Eğitim

1426 Öğrenci Kırıkkale’ye Nakil Oldu

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 10 ildeki okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde öğrenim gören toplam 202 bin 817 öğrenci, talepleri doğrultusunda başka illere nakilleri yapıldı. Çalışma kapsamında Kırıkkale’ye 1426 öğrencinin naklinin yapıldığı bildirildi.

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 10 ildeki okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde öğrenim gören toplam 202 bin 817 öğrenci, talepleri doğrultusunda başka illere nakilleri yapıldı. Çalışma kapsamında Kırıkkale’ye 1426 öğrencinin naklinin yapıldığı bildirildi.

 

KIRIKKALE’YE 1426 ÖĞRENCİ GELDİ

Deprem bölgesinde bulunan öğrenciler talepleri doğrultusunda başka illere nakilleri yapıldı. Kırıkkale’ye de milli eğitim müdürlüğü verilerine göre 1426 öğrencinin nakli yapıldı. Millî Eğitim Bakanı Özer, deprem bölgesindeki öğrenciler ile bu bölgeden başka illere nakillerini yaptıran öğrencilerin eğitime erişimlerini sağlamak için her türlü tedbiri aldıklarını belirterek deprem nedeniyle nakil talebinde bulunan 202 bin 817 öğrencinin, eğitimlerine devam etmelerini sağlamak için başka illere nakillerini yaptıklarını kaydetti. Nakil talebinde bulunan öğrencilerin illere göre dağılımlarına bakıldığında deprem felaketi yaşanan iller dışındaki 71 ilin hepsine farklı sayıda öğrenci naklinin yapıldığına dikkati çeken Özer, şu bilgileri paylaştı: “Ankara, 27 bin 679 öğrenciyle nakil yapılan ilk beş il sıralamasında öğrencilerin en fazla nakil yaptıkları il oldu. Antalya 18 bin 922, Mersin 18 bin 878, İstanbul 15 bin 19, Konya ise 11 bin 366 öğrenci ile en fazla nakil yapılan iller oldu” diye konuştu.

 

DEVAMSIZLIK HÜKÜMLERİNDEN MUAF TUTULACAKLAR

Deprem sonrası yaşanan olumsuz duyguların etkilerini azaltmak, öğrencilerin psikososyal sağlamlıklarını güçlendirmek için de çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Özer, bu öğrenciler için devam zorunluğu bulunmadığını hatırlattı. Özer, şunları söyledi: “Deprem bölgesinde eğitim alan öğrencilerimizin 2022-2023 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde devam mecburiyeti bulunmuyor. Aldığımız bu karara deprem felaketi nedeniyle on ilden diğer illere nakil yaptıran öğrencilerimizi de dâhil ettik. Böylece depremden etkilenen tüm öğrencilerimiz, aldığımız karar doğrultusunda devamsızlık ile ilgili hükümlerden muaf olacaklar” ifadesini kullandı. Bakan Özer, Millî Eğitim Bakanlığı olarak depremden etkilenen öğrencilerin ders kitabı ve yardımcı kaynak ihtiyacının yanı sıra tüm kırtasiye ihtiyacını karşılamak üzere hazırlanan eğitim setlerini de öğrencilere ulaştırdıklarını belirterek ,”Tüm sınıf seviyelerindeki öğrencilerimiz için ders kitapları ile yardımcı kaynakları yeniden bastık ve bu öğrencilerimizin kırtasiye malzemeleri dâhil ihtiyaç duyduğu her türlü eğitim materyalini kendilerine ulaştırıyoruz” dedi.

- Kırıkkale Haber, Son Dakika Kırıkkale Haberleri

Haber71.Net Editor

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
0 0 votes
Haber Değerlendirme
Subscribe
Bildir

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x