Gündem

Boşanmada  Maddi ve Manevi Tazminat Taksitle Ödenir Mi?

Boşanmada maddi ve manevi tazminatın nasıl ödeneceği tarafların sıklıkla bilmek istediği bir durumdur.

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Boşanmada maddi ve manevi tazminatın nasıl ödeneceği tarafların sıklıkla bilmek istediği bir durumdur. Boşanmada maddi ve manevi tazminat aile mahkemesi hakimince peşin olarak hükmedilir. Taksitle ödenmesine yönelik bir hüküm kurulamaz. Ancak hükmün icrasında tarafların kendi aralarında veya avukatları aracılığıyla yapacakları bir anlaşmaya göre ödemenin taksitlendirilmesi mümkündür. Tazminatın ödenmemesi halinde cebri icra hükümleri uyarınca tahsilat yoluna başvurulması mümkündür.

Boşanmadan Sonra Maddi ve Manevi Tazminat Davası Açılabilir Mi?

Maddi ve manevi tazminat talebi Boşanma avukatı Ankara davası içerisinde aile mahkemesinden talep edilebileceği gibi söz konusu talep ilgili dava içerisinde talep edilmemiş ve yasal şartları oluşmuş ise boşanma hükmünün kesinleşmesinden sonra ayrı bir dava ile talep edilmesi mümkündür. Ancak evliliğin boşanma sebebiyle sona ermesinden doğan dava hakları, boşanma hükmünün kesinleşmesinin üzerinden bir yıl geçmekle zamanaşımına uğrar. Yani boşanma davası sonrası açılacak maddi ve manevi tazminat talepli dava boşanma hükmünün kesinleşmesinden sonra bir yıllık zaman aşımına tabidir. Sürenin dolmasından sonra tarafların ilgili davayı açması mümkün değildir.

Bosanmada Maddi Manevi Tazminat Hükmü Halinde Vekalet Ücreti

Ankara boşanma aile mahkemesince yapılan yargılama sonucu maddi ve manevi tazminata hükmedilmesi halinde tazminat miktarları üzerinden ayrıca bir vekalet ücretine hükmedilmez. Yani maddi veya manevi tazminat ödemeye yükümlü taraf ödeme miktarları üzerinden her hangi bir vekalet ücreti ödemeyecektir.

Boşanmada Maddi ve Manevi Tazminata Yönelik Yargıtay Kararları

Özeti: Tarafların tespit edilen ekonomik ve sosyal durumları, boşanmaya yol açan olaylardaki kusur dereceleri, paranın alım gücü, kişilik haklarına yapılan saldırı ile ihlâl edilen mevcut ve beklenen menfaat dikkate alındığında kadın yararına takdir edilen maddi ve manevi tazminat azdır. Hakkaniyet ilkesi ile Zararın ve kusurun ispatı ile Tazminat hükümleri dikkate alınarak daha uygun miktarda maddi ve manevi tazminat takdiri gerekmektedir.

Özeti: Davacı kadından kaynaklanan dava dosyasında ispatlanan bir kusur yoktur. Erkeğin mevcut kusurlarının yanında, eşini evden uzaklaştırdığı, manevi anlamda bağımsız ev temin etmediği,kadının eğitim hakkının engellediği dosya kapsamında tanık beyanlarıyla ispatlanmıştır. Evlilik birliğinin temelinden sarsılmasında davalı erkek tam kusurludur. Evlilik birliğinin sarsılmasına sebep olan olaylarda tazminat isteyen davacı kadının ağır ya da eşit kusurlu olmadığı, bu olayların kadının kişilik haklarına saldırı teşkil ettiği anlaşılmaktadır. Boşanma sonucu bu eş, en azından diğerinin maddi desteğini yitirmiştir. O halde, tarafların sosyal ve ekonomik durumları, tazminata esas olan fiilin ağırlığı ile hakkaniyet kuralları dikkate alınarak kadın yararına maddi ve manevi tazminata karar vermek gerekmektedir.

Özeti: Kadın tarafından açılan boşanma davasında yapılan yargılama sonucunda ilk derece mahkemesince davalı erkeğin tamamen kusurlu olduğundan bahisle davanın kabulüne karar verildiğinin, kararın davacı kadın tarafından tazminatların ve iştirak nafakasının miktarı ve yoksulluk nafakasının reddi, davalı erkek tarafından ise tüm yönlerden istinaf edildiğinin, bölge adliye mahkemesince, davacı kadın tarafından kusur belirlemesi istinaf edilmediği halde, erkeğin kusurlarına ilaveten eşine şiddet uygulama kusurunun yüklendiğinin, kadın tarafından kusur belirlemesi istinaf edilmediği için erkeğe bu eylemin kusur olarak yüklenemeyeceğinin, fakat bölge adliye mahkemesince kabul edilen ve gerçekleşen diğer kusurlu davranışlara göre erkeğin yine de tamamen kusurlu olduğunun anlaşılmasına göre Tarafların tespit edilen ekonomik ve sosyal durumlarına, boşanmaya yol açan olaylardaki kusur derecelerine, paranın alım gücüne, ihlal edilen mevcut ve beklenen menfaatlerin kapsamına nazaran, davacı kadın yararına hükmolunan maddi tazminat çoktur. Hakkaniyet ilkesi ile Kanun gereğince daha uygun miktarda maddi tazminat takdiri gerekmektedir.

Ankara boşanma avukatı  olarak tüm detayları sizlere en basit şekilde aktarabiliriz.

0 0 votes
Haber Değerlendirme
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x