KırıkkaleManşet

Eğitim Kırıkkale’de

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

İsmet Yılmaz, Türkiye’nin IŞİD’e karşı koalisyonun üyesi olduğunu söyleyerek “Türkiye somut katkı vermeye başlamıştır. Katkı nasıl olacak zamanla değerlendirilir” dedi.
BAKAN TARTIŞMALARA SON NOKTAYI KOYDU
Yılmaz, AK Parti TBMM Grup Toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. “Musul Valisi Türkiye’nin Musul harekatına destek vereceğini açıkladı. Bu desteğin ayrıntıları nedir, bu destek doğru mu?” sorusuna Yılmaz, “Türkiye, IŞİD’e karşı koalisyonun bir üyesidir. Bu koalisyonun üyesi olmakla somut katkı vermeye başlamıştır. Bunun dışında ne gibi bir katkı olur, ulusal çıkarlar göz önüne alınarak zamanı geldiğinde bir değerlendirme yapılır ve koalisyon üyesi olmanın gerektirdiği sorumluluklar yerine getirilir” yanıtını verdi.
“KIRIKKALE’DE EĞİTİM VERİLECEK”
Yılmaz, “ABD ile eğit-donat imzalandı. Durum nedir, biz nerede eğiteceğiz, nerede donatacağız?” sorusuna cevap verirken, “ABD ile Türkiye, ortak bir komisyon kuracak. Bu komisyonda kimlerin eğitileceği belirtilecek, bu belirtilen kişilere, Kırıkkale yakınlarındaki birlikte eğitim verilecek” diye konuştu.
“DİĞERLERİ ÜZERİNE DÜŞENİ YAPSIN…”
“ABD’de konuşulan bir şey var, Türk askerinin direk karadan girmesi. Böyle bir seçenek gelirse Türk askeri karadan Irak’a girer mi?” sorusu üzerine Bakan Yılmaz, “Sayın Başbakanımız ne demişti. ‘Diğerleri kendi üzerine düşeni yaparsa Türkiye de üzerine düşeni yapmaya hazırdır” ifadelerini kullandı. İsmet Yılmaz, aynı gazetecinin, “Yani ‘karadan da girebiliriz’ diye yorumlayacağız” sözlerine, “Kendi cümleni bana şey etmeyeceksin. Aynı soru soruldu. Başbakan da ‘diğerleri kendi üzerine düşeni yaparsa Türkiye de kendi üzerine düşeni yapmaya hazırdır’ dedi” karşılığını verdi.
“IRAK’A GİDECEĞİM”
Milli Savunma Bakanı Yılmaz, çarşamba günü Irak’a gideceğini belirterek, “Savunma Bakanı ile İçişleri Bakanı ile görüşeceğim. Muhtemelen Başbakan olur, Genelkurmay Başkanı olur. Yani, bir görüşme programı var. Erbil ziyareti de plan ve programda var” dedi. “Bu ziyarete bahar aylarında yapılacak operasyonla ilgili diyebilir miyiz?” sorusuna Yılmaz, “Demeyin, sen dersen sadece kendin demiş olursun” cevabını verdi. Bakan Yılmaz, “Irak’ta merkezi yönetim dışında görüşme yapıp yapmayacağının” sorulması üzerine ise “Erbil’e de geçiyorum. Neçirvan Barzani oradalarsa, onlarla görüşme vardır” diye konuştu. İki günlük Irak ziyareti kapsamında bir gün Bağdat’a kalacağını, ikinci gün Erbil’e geçeceğini belirten Yılmaz, heyette Dışişleri Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı’ndan temsilcilerin de yer alacağını kaydetti.
 

Reklam oluşturulma zamanı: 22 Şubat 2024 13:59 - Kırıkkale Haber, Son Dakika Kırıkkale Haberleri

Haber71.Net Editör

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
Reklam oluşturulma zamanı: 22 Şubat 2024 13:59 - Kırıkkale Haber, Son Dakika Kırıkkale Haberleri
Başa dön tuşu