Anasayfa » EĞİTİM » Polis Meslek Yüksek Okulu 380 Mezun Verdi
12

Polis Meslek Yüksek Okulu 380 Mezun Verdi

PMYO 380 mezun verdi
Kırıkkale Polis Meslek Yüksek Okulu 4’üncü dönem mezunlarını verdi. Mezun olan ve mesleğe başlayacak 380 polis için tören düzenlendi.YOĞUN KATILIM
Polis Meslek Yüksekokulunda yapılan mezuniyet törenine Vali Ali Kolat, Belediye Başkanı Veli Korkmaz, İl Emniyet Müdürü Kadri Kartal, Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Yıldız, Yahşihan Belediye Başkanı Ahmet Sungur, İl Milli Eğitim Müdürü Hacı Ali Okur, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Rıfat Ünlü, CHP İl Başkanı Ziya Kavlak, il yöneticileri ve çok sayıda öğrenci velileri katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan mezuniyet töreninin açılış konuşmasını PMYO Müdürü Yakup Şahan yaptı.
“MİLLETİN VE DEVLETİN VİTRİNİ OLDUĞUNUZU UNUTMAYIN”
Şahan’ın ardından PMYO dönem birincisi Şeref Yıldırım mezun olan öğrencilerin adına bir konuşma yaptı. Son olarak Vali Ali Kolat konuşma yaptı. Konuşmaların ardından Vali Kolat, dereceye giren öğrencilere diplomalarını verdi. Şahan konuşmasında şunları söyledi; “Polis Teşkilatına katılmak için yorucu bir eğitim sürecinden geçerek başarıya ulaştınız Sizin farkınız burada aldığınız vizyon, nitelik ve kalite, mesleğinizi icra ederken hizmet ettiğiniz vatandaşlarca görülecek ve değerlendirilecektir. Bugünden başlayarak yurt sathına dağılıp hizmet vermeye başlayacaksınız. Resmi ve sivil olarak yapacağınız görevlerde teşkilatımızın, milletimizin ve devletimizin vitrini olduğunuzu asla unutmayınız” şeklinde konuştu.

10  13
811
“KORKU SALAN DEĞİL GÜVEN VEREN OLUN”
“Eğitim ömür boyu süren bir olgudur. Kendinizi eğitmeye devam ediniz. Bu güne kadar Devletimiz ve aileleriniz sizin eğitiminiz için hiçbir fedakârlıktan kaçınmadı. Şimdi göreve başlayarak aldığınız eğitimin karşılığını verme sırası sizde” diyerek mezun olan öğrencilere seslenen Şahan, konuşmasına şu şekilde devam etti; “Türk Emniyet Teşkilatının Toplum Destekli Polislik ve vatandaşımıza memnuniyet verici hizmet anlayışını mezun olduktan sonra da uygulayacağınıza inancım tamdır. Unutmayın ki, Polis; görevini yaparken korku salan değil, güven veren, insan haklarına saygılı ve toplum menfaatlerini ön planda tutmayı kendine hedef seçen, kişidir.
“KENDİNİZE OLAN SAYGIYI KORUYUN”
Kanun tanımaz kişiler karşısında zillet ve acziyete düşmeyin. Güçlü olun. Ancak, muhataplarınızı düşman olarak tanımlayıp onları ötekileştirmeyin. Herkese aynı duyarlılıkla, adaletle ve hakkaniyetle davranın. Empati duygunuzu kaybetmeyin. Aynı durumda kendinize ve sevdiklerinize nasıl davranılmasını istiyorsanız başkalarına da öyle davranın. Kendinize olan saygınızı koruyunuz. Kendisine saygısı olmayanın, başkasına saygısı olmaz ve saygı da bekleyemez” ifadelerine yer verdi.
İNANCINIZI ASLA KAYBETMEYİNİZ
Şahan, “Atatürk İlke ve inkılaplarına bağlılığınızı ve Hukukun üstünlüğüne inancınızı asla kaybetmeyiniz. Çağımızda polisin görevi; Suçla mücadelede halkla iş birliği ve uyum içerisinde olmaktır. Halka, güler yüzlü bir şekilde hizmet sunmayı kendinize şiar edinip, muhataplarınıza tebessüm etmekte cömert davranmalı, görevinizi yaparken vatandaşlarımızın güven ve itimadını kazanmayı, her ne pahasına olursa olsun hak ve adaletten ayrılmamayı prensip edinmelisiniz. Değerli Velilerimiz! Bugün Mutlu ve gururlu olmak sizlerin en tabi hakkınız.
“VATANIN BAĞRINA EMANET EDİYORUZ”
2 yıl önce bizlere emanet ettiğiniz evlatlarınızı, bizler de bugün, devlet güveliğinde görev alacak temel taşlardan biri olarak, vatanın bağrına emanet ediyoruz. Hayırlı olsun. Öğrencilerimizin gerekli eğitimi ve disiplini almasında gayret gösteren, emek sarf eden, İdari personele ve öğretim görevlilerimize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bu düşüncelerle, bizleri bu mutlu günümüzde yalnız bırakmayan, Sayın Büyüklerimizi, Saygıdeğer Velilerimizi ve Kırıkkale Halkını, saygıyla selamlıyor ve mezun olan Polis Adayı arkadaşlarıma meslek hayatları boyu huzur ve başarılar diliyorum” dedi.
“HERKESE EŞİT HİZMET”
Polislerin halka sağduyu ile yaklaşması gerektiğini söyleyen Vali Ali Kolat, “Polisler, herkese eşit hizmet vermek zorundadır. Doğusuyla, batısıyla, güneyi ile kuzeyi ile devletin yılmaz savunucuları olduklarını unutmadan iyi bir şekilde hizmet vermelidir. Kırıkkale Polis Meslek Yüksekokulu, Kırıkkale’nin en güzide kuruluşudur. Güzel, iyi ve kaliteli bir okuldan mezun olan polislerin; Atatürk İlke ve İnkılaplarına saygılı, demokrasiye bağlı bireyler olacağına inanıyorum. Ülkemizde polislik anlayışında gelişme var. İnsanlar değiştikçe anlayış da değişiyor. Yasakçı bir anlayıştan demokratik bir ortama dönüldü. İleri demokratik ülkelerde hukuki bir dönüşüm yaşanıyor, ülkemizde bu değişimden faydalanıyor. Gelişmiş ülkelerde ki sistem, ülkemizde de var. Polislerimiz burada mesleki eğitimlerinin yanında, halk ile anlaşma, sağduyu dersi alıyor” ifadelerini kullandı.

“BİRLEŞTİREN VE KAYNAŞTIRAN OLMALIDIR”
Vali Kolat, “Baktığımız zaman polislerimizin bir kısmında yasakçı, zorbacı, şiddet içeren zihniyet kolay, insanı değerlere hizmet vermek zor. Bunun değişmesi gerekiyor. İnsana, halka saygı her şeyden önce gelir. Polisler, herkese eşit hizmet vermek zorundadır. Doğusuyla, batısıyla, güneyi ile kuzeyi ile devletin yılmaz savunucuları olduklarını unutmadan iyi bir şekilde hizmet vermelidir. Huzur ve güvenliği temin etmek polislerin başlıca görevi olmalıdır, halk ile karşı karşıya gelen, var olan gücü halka zor kullanan polislerin olmaması gerekiyor.  Polisler, insanları yozlaştıran, ayıran, nefret ettiren değil, birleştiren, seven ve kaynaştıran olmalıdır” dedi.

Print Friendly