Gündem

EROL MÜŞAVİRLİK TİCARET İLE UĞRAŞANLARI UYARDI : BASİT KURAL İHLALLERİ SİZİ BÜYÜK CEZALARA YÖNLENDİREBİLİR.

İstanbul Bakırköy’de profesyonel firmalara muhasebe ve mali müşavirlik hizmetleri sunan kadın girişimci Aslıhan Erol, özellikle ithalat ve ihracaat ile ticari hayatlarını sürdüren ticaret erbaplarını, çok basit usul hataları yüzünden ceza yememeleri konusunda uyardı.

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

TÜRK TİCARET KANUNU’NA GÖRE SUÇ KABUL EDİLEN FİİLLER VE CEZALARI

Türk Ticaret Kanununa göre Suç Olarak Kabul Edilen Fiiller Öngörülen Ceza Şirketler topluluğuna dahil bağlı şirketler tarafından hakim şirketle yapılan işlemler hakkında rapor düzenlenmemesi, hakim şirket yönetim kurulunca bağlı şirketlerle olan ilişkilere yönelik raporun düzenlenmemesi :

200 günden az olmamak üzere adli para cezası

İnternet sitesi oluşturulmması :

100-300 gün adli para cezası

Kanunda belirtilen içeriklerin internet sitesinde yayımlanmaması :

100 güne kadar adli para cezası

Ayni sermayenin veya devralınacak işletme ile ayınların değerlemesinde emsaline oranla yüksek fiyat biçilmesi, işletme ve aynın niteliğinin veya durumunun farklı gösterilmesi ya da başka bir şekilde yolsuzluk yapılması (md. 562/10, 551) :

90 günden az olmamak üzere adli para cezası

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı denetim elemanlarınca istenilen bilgi ve belgelerin verilmemesi veya denetimin engellenmesi (md. 62/4) 300 günden az olmamak üzere adli para cezası Tacirin ticaret unvanına, kimliği, işletmesinin genişliği, önemi ve finansal durumu hakkında, üçüncü kişilerde yanlış bir görüşün oluşmasına sebep olacak nitelikte, gerçeğe ve kamu düzenine aykırı olarak ekler yapması (md. 46/1) :

3 aydan 2 yıla kadar hapis veya adli para cezası

Tek başlarına ticaret yapan gerçek kişilerin ticaret unvanlarına bir şirketin var olduğu izlenimini uyandıracak şekilde ek yapmaları (md. 46/2)

3 aydan 2 yıla kadar hapis veya adli para cezası

“Türk”, “Türkiye”, “Cumhuriyet” ve “Millî” kelimelerinin bir ticaret unvanına bakanlar kurulu kararı olmaksızın ek yapılması (md. 46/3)

3 aydan 2 yıla kadar hapis veya adli para cezası

Ticaret unvanının, işletmeden ayrı olarak başkasına devredilmesi (md. 49)

3 aydan 2 yıla kadar hapis veya adli para cezası

Ticari sırların izinsiz kullanılması veya açıklanması (md. 562/7, 527)

1-3 yıl hapis ve 5000 güne kadar adli para cezası

Sermaye tamamıyla taahhüt olunmamış veya karşılığı kanun veya esas sözleşme hükümleri gereğince ödenmemişken, taahhüt edilmiş veya ödenmiş gibi göstermek (md. 562/9, 550)

3 aydan 2 yıla kadar hapis veya adli para cezası

Halktan izinsiz para toplamak (md. 562/11, 552) 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası

İstanbul Mali Müşavirlik ve İstanbul Muhasebe Ofisi olarak hizmet veren Erol Mali Müşavirlik Bürosu, Ticari Kanun Göre ceza yeme olasılığı olan tüm olay ve davranışları önceden tespit ederek müşterilerini uyarmakta, mevcut bulunan yasal yollar ile şirketin problemlerini çözmektedir. Erol Müşavirlik uzmanları İstanbul Bakırköy Muhasebe Ofisinde size en iyi hizmeti vermek için hazırdır.

 

 

0 0 votes
Haber Değerlendirme
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x