Gündem

YHT ile 125 bin kişi yolculuk yaptı

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 26 Nisan 2023 tarihinde hizmete açtıkları Ankara-Sivas Hızlı tren hattında 125 binden fazla kişinin seyahat ettiğini bildirdi ve “Vatandaşlarımızı sevdiklerine hızlı, güvenli ve konforlu bir şekilde ulaştırıyoruz” dedi.

KAYNAK: ULAŞTIRMA VE ALTYAPIBAKANLIĞI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yaptığı yazılı açıklamada Ankara-Sivas Hızlı Tren hattının mega projeler arasında yer aldığını belirterek, bu güzergahın açılmasıyla hızlı tren hattı uzunluğunun 2 bin 228 kilometreye ulaştığını ifade etti.

Türkiye’yi demir ağlarla örme hedefiyle çalışmalarına hızla devam ettiklerini kaydeden Karaismailoğlu, açıldığı günden bugüne kadar Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı’nda gerçekleştirilen seferlerle 125 binden fazla yolcuyu taşıdıklarını açıkladı.

Karaismailoğlu, projeyle yaklaşık 1 milyon 400 bin vatandaşı hızlı trenle seyahat etme imkanına kavuşturduklarını aktararak, güzergahta Elmadağ, Kırıkkale, Yerköy, Yozgat, Sorgun, Akdağmadeni, Yıldızeli ve Sivas olmak üzere 8 istasyon bulunduğunu belirtti.

İSTANBUL-SİVAS ARASI ULAŞIM KOLAYLAŞTI

İstanbul-Sivas arasında da seyahat imkanının sağlandığının altını çizen Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Vatandaşlarımızı hızlı, güvenli ve konforlu bir şekilde sevdiklerine ulaştırıyoruz. Hattımızla Ankara-Sivas mesafesini 603 kilometreden 405 kilometreye düşürdük. 12 saat olan demir yolu seyahat süresini 2 saate, Ankara ile Yozgat arasını 1 saate indirdik. Hatta, 66 kilometre uzunluğunda 49 tünel, 27 kilometre uzunluğunda 49 viyadük inşa ettik. Projenin en uzun tünelini 5 bin 125 metreyle Akdağmadeni bölgesinde, en uzun demir yolu viyadüğünü de 2 bin 220 metreyle Çerikli-Kırıkkale’de yaptık. Türkiye’nin en yüksek ayağa sahip demir yolu viyadüğünü 89 metre yükseklikle Elmadağ’da inşa ettik.”

DEMİRYOLU UZUNLUĞU 28 BİN 590 KİLOMETREYE ULAŞACAK

Hızlı tren hattında ilk defa yerli ray kullandıklarına da işaret eden Bakan Karaismailoğlu, 138 kilometre beton yolla tünellerde ilk balastsız yol, yani beton yol uygulaması gerçekleştirdiklerini anlattı. Karaismailoğlu, proje kapsamında Sivas’ta yerli ve milli buz önleme ve buz çözme tesisi yaptıklarına işaret ederek, “Projelerimizde yerli ve milli mühendislik çözümlerini daha da artıracağız. Ülkemizin dört bir yanında 3 bin 500 kilometre hızlı tren hattı çalışmaları da hızla devam ediyor. 2053 Ulaştırma ve Lojistik Master Planı çerçevesinde 52 ilimiz hızlı tren ile tanışacak. Demiryolu uzunluğu 28 bin 590 kilometreye ulaşacak. Demiryolu yolcu sayısı 20 milyondan 270 milyona çıkacak. Demiryolu yük taşımacılığı da 38.5 milyon tondan 448 milyon tona ulaşacak” ifadelerini kullandı.

 

- Kırıkkale Haber, Son Dakika Kırıkkale Haberleri

Haber71.Net Editör

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
Başa dön tuşu