gibi. Kararlı, dik, işin üzerine ciddiyetle giden ve kangren olabilecek tüm organları kökünden kesip atacak kadar cesur olmalı yöneticiler. Polisinden, emniyet müdürüne, emniyet müdüründen, valisine, iç işleri bakanına, başbakanına kadar herkes bu ciddiyetle bu işe sarılmalı. İç İşleri eski Bakanı Efkan Ala’da bu hususta eksik görüldü ki alındı görevden. Efkan Ala çok ciddi bir bürokrat diyebilirim. Geri planda kaldığı zaman çok etkili vegüçlü bir isim. Ancak siyaset yaptığı zaman, öne çıktığı zaman o kadar başarılı dememiz mümkün değil.

NEDEN SÜLEYMAN SOYLU?

Peki, neden Süleyman Soylu? Aslında bu sorunun cevabı yukarıda satır aralarında tek tek verildi. İç İşleri Bakanı cesur olmalı. PKKlıların karşısına geçip Kandili Başına yıkacağız diyecek kadar, Darbecilerin elinden TRT’yi kurtaracak kadar, vatandaşla omuz omuza verip, asrın en güçlü silahlarına karşı göğsünü siper edecek kadar. Kısacası Süleyman Soylu kadar, cesur olacak. Darbe gecesi birçok bakandan ses çıkmadı. İstisnalardandır Süleyman Soylu, Bekir Bozdağ gibi. FETÖ ye karşı bir adım geri atmayacak, üstlerine giderken bir an duraksamayacak birisidir, Karadeniz’in hırçın çocuğu, Süleyman Soylu. Kısacası soyludur, Süleyman Soylu. Buna dokunursak, ahmağız diyenler rahatsız olur demeyecek, şunu alırsak falanca kişi (!) alınır demeyecek, yalnızca Reisle ve Binali Yıldırım’la hareket edecek birisidir. İşte bugün, bu mücadelenin verildiği tarihte böyle bir İç İşleri Bakanına ihtiyaç vardı ve o kişi İç İşleri Bakanı oldu. Her şeyden önemlisi de, emniyet camiasına uzak olduğundan ve teşkilatlara yabancı olduğundan herkese kuşkucu yaklaşacak, herkese eşit davranacak olması nedeni ile İç İşleri Bakanı oldu Süleyman Soylu.

BİZİ NELER BEKLİYOR?

Peki, bizi neler bekliyor? Bu süreç hayra alamet bir süreç mi? Evet, köklü değişiklikler ülke genelinde yaşanacak. Birçok İlin Valisi, Emniyet Müdürü değişecek. İlçelerin Kaymakamları yenilenecek. Şube müdürleri, komiserler, baş komiserler, birimler, birim müdürleri tek tek değişecek. FETÖ ile mücadele kapsamında alınabilecek her önlem alınacak, mücadeleyi artıracak her reform uygulanacak.

EMNİYET MÜDÜRLERİ KARARNAMESİ

Bu kapsam da ilk olarak ta Emniyet Müdürleri kararnamesinin imzalanacağını düşünüyorum. Belki de Türkiye tarihinde görülmemiş geniş kapsamlı bir karar name olabilir. Tıpkı HSYK’da olduğu gibi. Tahminim 50’nin üzerinde Emniyet Müdürü değişecek. Hepsi birden yapılmaz ise etap etap bu listeler açıklanır. 17-25 sonrası FETÖ ile mücadelede pasif kalmış müdürlerin yerini, etkili, aktif ve güvenilir isimler alacak. Referanstan çok, mesleki yeterliliği ve özgeçmişleri dikkate alınacak. FETÖ ile bağı olmamış, hatta FETÖ tarafından dışlanmış, sürgün edilmiş, cezalandırılmış isimler, Emniyet Teşkilatında altın dönemlerini yaşayacaklar. Tabi hem kendilerinin hem Devletin intikamını almak üzere FETÖye bu ülkeyi dar edecekler.

AK PARTİ TEŞKİLATLARINDA REVİZYON

İkinci beklediğim husussa, Ak Partinin içerisinde yaşanacak büyük değişim. Aslında İç İşleri Bakanlığında ki bu değişim her yere mesaj veriyor, ben Bakanımı değiştirdim, kimsenin gözümde bir torpili yok, mücadele etmeyenin başını yakarım diyen bir mesaj. Ak Parti teşkilatlarında ki değişim 7 Haziran seçimlerinden sonra bekleniyordu, ancak seçim sonuçları fecaat olunca bu 1 Kasım sonrasına ertelendi. Daha sonra sürpriz bir şekilde Başbakan’ın değişmesi, revizyonu erteledi. Tam revizyon başlıyor derken, Ramazan Ayı girdi, sonrası malum Darbe girişimi. Gündem yoğunluğunda arada kaynadı gitti teşkilatlarda ki değişim. Ancak her şerde bir hayır vardır. Bu şerde bir hayra vesile oldu, revizyonlar daha geniş kapsamlı olacak diye düşünüyorum. Ak Parti bana göre önce İl Başkanlarını değiştirecek sonra olağan üstü bir kongre sürecine girecek. Ak Parti içine sızmış FETÖ üyeleri ile başarısız isimler bir bir gönderilecek. Özellikle vekiller, belediye başkanları ve teşkilatlar arasında uyum bozukluğu olan iller değişecek. Kısacası ilk olarak uzatmaları oynayan İl Başkanlarının istifası istenilecek. Uyum sorunu yaşamayacak, güvenilir isimlere teşkilatlar emanet edilecek ve kongre süreci tamamlanacak. Sonrası ise seçim diye düşünüyorum. Sezinlerime göre 1 ay içerisinde İl Başkanları değişir, 3 ay içerisinde de kongreler yapılır, 1 yıl içerisinde bir erken seçim yapılır, Genel ve Yerel Seçimler birleştirilir. Arkasından da Aptalmışım deyip, milleti aptal yerine koyanlar, kendisi FETÖ cü olmadığı halde devletin en önemli kurumlarına FETÖcü yerleştirenler, Mahkemenin huzurunda bulurlar kendilerini. Zaten doğru olan da bu! Kimse Ak Parti’de FETÖcü yok diyemez, her yer temizlenirken, Ak Partinin temizlenmemesi kuşku doğurur. Seçimlerde çok listelerin değişeceğini düşünmüyorum, başarılı olan ve FETÖ ile bağı olmayan vekiller yeniden aday olurlar. Aday yapılmayanlarsa geçmişten gelen hesapları kapatmak üzere, yargının huzurunda kendilerini bulurlar.

 VALİLER KARARNAMESİ

Sürpriz olacak konu ise Valiler kararnamesi. Bana göre yeni bir Valiler Kararnamesi çıkar. Hatta son kararname ile değişen, Valilerin yeri bile değişebilir. Bu öncekinden biraz daha kapsamlı ve FETÖ odaklı olur. Ülke genelinde, emniyeti tesis etmek için gözü kara isimler Valiliklere atanır ve Devlet tüm organlarıyla, FETÖ ile PKK ile DAEŞ ile mücadeleye girer. Tabi sadece FETÖ cüleri tutuklamak değil marifet. Marifet FETÖ cü olmayıp, bir şekilde operasyonlarda açığa alınmış, tutuklanmış isimleri de tespit edip görevlerine döndürmek. At izini it izinden ayırıp, hakkıyla mücadele vermek. Bu kapsamda yeniden ve çok daha güçlü, hatta çok daha şaşırtıcı operasyonlarda beklenmelidir. Kırıkkale’de de çok daha ciddi operasyonlar yapılacağını düşünüyorum.

YERELE YANSIYACAKLAR BUNLAR

Kafamda olanları yazdım. Aslında yerele yansıyacak, değişimlerden bahsettim. Değişim bunlarla kısıtlı olmaz, MİT’te, Emniyet İstihbaratta, İç İşleri Bakanlığı Daire Başkanlıkları ve Müsteşarlıklarında çok ciddi değişimler yaşanacaktır. Bazı medya organlarında Efkan Ala’nın MİT’in başına geçeceği şeklinde paylaşımlar yapılıyor. Bunlar bana çok saçma geliyor, öyle olsa bu istifa ulu orta olmazdı. Cumhurbaşkanı Efkan Ala’ya başka bir görev verecek olsa, Efkan Ala’yı ortaya atmazdı. En azından istifanın şekli bu tarz olmazdı. Dedikoduya mahal vermeyecek, içinden enerjisi alınmış ve onure ederek bir istifa ile bu halledilirdi. Sorun var ki birden böyle bir karar alındı ve açıklandı. Sorun var ki, akşam saat 5’e kadar Bakanlıkta duran, olağanüstü bir şey yaşamayan Ala görevden alındı.

BU İSTİFA ÇOK OLAYA GEBE

Kısacası, bu istifa çok olaya gebe. Yakın ve uzak zamanda çok şeyin değişeceğini gösteren bir istifa. Yakın zamanda beklediklerim hatta 1 ay içerisinde beklediklerim, Emniyet Müdürleri hakkında bir kararname çıkması, Ak Parti İl ve İlçe teşkilatlarında revizyona gidilmesi ve yeni bir Valiler Kararnamesi çıkması. FETÖ’ye karşı çok daha geniş kapsamlı ve büyük operasyonların olması. Uzun vadede beklediklerim ise Ak Partide olağanüstü kongre süreci, Yerel ve Genel Erken Seçim, MİT gibi devletin sinir uçlarında köklü değişiklikler. Bekleyip göreceğiz, satranç bir zeka ve hamle oyunudur. Devlet Yönetmekte satranca benzer. Erdoğan bir hamle yaptı, arkasını muhakkak düşünmüştür.

Print Friendly

Bir Yorum Yap


*

Haber
Bu Web Sitesi ÜN Ajans Tarafından Tasarlanmıştır.
Çağlar Atmaca
(caglar.atmaca@hotmail.com)
İÇ İŞLERİ BAKANI DEĞİŞTİ, BİZLERİ NELER BEKLİYOR?
1 Eylül 2016, Perşembe

Ağustos ayının son günü hatta son saatlerinde Haber programlarına, bir son dakika haberi düştü. Haberde, Efkan Ala’nın İç İşleri Bakanlığı görevinden alındığı, yerine Süleyman Soylu’nun getirildiği yer alıyordu.

 ALA NEDEN ALINDI?

Peki, neden? Durup dururken Efkan Ala neden görevden alınıyordu? Elbette kulislerde kalmış, gün yüzüne çıkmamış muhakkak bazı şeyler vardır. Ancak yaşanan bazı konular bizlere bazı mesajlar verebilir. Mesela, 17-25 Aralık darbe girişimlerinin ardından Emniyet Teşkilatının FETÖ üzerine yeterince gitmemesi, görevi bazı kuruluşların savsaklaması gibi. Yada Emniyet İstihbarat birimlerinin darbe öncesi yeterli istihbarat almamış olması olabilir. Veya Efkan Ala’yı, görevden alarak Cumhurbaşkanımız herkese bakın ben işin üstündeyim, hata yapanı yakarım, göz yumanın dumanını attırırım mesajları da vermiş olabilir. Tabi ki bunlar varsayımlar, ancak güçlü varsayımlar. İşin asıl yanının, Efkan Ala’yı istifaya götüren sürecin daha farklı olduğunu düşünüyorum. Elbette bunlar etken ama bardağı taşıran çok farklı bir konu var.

Emniyet Müdürleri kararnamesi!

Evet, asıl sorun bu. Çıktı, çıkacak, bu hafta, haftaya kaldı denilen ve 3 aydır bugün yarın çıkacak olan Emniyet Müdürleri kararnamesi. Listeler çok kritik, öyle ki FETÖ ile mücadele edecek, kurum içerisinden, diğer kurumlardan hatta Ak Parti’de çook büyüklerin referansı ile bir yerlere gelmiş FETÖcülerle dahi mücadele edecek bir liste. Yani Reisin istediği, gözünü budaktan esirgemeyecek, kendi ikbali için hareket etmeyecek, buna dokunursam bana şöyle yansır, böyle yansır demeyecek Emniyet Müdürleri ve Valiler. Kısacası Reisin istediği idealist, FETÖyle mücadeleyi kendisine şiar edinmiş, korkusuz emniyet müdürleri. İyi de kardeşim, Efkan Ala böyle Emniyet Müdürleri istemiyor mu? Derseniz. Cevabım, elbette istiyor, ancak referans olduğu, kendine yakın gördüğü yada yakınlarının referans olduğu isimlerinde yenmesine razı olmuyor. Emniyet Müdürleri kararnamesinin sürekli erteleniyor olmasının sebebi de bu. Köklü değişiklikten ziyade, belli başlı bazı müdürlerin değişmesi gerektiğini düşünüyor. Ama öyle olmaz FETÖ ile mücadele, gerektiği zaman bırak Valiyi, Emniyet Müdürünü, İç İşleri Bakanını, Başbakan’ı bile almalısın görevden. Tıpkı, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı gibi. Kararlı, dik, işin üzerine ciddiyetle giden ve kangren olabilecek tüm organları kökünden kesip atacak kadar cesur olmalı yöneticiler. Polisinden, emniyet müdürüne, emniyet müdüründen, valisine, iç işleri bakanına, başbakanına kadar herkes bu ciddiyetle bu işe sarılmalı. İç İşleri eski Bakanı Efkan Ala’da bu hususta eksik görüldü ki alındı görevden. Efkan Ala çok ciddi bir bürokrat diyebilirim. Geri planda kaldığı zaman çok etkili vegüçlü bir isim. Ancak siyaset yaptığı zaman, öne çıktığı zaman o kadar başarılı dememiz mümkün değil.

NEDEN SÜLEYMAN SOYLU?

Peki, neden Süleyman Soylu? Aslında bu sorunun cevabı yukarıda satır aralarında tek tek verildi. İç İşleri Bakanı cesur olmalı. PKKlıların karşısına geçip Kandili Başına yıkacağız diyecek kadar, Darbecilerin elinden TRT’yi kurtaracak kadar, vatandaşla omuz omuza verip, asrın en güçlü silahlarına karşı göğsünü siper edecek kadar. Kısacası Süleyman Soylu kadar, cesur olacak. Darbe gecesi birçok bakandan ses çıkmadı. İstisnalardandır Süleyman Soylu, Bekir Bozdağ gibi. FETÖ ye karşı bir adım geri atmayacak, üstlerine giderken bir an duraksamayacak birisidir, Karadeniz’in hırçın çocuğu, Süleyman Soylu. Kısacası soyludur, Süleyman Soylu. Buna dokunursak, ahmağız diyenler rahatsız olur demeyecek, şunu alırsak falanca kişi (!) alınır demeyecek, yalnızca Reisle ve Binali Yıldırım’la hareket edecek birisidir. İşte bugün, bu mücadelenin verildiği tarihte böyle bir İç İşleri Bakanına ihtiyaç vardı ve o kişi İç İşleri Bakanı oldu. Her şeyden önemlisi de, emniyet camiasına uzak olduğundan ve teşkilatlara yabancı olduğundan herkese kuşkucu yaklaşacak, herkese eşit davranacak olması nedeni ile İç İşleri Bakanı oldu Süleyman Soylu.

BİZİ NELER BEKLİYOR?

Peki, bizi neler bekliyor? Bu süreç hayra alamet bir süreç mi? Evet, köklü değişiklikler ülke genelinde yaşanacak. Birçok İlin Valisi, Emniyet Müdürü değişecek. İlçelerin Kaymakamları yenilenecek. Şube müdürleri, komiserler, baş komiserler, birimler, birim müdürleri tek tek değişecek. FETÖ ile mücadele kapsamında alınabilecek her önlem alınacak, mücadeleyi artıracak her reform uygulanacak.

EMNİYET MÜDÜRLERİ KARARNAMESİ

Bu kapsam da ilk olarak ta Emniyet Müdürleri kararnamesinin imzalanacağını düşünüyorum. Belki de Türkiye tarihinde görülmemiş geniş kapsamlı bir karar name olabilir. Tıpkı HSYK’da olduğu gibi. Tahminim 50’nin üzerinde Emniyet Müdürü değişecek. Hepsi birden yapılmaz ise etap etap bu listeler açıklanır. 17-25 sonrası FETÖ ile mücadelede pasif kalmış müdürlerin yerini, etkili, aktif ve güvenilir isimler alacak. Referanstan çok, mesleki yeterliliği ve özgeçmişleri dikkate alınacak. FETÖ ile bağı olmamış, hatta FETÖ tarafından dışlanmış, sürgün edilmiş, cezalandırılmış isimler, Emniyet Teşkilatında altın dönemlerini yaşayacaklar. Tabi hem kendilerinin hem Devletin intikamını almak üzere FETÖye bu ülkeyi dar edecekler.

AK PARTİ TEŞKİLATLARINDA REVİZYON

İkinci beklediğim husussa, Ak Partinin içerisinde yaşanacak büyük değişim. Aslında İç İşleri Bakanlığında ki bu değişim her yere mesaj veriyor, ben Bakanımı değiştirdim, kimsenin gözümde bir torpili yok, mücadele etmeyenin başını yakarım diyen bir mesaj. Ak Parti teşkilatlarında ki değişim 7 Haziran seçimlerinden sonra bekleniyordu, ancak seçim sonuçları fecaat olunca bu 1 Kasım sonrasına ertelendi. Daha sonra sürpriz bir şekilde Başbakan’ın değişmesi, revizyonu erteledi. Tam revizyon başlıyor derken, Ramazan Ayı girdi, sonrası malum Darbe girişimi. Gündem yoğunluğunda arada kaynadı gitti teşkilatlarda ki değişim. Ancak her şerde bir hayır vardır. Bu şerde bir hayra vesile oldu, revizyonlar daha geniş kapsamlı olacak diye düşünüyorum. Ak Parti bana göre önce İl Başkanlarını değiştirecek sonra olağan üstü bir kongre sürecine girecek. Ak Parti içine sızmış FETÖ üyeleri ile başarısız isimler bir bir gönderilecek. Özellikle vekiller, belediye başkanları ve teşkilatlar arasında uyum bozukluğu olan iller değişecek. Kısacası ilk olarak uzatmaları oynayan İl Başkanlarının istifası istenilecek. Uyum sorunu yaşamayacak, güvenilir isimlere teşkilatlar emanet edilecek ve kongre süreci tamamlanacak. Sonrası ise seçim diye düşünüyorum. Sezinlerime göre 1 ay içerisinde İl Başkanları değişir, 3 ay içerisinde de kongreler yapılır, 1 yıl içerisinde bir erken seçim yapılır, Genel ve Yerel Seçimler birleştirilir. Arkasından da Aptalmışım deyip, milleti aptal yerine koyanlar, kendisi FETÖ cü olmadığı halde devletin en önemli kurumlarına FETÖcü yerleştirenler, Mahkemenin huzurunda bulurlar kendilerini. Zaten doğru olan da bu! Kimse Ak Parti’de FETÖcü yok diyemez, her yer temizlenirken, Ak Partinin temizlenmemesi kuşku doğurur. Seçimlerde çok listelerin değişeceğini düşünmüyorum, başarılı olan ve FETÖ ile bağı olmayan vekiller yeniden aday olurlar. Aday yapılmayanlarsa geçmişten gelen hesapları kapatmak üzere, yargının huzurunda kendilerini bulurlar.

 VALİLER KARARNAMESİ

Sürpriz olacak konu ise Valiler kararnamesi. Bana göre yeni bir Valiler Kararnamesi çıkar. Hatta son kararname ile değişen, Valilerin yeri bile değişebilir. Bu öncekinden biraz daha kapsamlı ve FETÖ odaklı olur. Ülke genelinde, emniyeti tesis etmek için gözü kara isimler Valiliklere atanır ve Devlet tüm organlarıyla, FETÖ ile PKK ile DAEŞ ile mücadeleye girer. Tabi sadece FETÖ cüleri tutuklamak değil marifet. Marifet FETÖ cü olmayıp, bir şekilde operasyonlarda açığa alınmış, tutuklanmış isimleri de tespit edip görevlerine döndürmek. At izini it izinden ayırıp, hakkıyla mücadele vermek. Bu kapsamda yeniden ve çok daha güçlü, hatta çok daha şaşırtıcı operasyonlarda beklenmelidir. Kırıkkale’de de çok daha ciddi operasyonlar yapılacağını düşünüyorum.

YERELE YANSIYACAKLAR BUNLAR

Kafamda olanları yazdım. Aslında yerele yansıyacak, değişimlerden bahsettim. Değişim bunlarla kısıtlı olmaz, MİT’te, Emniyet İstihbaratta, İç İşleri Bakanlığı Daire Başkanlıkları ve Müsteşarlıklarında çok ciddi değişimler yaşanacaktır. Bazı medya organlarında Efkan Ala’nın MİT’in başına geçeceği şeklinde paylaşımlar yapılıyor. Bunlar bana çok saçma geliyor, öyle olsa bu istifa ulu orta olmazdı. Cumhurbaşkanı Efkan Ala’ya başka bir görev verecek olsa, Efkan Ala’yı ortaya atmazdı. En azından istifanın şekli bu tarz olmazdı. Dedikoduya mahal vermeyecek, içinden enerjisi alınmış ve onure ederek bir istifa ile bu halledilirdi. Sorun var ki birden böyle bir karar alındı ve açıklandı. Sorun var ki, akşam saat 5’e kadar Bakanlıkta duran, olağanüstü bir şey yaşamayan Ala görevden alındı.

BU İSTİFA ÇOK OLAYA GEBE

Kısacası, bu istifa çok olaya gebe. Yakın ve uzak zamanda çok şeyin değişeceğini gösteren bir istifa. Yakın zamanda beklediklerim hatta 1 ay içerisinde beklediklerim, Emniyet Müdürleri hakkında bir kararname çıkması, Ak Parti İl ve İlçe teşkilatlarında revizyona gidilmesi ve yeni bir Valiler Kararnamesi çıkması. FETÖ’ye karşı çok daha geniş kapsamlı ve büyük operasyonların olması. Uzun vadede beklediklerim ise Ak Partide olağanüstü kongre süreci, Yerel ve Genel Erken Seçim, MİT gibi devletin sinir uçlarında köklü değişiklikler. Bekleyip göreceğiz, satranç bir zeka ve hamle oyunudur. Devlet Yönetmekte satranca benzer. Erdoğan bir hamle yaptı, arkasını muhakkak düşünmüştür.

Print Friendly
YORUMLAR    Yukarı Çık