Genel

Solid State Relay Nedir? Neden Kullanılır?

Kısaca SSR olarak da geçen ve bilinen Solid State Relay, elektronik aksamlardan oluşan bir nevi anahtarlama sistemidir.

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Kısaca SSR olarak da geçen ve bilinen Solid State Relay, elektronik aksamlardan oluşan bir nevi anahtarlama sistemidir. Bu sistem klasik olarak adlandırılan Klasik Röle ve kontaktörlerle hemen hemen aynı görevi üstlenir. Bu da demek oluyor ki SSR kontaktör ve röle ile aynı kumanda devresine sahip olmaktadır. Güç sağlayıcısının anahtarlanmasında bu sistemden yararlanılır.

Ssr röle hareketli parçası olmamaktadır. Giriş ve çıkış arasındaki anahtarlama durumu yarı iletkenlerin optik özelliklerinden faydalanılarak oluşturulur. Klasik olarak bilinen röleler düşük akımlara rağmen yüksek enerjiler anahtarlanabilir. SSR röle de tıpkı standart röle gibi bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilir.

SSR Yapısı Nasıldır?

SSR yapısı nedir sorusu daha çok bu sistem hakkında fikir sahibi olmayan kişilerin aklında oluşan sorulardır. SSR yapısı hareketli mekanik yapıya sahip değildir. Mekanik röle ile benzer düzeyde çalışma şekline sahiptir. Fakat SSR, Triyak, diyot gibi yarı iletkenliği olan anahtarlama elemanlarından oluşur. Fotosel elektrik sinyallerini optik sinyale çevirme özeliği bulunur. Bu durumda tüm sinyalleri seri şekilde iletir.

SSR Avantajları Ve Dezavantajları Nelerdir?

SSR röle ile klasik formlardaki röleleri karşılaştırdığımızda tam olarak SSR rölelerinin daha avantajlı bir yapıya sahip olduğunu söyleyebiliriz. SSR röle avantajları:

  • Hareketli parçalara sahip değildir.
  • Patlayıcı gibi zorlu şartlarda da rahatlıkla kullanılabilir.
  • Düşük güç tüketimine sahiptir.
  • Yüksek hızlı bir anahtarlama işlemi yapılabilir.
  • SSR röle çalışma esnasında yüksek ses oluşturmazlar.
  • Çalışma esnasında kıvılcım yaratmamaktadır.
  • Temas sıkıntısı oluşmamaktadır.

SSR rölelerin tüm bu olumlu avantajlarının yanı sıra aynı zamanda birtakım dezavantajları da bulunmaktadır. SSR röle dezavantajları şöyledir:

  • Maliyetleri yüksek olabiliyor.
  • SSR röle kapalı olsa dahi kaçak akım oluşturma riski bulunuyor.
  • SSR lerin kimi versiyonlarında farklı soğutmaya ihtiyaç duyulabilir.

SSR Kullanım Alanları Nelerdir?

SSR röleler genellikle endüstri sektöründe oldukça fazla şekilde kullanılıyor. Fakat motor kontrollerinde ya da robotik işlemlerin gerçekleştirilmesinde SSR rölelerden faydalanılır. Ayrıca sayaçlarda ve çoklayıcı sistemlerde SSR röle kullanımı yaygındır. SSR röle temini sağlamak için kontel.org sitesi ile iletişim kurabilirsiniz.

SSR Soğutucu Nedir? Ne İşe Yarar?

SSR röle genel yapısı itibariyle yarı iletken malzemeden meydana gelmiş olan bir elektronik röledir. Elektronik devre üzerinden akım oluşup geçtiği zaman ısınma meydana gelir. Bu ısınmanın engellenmesi için SSR soğutucusuna gereksinim duyulur.

Güvenilir SSR Modelleri Ve Fiyatları

SSR röleler genel olarak baskı cihazlarında, PVC makinelerinde ve plastik enjeksiyon makinelerinde kullanılır. Ayrıca sıcak yolluk kontrol üniteleri gibi çok farklı kullanım alanına sahiptir. SSR röle modelleri ve fiyatları markaya göre değişim gösterebiliyor. Ayrıca SSR röle kullanım alanına göre ürünün fiyatlarında farklılık oluşabilir. Farklı kullanım alanlarına hitap eden SSR röle modelleri için Kontel Org sayfası üzerinden kolaylıkla iletişim kurabilir, uygun fiyatlarla SSR röle siparişi oluşturabilirsiniz.

Kaynak: https://kontel.org/urun-kategori/solid-state-relay/

 

0 0 votes
Haber Değerlendirme
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x