GündemManşet

Özür dileriz Özgecan!

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

20 yaşındaki Özgecan Aslan’ın vahşice katledilmesine bir tepki de Kırıkkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu’ndan geldi. Başkan Aylin Yurdakul, “Senin ve senin gibi pek çok kadının hayatta kalmasını sağlayamadığımız, hak ettiğiniz gibi özgür ve güven içinde yaşatamadığımız için özür dileriz Özgecan” dedi.  
 
HENÜZ 20 YAŞINDAYDI
Baro toplantı salonunda yaptığı basın açıklamasına, “Yine bir kadın cinayeti ile sarsıldık.. Kanımızı donduran haliyle, yüzümüze tokat gibi çarpan, insanlıktan utandıran vahşiliğiyle…” sözleri ile başlayan Komisyon Başkanı Av. Aylin Yurdakul, “Henüz 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Özgecan Aslan, 4 gün önce evine gitmek için bindiği minibüste, insanlıktan nasibini almamış vahşiler tarafından tecavüze uğradı, bıçaklanarak öldürüldü ve ardından yakıldı… Cesedi bir dere kenarında bulundu” diye devam etti.
 
“BİR ARPA BOYU YOL ALAMADIK”
Kadına yönelik şiddeti ve kadın cinayetlerinin sebep ve sonuçlarını yıllardır dile getirdiklerini ifade eden Av. Yurdakul, “Kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin sebep ve sonuçlarını yıllardır defalarca dile getirdik. Kadınlarla erkekler arası fiili eşitsizlik ve her türlü ayrımcılığın bir sonucu olan erkek şiddetine karşı acil olarak önlem alması gerektiğini belirttik. Ancak önümüze çıkan acı gerçek Medeni kanunun kabulü ile önemli haklar kazandığımız 17 Şubat 1926’dan buyana gerçek sorunun çözümünün toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadına karşı bakış açısının değiştirilmesi gerekliliği ve bu konuda bir arpa boyu yol alamamış olmamız” şeklinde konuştu.
 
“YASAL DÜZENLEMELER YAPILMALIDIR”
Aile içinde kadın ve erkeğe biçilmiş kalıplarla ve kadını birey olarak görmeyen anlayışla yetişen çocukların yaşamı boyunca şiddet uygulamaya eğilimli olmakta olduğunu sözlerine ekleyen Av. Yurdakul şöyle devam etti; “Bu kısır döngüyü durdurmak için şiddetle mücadelede kararlı bir devlet politikasına ihtiyaç vardır. Kadın önce insandır; kadınların dolmuşa bindiğinde şoförün kapıyı kapatıp, gaza basarak ıssız bir yere götüreceği korkusuna kapılmadan, bu korku yüzünden tek kalmamak için son inenle birlikte inmek zorunda kalmadan, ıssız bir sokakta iki adımda bir arkasına tedirginlikle bakmadan, arkasından gelen kişinin adımlarının temposuna kulak kesilmeden, yanından geçen birinin kendisine taciz edebileceği endişesi olmadan, evde, sokakta, işyerinde güvenle yaşayabilmesini istiyoruz. Bunun için devletimiz çağdaş bir sosyal devlet olmanın gereğini yerine getirmeli, bu konuda gerekli olan hassasiyeti göstererek; eğitim çalışmaları ve yasal düzenlemeleri yapmalıdır”
 
“ŞİDDETİ BUNLARLA ÖNLEYEBİLİRİZ”
Av. Yurdakul, kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığın sona erdirilmesi için yapılması gerekenler hakkında da şu açıklamaları yaptı; “Devletin kadınlara yönelik her türlü şiddet eylemini açık bir şekilde kınamasını, aile içi şiddeti ve genel olarak kadın ve çocuklara yönelik şiddeti önlemek için kampanyalar, ana-baba eğitim programları başlatılmasını, evde, sokakta, işyerinde yaşanan kadına yönelik şiddetin sorumlularının yargılanmasını ve caydırıcı yasal tedbirler alınmasını, öldürülen ya da şiddet uğrayan kadınların; giydikleri elbiselerin rengi, makyaj yapmaları, evlerine bir saat geç gelmeleri, cep telefonuyla sıkça konuşması gibi nedenler tahrik sayılarak büyük ceza indirimleri uygulanmaktadır. Toplumun en savunmasız kesimi olan kadın ve çocukların yaşam hakkına yönelen suçlarda ceza indirimi uygulanmamasını istiyoruz”
 
“BİZ SUSMAYACAĞIMIZA SÖZ VERİYORUZ”
Av. Yurdakul Özgecan’a şöyle seslendi; “Senin ve senin gibi pek çok kadının hayatta kalmasını sağlayamadığımız, hak ettiğiniz gibi özgür ve güven içinde yaşatamadığımız için özür dileriz Özgecan. En azından Yargılama sürecinde davaya müdahil olup, sanıkların en ağır şekilde cezalandırılması için elimizden geleni yapacağız. Başka Özgecanlar güvende yaşasın ve canından olmasın diye, “Kadının İnsan Hakları” ( Yaşama- Okuma – Çalışma-Meslek edinme vb.) mücadelemiz kadın cinayetleri ve şiddet son bulana kadar devam edecektir. Biz susmayacağımıza söz veriyoruz”
 

  • - Kırıkkale Haber, Son Dakika Kırıkkale Haberleri

Haber71.Net Editör

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
Başa dön tuşu