Gündem

Hakem kurulunun adı değişmeli

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Memur-Sen Kırıkkale Şubesi’nin yeni hizmet binasının açılışı dolayısıyla Kırıkkale’ye gelen Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın hakem kurulu kararıyla sonuçlanan toplu sözleşme süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Hakem kurulu kararının memurun vicdanından geçemediğine vurgu yaparak, “Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun ismi de artık değişmeli. ‘Kamu İşvereni Hakem Kurulu’ şeklinde bir tablo ortaya çıktı” diye konuştu.

MUTABAKATSIZLIKLA SONUÇLANMIŞTI

Memur-Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen Kırıkkale Şubesi’nin yeni hizmet binasının açılışının ardından açıklamalarda bulundu. Yalçın, kamu görevlileri olarak yeni bir süreci geride bıraktıklarını ve 5’inci Dönem Toplu Sözleşme sürecinin mutabakatsızlıkla sonuçlandığını bildirdi. Yalçın, “2020-2021 için 3 milyon 200 bin kamu görevlisi, 2 milyon 100 bin memur emeklisi olmak üzere 5,5 milyona yakın insanın, 20 milyonu bulan kitlenin, toplumun dörtte birini oluşturan nüfusun milli gelirden alacağı payı belirlemek için yoğun bir trafik, gayret ve mücadele süreciydi. Mutabakatsızlıkla sonuçlandı.” İfadesini kullandı.

İKİ YIL İÇİN YÜZDE 14’LÜK ZAM

Genel Başkan Yalçın açıklamasının devamında ise “Kamu İşveren Heyeti’nin 2 yıl için bize öngördüğü yüzde 14’lük zam oranını kabul etmemiz mümkün değildi. Buna tepki verdik. Rakam yükseltilmeyince ve kamu işveren süreci bu şekilde sonuçlandırınca da Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na konuyu taşıdık ve hakemin bu konuda hakemlik yapmasını istedik. Üzülerek ifade edelim ki Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun ismi de artık değişmeli. ‘Kamu İşvereni Hakem Kurulu’ şeklinde bir tablo ortaya çıktı. Yüzde 14’lük zammı onaylayan, yeterli gören bir çerçeve üretildi. Beşinci Dönem Toplu Sözleşme sürecinin hakem kurulundan geçmiş olabilir ancak memurların vicdanını geçememiş ve sınıfta kalmıştır” dedi.  Eğitim Bir-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Yasin Pekuz da “Sendikamızın yeni hizmet binasının açılış törenini Genel Başkanımız Sayın Ali Yalçın’ın katılımı ile gerçekleştirdik. Açılışımıza katılarak bizleri onurlandıran tüm misafirlerimize teşekkür eder, hayırlı hizmetlere vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ederim” dedi.

Daha Fazlasını Göster

Benzer Haberler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x