Gündem

Fransa Vizesi

Fransa Vizesi

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Fransa Vizesi

 

Fransa 1997 yılında Schengen üyesi olduğu için, Schengen üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları Fransa’ya seyahatlerde Fransa vizesi almak zorundadır Umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da Fransa’ya seyahat etmek için vize almalıdır. Fransa’ya seyahat etmek için alınan farklı vize türleri vardır. Bu vize türleri Fransa’ya seyahatinizin amacına ve Fransa’da kalma sürenize göre değişmektedir. Fransa’ya ister turistik bir gezi için, ister eğitim için veya Fransa’da kalıcı olarak ikamet etmek için seyahatinizden önce Fransa Schengen vizesi almalısınız.

Fransa’nın her bölgesi için aynı vize politikası uygulanmamaktadır. Bu yüzden Fransa vizesi alırken Fransa’nın hangi bölgesine seyahat etmek istiyorsanız o bölgenin vize koşullarını yerine getirmelisiniz. Schengen üyesi bir ülkede oturma izniniz varsa Fransa vizesi almadan Fransa’nın tüm bölgelerine vizesiz giriş yapabilirsiniz. Fransa toprakları 3 farklı bölüme ayrılmaktadır. Bu bölümler farklı vize politikalarına tabidir. Fransa’nın 3 farklı bölgesi şunlardır:

Fransa Avrupa bölgesi

Fransa denizaşırı bölgeleri

Fransa denizaşırı illeri

Fransa’nın deniz aşırı bölgeleri ve illerine Schengen ülkelerinin vatandaşları vizesiz giriş yapabilmektedir. Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Japonya, Güney Kore, Meksika, Singapur ve Venezuela ülkelerinin vatandaşları da bu bölgelere vizesiz seyahat edebilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti umuma mahsus pasaport sahipleri ise Fransa’nın tüm bölgelerine seyahat etmek için Fransa vizesi almak zorundadır. Fransa’nın farklı bölgeleri için farklı vize koşulları bulunmaktadır. Fransa’ya seyahatlerinizde Fransa’nın seyahat edeceğiniz herhangi bir bölgesi için gerekli vize koşullarına sağlamalısınız.

 

 

Fransa’da Kovid-19 Virüsüne Karşı Kısıtlamalar

Fransa 2020 yılının Mart ayından itibaren üçüncü ülke vatandaşlarına ülkeye giriş ve çıkış yasağı getirmiştir. 2022 yılında halen Fransa sık sık kovid-19 virüsüne karşı çeşitli kısıtlamalar uygulamaktadır. Fransa’ya giriş yapabilmek için öncelikle 3 biontech aşısının yaptırılmış olması gerekmektedir. Fransa vizesi için başvurmadan önce kovid-19 aşısını 3 doz olarak yaptırmanız gerektiğini unutmayın.

Fransa Vizesi için İstenen Belgeler

 • Pasaport
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • En az 30.000 Euro teminatlı seyahat sigortası
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgâh belgesi
 • Uçak biletleri
 • Otel rezervasyonu
 • Eğer Fransa’ya ticari veya iş amacıyla seyahat ediyorsanız, bu belgelerin yanı sıra aşağıdaki belgeleri de temin etmeniz gerekmektedir.
 • SSK belgesi
 • Son 4 aya ait maaş bordrosu
 • Hizmet dökümü
 • Emekli iseniz emekli belgesi
 • Eğer şirketiniz varsa şirketinizin imza sirküleri

Fransa Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fransa vizesi başvurusu Fransa konsolosluğundan veya vize merkezlerinden yapılmaktadır. Fransa vizesi başvurusu yapmak için istenen tüm belgelerin eksiksiz bir biçimde hazırlanıp teslim edilmesi ve Fransa vize ücretinin yatırılması gerekmektedir. Fransa vizesi başvurunuz olumsuz sonuçlanırsa ödediğiniz hiçbir ücret iade edilmemektedir. Fransa vize başvurunuz reddedilirse belgelerinizi yeniden hazırlayıp yeni bir başvuru yapabilirsiniz. Fransa vize başvuruları 3 ila 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Fransa vize başvuru belgelerinizde herhangi bir eksiklik varsa Fransa Konsolosluğu bu eksik belgeleri sizden talep edebilmektedir. Bazı durumlarda Fransa Konsolosluğu başvuru sahiplerini yüz yüze görüşmek için çağırmaktadır. Böyle bir durumda vizenizi alma süreniz uzayabilmektedir. Fransa vizesi başvuru sürecinde herhangi bir sorun yaşamamak için Fransa’ya seyahatinizden en az bir ay önce vize başvurusu yapmanız tavsiye edilir.

 

0 0 votes
Haber Değerlendirme
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x