Eğitim

Şekeri azaltılan yiyecekler pişirdiler  

Şehit Ali Tonga Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin eTwinning kapsamında hazırladığı Reducing Free Sugar” (Gizli Şekeri Azaltma) eTwinning projesi devam ediyor. Fransa, Avusturya, Türkiye, Polonya olmak üzere 4 ülkenin ortak olduğu proje kapsamında Avusturyalı ortaklar Kırıkkale’ye geldi.

 

BİRLİKTE YEMEK PİŞİRDİLER

Yenimahalle Şehit Ali Tonga Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Yiyecek ve İçecek Hizmetleri alanı olarak 2018-2019 eğitim-öğretim yılında yürütülen “Reducing Free Sugar” (Gizli Şekeri Azaltma) E-Twinning projesi ortaklarından Avusturya öğretmenleri, çalışmaları  yüz yüze yürütmek Türk kültürünü ve mutfağını daha yakından tanımak amacıyla Kırıkkale’ye geldi.  Avusturyalı konuklarla Kırıkkaleli Öğrenciler ve öğretmenler şekeri azaltılmış Türk ve Avusturya yemeklerini beraber pişirdi.

HEDEF SAĞLIKLI DOĞAL TARİFLER ÜRETMEK

Okulun İngilizce öğretmeni Kübra Ersan’ın koordinatörlüğünde başlayan proje, Yiyecek ve İçecek Hizmetleri bölümü öğretmenleri Filiz Öztürkmen ve Sibel Özçam ile yürütülüyor. Projede, yiyecek ve içeceklerin ihtiva ettiği doğal şeker miktarları, endüstriyel üretimde paketlenmiş ürünlere eklenen gizli şekerlerle karşılaştırılıyor. Sonraki aşamada, aynı ürünleri şeker oranını asgari seviyede tutarak sağlıklı, doğal tarifler üretmek hedefleniyor.

Daha Fazlasını Göster

Benzer Haberler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı