Gündem

Kırıkkale’de Bin Kişilik Ahilik Pilavı Dağıtıldı

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Kökeni yüzyıllar öncesine dayanan Ahilik Kültürü Kırıkkale’de coşkuyla yaşatıldı. Mehteran Takımı eşliğinde yürüyüş ile başlayan “Ahilik Haftası” kutlamalarında Kırıkkale Belediyesi’nce vatandaşlara bin kişilik Ahilik Pilavı dağıtıldı.

HABER: TAHİR ERDEM

Kırıkkale Valiliği, Kırıkkale Belediyesi ve Kırıkkale Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği işbirliği ile düzenlenen Ahilik Haftasında programı, Kırıkkale Belediyesi önünden mehteran eşliğinde yürüyüş ile başladı. Yürüyüşe, Kırıkkale esnafı ve vatandaşlar katıldı. Kültür Merkezinde düzenlenen programda konuşan Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Ahilik kültürünün Türk-İslam tarihinde önemli bir yere olduğunu vurguladı. Belediye Başkanı Mehmet Saygılı burada yılın kalfasına ödülünü taktim etti.

BİN KİŞİLİK YEMEK

Şed kuşatma ve başarılı esnaflara sertifikaların verilmesi ardından düzenlenen tiyatro gösterileri ile son bulan Kültür Merkezi programı sonrası Cumhuriyet Meydanına geçen kutlama heyeti burada esnaf çadırlarını ziyaret etti. Özellikle unutulmaya yüz tutmuş kalaycılık ve ahşap oyunca sergileri ilgi topladı. Program sonrası bir gelenek haline gelen Ahilik Pilavı Kırıkkale Belediyesince vatandaşlara dağıtıldı. Bin kişiye Ahilik Pilavı dağıtan Kırıkakle Belediyesi, Nur Camiinde düzenlenen program sorası da cemaate tatlı ikramında bulundu.

 

- Kırıkkale Haber, Son Dakika Kırıkkale Haberleri

Haber71.Net Editör

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
Başa dön tuşu