EkonomiManşet

Kalifiye eleman sıkıntısına kurs çözümü

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Projesi Şubat/2015 ayı olağan toplantısı Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu toplantı salonunda yapıldı.
CNC TORNA TEZGAH OPERATÖRÜ KURSU AÇILACAK
Toplantıya Kırıkkale Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Gök, Kırıkkale Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Nazım Ulu, Kırıkkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Ümit Yaşar Gürsoy ve kurs yönetim kurulu üyeleri katıldı. Toplantıda UMEM Beceri’ kapsamında özel sektörlerin kurs yönetim birimi üyeleri tarafından ziyaret edildiği ve bu ziyaret sırasında işverenlerden alınan talep doğrultusunda CNC Torna Tezgah Operatörü kursu açılacağı kararı alındı. Ayrıca Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığında Kurs Yönetim Kurulu üyeleri ekip oluşturarak Kırıkkale’de tüm işletmeler ziyaret edilerek temininde güçlük çekilen meslekler tespit edilip kurslar düzenlenecektir.
Kalifiye eleman sıkıntısına kurs çözümüBAŞARILI STAJYERLER İSTİHDAM EDİLECEK
Toplantıda konuşan Kırıkkale Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Nazım Ulu; “Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Beceri’10 Projesi; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB-ETÜ) arasında imzalanan protokol kapsamındaki proje ilk olarak 2010 yılında yapılmış olup, sadece Türkiye’de uygulanmaktadır. UMEM projesi ile İŞKUR tarafından yürütülmekte olan meslek edindirme faaliyetlerinin ve özellikle de teknik alanlardaki mesleki eğitimin etkinlik ve verimliliğinin artırılması ve işgücü piyasasının ihtiyaçları ile uyumlu hale getirilmesine yönelik bir sistemin ortaya konulması, işsizlere yönelik temel mesleki eğitim, mesleki gelişim ve meslekte yenileme eğitimlerinin verilmesi, başarılı kursiyerlerin staja yerleştirilmesi ve son aşama olarak da başarılı stajyerlerin istihdamının sağlanması amaçlanmaktadır” dedi.
MESLEKSİZLİK SORUNU ÇÖZÜLECEK
İl Müdürü Ulu; ”UMEM projesine katılan kursiyerlerin günlük 25 TL cep harçlığı ile genel sağlık sigortası primleri ve meslek hastalıkları sigorta primleri İŞKUR tarafından ödenecektir”  dedi. Toplantıyla ilgili açıklama yapan Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Gök;  Kırıkkale’de mesleksizlik sorununu İŞKUR ve Milli Eğitim Müdürlüğü ile koordineli çalışarak çözeceklerini, Kırıkkale’nin yararı için ellerinden ne gerekiyorsa yapacaklarını söyledi.

  • - Kırıkkale Haber, Son Dakika Kırıkkale Haberleri

Haber71.Net Editör

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
Başa dön tuşu