GündemKırıkkaleManşet

Simit’e zam

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Kahvaltı sofralarında özellikle yanında çay ile tercih ettiğimiz simit, bugünden itibaren zamlandı. Un, susam ve oduna gelen zamlar simit fiyatlarının zamlanmasına neden oldu. Lokantacılar ve Pastacılar Odası tarafından alınan karar gereği simitler 1 TL olarak satılacak.
 
SUSAM, UN FİYATLARI ZAMLANDI
Çoğu esnaf ve ailenin kahvaltısında çay ile birlikte yediği simit uzun yıllar aradan sonra zamlandı. Susam, un ve odun gibi simit için kullanılan malzemelerin zamlanmasının ardından ilimizde bulunan simit satıcılarının talebi üzerine Lokantacılar ve Pastacılar Odası tarafından simit zamlandı. Konu hakkında gazetemize açıklamalarda bulunan Oda Başkanı Yurdalan Eroğlu, fiyatların uzun süredir 50 kuruş ve 75 kuruş olduğunu bu zammın zorunlu şekilde yapıldığını söyledi.
 
FİYAT DENGESİZLİĞİNE TAVİZ YOK!
Kırıkkale Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve Gıda Hayvancılık İl Müdürlüğü ile ortaklaşa çalışma gerçekleştireceklerini belirten Eroğlu, üretim yerlerindeki denetimlerin sıklaştırılacağını ve fiyat dengesizliği yapan satıcılara gerekli cezaların uygulanacağını söyledi. Susamın tarladan çıkarıldığı gibi hemen simit üretilemiyor diyen Eroğlu, “ Birçok işlemden geçiriliyor. Bunlar da fiyat artışında etkili oluyor” şeklinde konuştu.
 
DİĞER İLLERDE 1 LİRA 25 KURUŞ
Bazı illerde simit fiyatının ekmek fiyatını geçtiğini ifade eden Eroğlu, bu zammın haksız rekabeti önlemek ve simitçi esnafının dayanacak gücü kalmadığından dolayı yaptıklarına dikkat çekti. 80 gram simidin diğer illerde 1 lira 25 kuruş olduğuna dikkat çeken Eroğlu, “Bizde ise; 100 gram simit 1 TL olacak. Bizim amacımız hem vatandaşımızın, hem de esnafımızın üzülmemesidir” dedi.
 

Daha Fazlasını Göster

Benzer Haberler

Başa dön tuşu