Siyaset

Çiftçi sahipsiz değildir

MHP Kırıkkale Milletvekili Öztürk TMO’yu eleştirerek;

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 27’nci dönem 2’inci yasama yılı çalışmalarını tamamlayarak 1 Ekim’e kadar tatile girdi. Tatili fırsat bilip çalışmalarını Kırıkkale’de sürdüren MHP Milletvekili Halil Öztürk ilçe ziyaretlerinde bulundu. Çiftçilerle bir araya gelen Milletvekili Öztürk, TMO’ya uyarılarda bulunarak ‘Çiftçi sahipsiz değildir’ diye konuştu.

İLÇE ZİYARETLERİ

Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk beraberinde İl Başkanı Erdal Baloğlu ve teşkilat yöneticileriyle birlikte ilçe ziyaretlerini sürdürüyor. Balışeyh ve Delice ilçesini ziyaret eden Milletvekili Öztürk burada bir taraftan çiftçilerle diğer taraftan ilçe idarecileriyle bir araya gelerek sohbet etti. Çiftçilerin talep ve şikayetlerini dinleyen Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk; özellikle hasat döneminde olunması nedeniyle bir açıklama yaparak, Toprak Mahsulleri Ofisi’ni (TMO) uyardı. MHP’li Öztürk  “Her hasat dönemi çiftçilerimiz TMO’nun farklı bölgelerde, farklı uygulamaları ve de ürün fiyatlarının çeşitlendirilmemesi nedeniyle mağduriyet yaşamaktadır. Koca bir yıl alın teriyle ürününü yetiştirmekte, ancak alın teriyle TMO’nun çifte standardını aşamamaktadır” ifadesini kullandı.

ÇİFTÇİ ZATEN YAĞIŞLARDAN DERTLİ

Açıklamasında Kırıkkale’de yakın zamanda yaşanan aşırı yağışlara da değinen Öztürk; “Kırıkkaleli çiftçimiz, köylümüz bu sene doğal afetten çok zarar gördü. Sahada yaptığımız görüşmelerde halen mağduriyetin devam ettiği görülüyor. Bunlardan biri de; TMO 8 kalibre nohutun ton başına alım fiyatını 3300 TL açıklamış ve Kırıkkale’nin çoğu yerinde ‘kalibre tutmuyor’ diyerek alım yapmamaktadır. TMO’nun bu tutumu, çiftçimizi tüccarın keyfiyle baş başa bırakmaktadır. Fiyatlar tüccarda ton başına 1900-2000 TL’ye düşmektedir. Aynı olumsuz durum buğday alımlarında da vardır” şeklinde konuştu.

BİR YILLIK EMEĞİ HEBA EDİLMEMELİ

Milletvekili Öztürk “Kırıkkale Milletvekili olarak TMO yönetimine sesleniyorum; işinizin bir standartı olmalı ve her yerde bu standart uygulanmalı. Nohut 8 kalibre gelmiyorsa, 6 kalibre 4 kalibre fiyatı TMO tarafından açıklanmalı. Çiftçimiz tüccarın önüne bırakılmamalı, bir yıllık emeği heba edilmemelidir. Diğer yandan kiminin buğdayı makarnalık olarak alınmaktayken, aynı kalitede bir başka ürünün yemlik olarak alınmak istenmesi abesle iştigaldir. Aşırı yağışlardan dolayı geçen yıla göre zaten rekolte ve verim düşüklüğü vardır, çiftçimizi hırpalamanın anlamı yoktur. Kırıkkale’de sahada olduğumuz için TMO’nun alım merkezlerini de gözlemleme fırsatımız oluyor. TMO’nun tepe yönetimi gerek Kırıkkale gerekse Orta Anadolu’daki alım sürecini yakından takip ederek, yaşanan mağduriyetleri sonlandırmalı. Yoksa TMO eliyle ziyan edilen ürün gibi çiftçimiz de ziyan olacak. Biz buna müsaade etmeyiz çiftçimize sahip çıkmalı ve destek olmalıyız. TMO biran önce hareket geçmelidir” dedi. Milletvekili Öztürk, Kırıkkale ziraat Odası başkanı Orhan Öztürk’ü de ziyaret ederek bilgi aldı.

Daha Fazlasını Göster

Benzer Haberler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı