Yaşam

Öğrenciler Çocuk Tarım Akademisi İle Toprağa Dokunuyor

Kırıkkale'de öğrenciler, Kızılırmak kıyısında inşa edilen Obaköy eğlence ve dinlenme alanında oluşturulan "Çocuk Tarım Akademisi"nde eğitim alıyor.Program dahilinde Çocuk Tarım Akademisine getirilen ilkokul öğrencilerine, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü görevlilerince eğitim verilerek, alanda bulunan eski tarım aletleri tanıtılıyor, bitkilerin ekimi ve bakımı uygulamalı gösteriliyor.

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Kırıkkale’de öğrenciler, Kızılırmak kıyısında inşa edilen Obaköy eğlence ve dinlenme alanında oluşturulan “Çocuk Tarım Akademisi”nde eğitim alıyor.Program dahilinde Çocuk Tarım Akademisine getirilen ilkokul öğrencilerine, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü görevlilerince eğitim verilerek, alanda bulunan eski tarım aletleri tanıtılıyor, bitkilerin ekimi ve bakımı uygulamalı gösteriliyor.

BİR ALAN OLUŞTURDUKLARINI SÖYLEDİ

Akademi ile öğrencilerin tarımı eğlenerek öğrenmesinin yanı sıra doğayla kaynaşması, çevre bilinçlerinin oluşması, teknolojinin zararlarından korunması, tükettikleri gıdaların hangi aşamalardan geçtiğini ve nasıl üretildiğini görmesi de amaçlanıyor.İl Tarım ve Orman Müdürü Sırrı Yılmaz, AA muhabirine, öğrencilerin tarımsal üretime ve gıda güvenliğine ilgilerini artırmak, geleceğin tarımcılarını yetiştirmek amacıyla bir alan oluşturduklarını söyledi.

YILDA 1000 ÖĞRENCİYİ BURADA MİSAFİR EDİYORUZ

Akademiye gelen öğrencilere ilk olarak eğitim sınıfında teorik bilgiler verildiğini anlatan Yılmaz, şöyle konuştu:”Daha sonra serada bitki yetiştiriciliği konusu uygulamalı öğretiliyor. Sonrasında her okul için oluşturduğumuz üretim kasalarında mevsime göre tohum ekiyor ya da fide dikiyorlar. Yine çocuklar burada fidan dikebiliyor. Öğrencilerimiz ektikleri ve diktikleri bitkileri takip ederek, ürünün hasadını yapabiliyor. Çocuklarımızın eğlenerek tarımı öğrenmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Öğrencilerimiz saat 10.00 gibi buraya geliyor ve her sınıf 3 saate yakın burada kalıyor. Çocuklarımız hem konvansiyonel hem de organik üretimle ilgili bilgilendiriliyor. Yılda 1000 öğrenciyi burada misafir ediyoruz.”

GÜZEL AKTİVİTELER YAPTIKLARINI DİLE GETİRDİ

Sınıf öğretmeni Faruk Salar da “Çocuklarımızı toprakla buluşturmak, toprakla ilgilenmelerini sağlamak amacıyla buradayız. Çocuklara tohum ve fidelerle ilgili bilgi verdik. Kendilerini fide ve tohum dikimi, ekimi konusunda bilgilendirdik. Çocukların toprağa ilgileri var. Çocuklar genellikle kent yaşamında toprakla buluşamadan büyüyor. Onun için toprağı seviyorlar. Böyle bir ortamı sağladıkları için Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerine çok teşekkür ediyoruz.” dedi.İkinci sınıf öğrencisi Rüzgar Ammar Kütükoğlu da fide dikip tohum ektiklerini, güzel aktiviteler yaptıklarını dile getirdi.

Haber71.Net Editor

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
0 0 votes
Haber Değerlendirme
Subscribe
Bildir

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x