Anasayfa » GÜNCEL » Kırıkkale’yi dünya tanıyacak
1360053123

Kırıkkale’yi dünya tanıyacak

BEKLENTİ BÜYÜK

MKE Destek Tesisleri İşletme Müdürü Tarık Tayyar Pehlivanlı ve Müdür Yardımcısı Mustafa Çuvaloğlu gazetemizi ziyaret etti. Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Sırrı Zengin’in sorularına yanıt veren Müdür Pehlivanlı, şehir kamuoyunda MKE’nin sürekli tartışma konusu olması ve sürekli eleştirilmesinin doğal olduğunu ifade ederek, “İnsanların beklentisi büyük. Ancak hiçbir şeyin içine girmeden, dahil olmadan, yakından bilmeden eleştiri yapmak ne kadar doğru olur? Onu da kamuoyunun takdirine bırakıyorum” dedi.

TEKNOLOJİ İSTİHDAMI AZALTTI

Kırıkkale’nin MKE ile oluştuğunu ve şuan için bulunduğu konuma gelmesinde MKE’nin mutlak katkısının olduğunu dile getiren Pehlivanlı, “İnsanlar MKE’de neden istihdam sürekli düşüyor diye eleştirilerde bulunuyor. Modernizasyon ve teknoloji istihdamı düşürüyor, ancak üretim hızı ve kalitesini artırıyor. Önceden kurum içerisinde bir sürü atölyeler vardı. Örneğin, daktilo ve hesap makinası tamiratı yapan atölye vardı. Şimdi buna gerek duyulmuyor. 10 kişinin yaptığı bir işi artık bir tezgahta bir düğmeye basılarak yapılabiliyor. Bu da doğal olarak çalışan sayısını azaltıyor” şeklinde konuştu.

ÖNEMLİ PPROJELER VAR

MKE’nin sürekli modernizasyon ve teknolojik açıdan geliştiğini ve bunun örneklerinin çok yakın zamanda görüleceğini ifade eden Pehlivanlı, “43 yıldır MKE kurumu çatısı altında çalışıyorum. Bi çok fabrika ve atölyede çalıştım. Şuan için birçok gerçekleştirilmesi an meselesi olan projeler var. Bunların yanı sıra fabrikalarda sürekli modernizasyon yapılıyor. Mühimmat Fabrikası kendini yeniliyor. Çelikhane’nin modernizasyonu yapılacak. İhalesi bitti ve teknik inceleme aşamasında. Barut Fabrikası’nda yeni ve teknolojik üretim projeleri var. Yakında hayata geçecek.

ÇELİKHANE YENİLENİYOR

Ağır Silah ve Çelik Fabrikası içerisinde bulunan Çelikhane’nin modernizasyonunun akabinde, monoblok tekerlek üretimine geçilecek. İnsanlar her şey biranda olsun istiyor. Bizde isteriz ama bu öyle kolay değil. Büyük projelerden bahsediyoruz. Hurdalıktan hurda getirip eritip tekerlek yapmak gibi bir üretim modelinden bahsediyoruz. Monoblok tekerlek üretiminin Kırıkkale’ye büyük kazanımları olacak.

MPT SİLAH FABKİRASI’NI AYAĞA KALDIRACAK

Önümüzde bir Milli Piyade Tüfeği (MPT) projesi var. Bu konu da tartışmalara neden oldu. Şuan için teknik açıdan proje ne aşamada net bir bilgi veremem ancak bu da Silah Fabrikası’nın 30-40 yıl daha faal bir şekilde çalışmasına neden olacak. Türk Silahlı Kuvvetleri artık G-3 Piyade tüfeğine doydu. Örneğin üretilen keskin nişancı tüfeği dış ülkeler tarafından büyük rağbet gördü. Milli Piyade Tüfeği ile Silah Fabrikası ihya olacak.

KIRIKKALE’Yİ DÜNYA TANIYACAK

Öte yandan İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ve Kırıkkale Üniversitesi içerisinde kurulacak olan Teknolojik Gelişim Bölgesi projelerinde önemli adımlar atıldı. İhtisas Organize Sanayi Bölgesi için Arpalık Çukuru mevkiinde 600 dönümlük bir alana kurulacağı düşünülüyor. Kırıkkale bu projelerle Türkiye’nin silah merkezi olacak ve yine Dünya Fuarı’na ev sahipliği yapacak bir konuma gelecek. Bunların başarılması ile Kırıkkale’nin adını tüm dünya duyacak” dedi.

KATMA DEĞER KAZANDIRIYOR

MKE içerisinde büyük bir ailenin dayanışması ve yardımlaşmasının söz konusu olduğunu sözlerine ekleyen Pehlivanlı, “Dikkat edilir ve iyi analiz edilirse MKE’de istihdam azalsa da özele açılan hizmetlerle Kırıkkale’ye büyük katma değer kazandırılıyor. Öte yandan Kırıkkale halkının ve dışarından gelen misafirlerin kullandığı önemli tesisler var. Bu tesislerde de yenileme çalışmaları başladı. Büyük sosyal projeler söz konusu. Bunların tümü yakın vadede gerçekleştirilecek projeler” şeklinde konuştu.

ELEŞTİRİLERDEN ÖTE MKE

MKE’nin her yönüyle Kırıkkale’nin vazgeçilmez bir nimeti olduğunu hatırlatan Pehlivanlı, “MKE’nin değişimi Kırıkkale’ye, Kırıkkalelilere ve ülkemize kazandıracak.  Bu konuda vatandaşlarımızın sabırlı ve yardımcı olan bir anlayış içerisinde olmaları gerek. Eleştiriler ve tartışmaların çok ötesinde bir MKE var. Bunu görmek ve Kırıkkale’mizin gelişimi için katkıda bulunmak gerekiyor” dedi.

Print Friendly