KırıkkaleManşet

Atık Su Arıtma Tesisi son aşamaya geldi

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Kırıkkale Belediyesi KOSKİ Müdürlüğü bünyesinde çalışacak olan Atık Su Arıtma Tesisi inşaatı tamamlandı. Atık Su Arıtma Tesisinde test aşamaları başladı.
 
BAŞLANGIÇ YAPILACAK
Hizmete girmesi ile birlikte gelecek kuşaklara daha temiz ve yaşanabilir bir şehir bırakma adına atık su tesisi tamamlanıyor. Test aşamalarının devam ettiği tesiste, kısa zamanda toplam nüfusa hizmet verecek şeklinde başlangıç yapılacak. Şehir genelinde toplanan tüm atık suların birikeceği ve burada tamamıyla ayrıştırılarak Kızılırmak nehrine verilecek.
 
KIZILIRMAK NEHRİ’NE DEŞARJ EDİLECEK
Şehrin toplam nüfusuna hitap edecek olan tesis, Kırıkkale-Yahşihan karayolu üzerinde Makine Kimya Endüstrisi Kurumu Silah Fabrikası’nın yanında yaklaşık 250 bin metrekare bir alana kuruldu. Kırıkkale şehir merkezinden Kızılırmak Nehri’ne aktarılan, evsel, endüstriyel, tarımsal ve diğer kullanımlar sonucunda kirlenmiş atık suyu temizleyecek arıtma tesisi, kısa süre içinde tam kapasiteye ulaşılarak arıtılan sular doğaya zarar vermeyecek ve kötü koku oluşturmayacak şekilde Kızılırmak Nehri’ne deşarj edilecek.
 
İLERİ BİYOLOJİK ARITMA TESİSİ
Tesis, nehir kenarında, Yahşihan yolu üzerinde, mülkiyeti belediyece kamulaştırılmış olan 254 bin 382 metrekare alanda inşa edildi. Tesisi, biyolojik azot ve biyolojik fosfor giderimle ve çamur stabilizasyonlu bir tesis modeli olacak. Bu nedenle yapılacak tesis, ileri biyolojik arıtma tesisi olacak. Tesiste giriş pompa istasyonu, ince ızgara, havalandırma ızgarası ve yağ giderici, anaerobik havuzu, aktive edilmiş çamur havuzu, fosforun kimyasal eliminasyonu, final çökeltme havuzları, mekanik kurutma, çamur depolama alanı, supernatant tampon tankı, septik bertaraf istasyonu gibi üniteler bulunacak.
 
 

  • - Kırıkkale Haber, Son Dakika Kırıkkale Haberleri

Haber71.Net Editör

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
Başa dön tuşu