GündemSiyaset

Baroya kadın başkan

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Baro Başkanı Ayhan Yılmaz’ın AK Parti’den Milletvekili aday adaylığını açıklaması üzerine Kırıkkale Barosu’nda Olağan Üstü Genel Kurul Seçimi yapıldı. Seçimi Yeşim Oktay Varlı kazandı.
3 ADAY
İl Milli Eğitim Binası Toplantı Salonu’nda yapılan kurulda 3 aday yarıştı. Toplam 168 avukatın bulunduğu Baroda Avukat Erol Çakır, Avukat Ramazan Özdoğan ve Avukat Yeşim Oktay Varlı adalığını açıkladı.  Türkiye genelinde yaklaşık 85 bin avukattın olduğunu açıklayan Türkiye Barolar Birliği Genel Sekreteri Avukat İ. Güneş Gürseller, 20 ayda 12 bin avukatlık ruhsatı verildiğini, buna göre ayda 600, günde 20 avukatın göreve başladığını söyledi.
KALİTE GETİRİLMELİ
İstanbul’un 35 bin avukat ile Paris ve Newyork’tan fazla olduğunu belirten Gürseller, “Önemli olan kalite ve etkinlikte bunları geçmek lazım. Türkiye Barolar Birliği olarak yeni göreve başlayacak avukatlar için sınav sistemi uygulayalım dedik. Fakat kanunlar buna izin vermiyor. Muhasebeciler bunu yaptı.”dedi.
STAJYER UYGULAMASI
Gürseller, “Yeni görev başlayan arkadaşlarımız bağrımıza basmamız gerekir. Fakat bunların göreve başlamadan önce eğitimden geçmesi gerekir. Böylelikle kalite artar. Şu anada 15 bin avukat eğitim uyguladık. Bu mutlu verici bir olaydır. Ayrıca şehirlerde bulunan hukuk fakültelerine belli puanlar vermek gerekiyor. Bu şekle bazı sorunlar aşılabilir. Öte yandan şehirlerde stajyer uygulaması başlatılacak. Bu uygulama ile şehrin kapasitesine göre stajyer alımı yapılacak. Bir şehre 20 stajyer gerekiyorsa 21’nci stajyer olmayacak.” diye konuştu.
YARGININ ÜVEY EVLADI
Artık herkesin avukatların Yargının eşit gücü olduğunu anlaması gerektiğini belirten Kırıkkale Baro Başkanı Adayı Avukat Erol Çakır, “Yargının üvey evladı olmaktan, duruşma kapılarında beklemekten, devlet erklerinden layık olduğumuz ilgiyi değeri görmek kendimizi önemli hissetmek ve hissettirmek için bir an bile mücadeleden vaz geçmeyecek bir baro yönetimine ihtiyacımız var.”şeklinde konuştu.
GÖREV EDİNDİK
Çakır, “Biliniz ki vatandaşın hakkını savunurken nasıl cesur, nasıl kararlı, nasıl çalışkansak mesleğin onurunu avukatların haklarını korurken de aynı cesaret, azim, kararlılık içinde olacağız. Ben demekten uzak biz mantığı ile hep haksızlıkların karşısında mağdurların ve dolayısı ile mağdur edilen meslektaşların yanında olmaya kendimizi görev edindik.”dedi.
GERÇEKLERİ SÖYLEMEK LAZIM
Hızlı bir şekilde erozyona uğrayan mesleğimizi daha iyi duruma getirmek için aday olduğunu belirten Kırıkkale Baro Başkan Adayı Avukat Yeşim Oktay Varlı, “Her zaman gerçekleri söylemek lazım. O zaman özgür olursunuz. Baro başkanı olursam, önce eğitimden başlayacağım. Herkes branşına göre eğitim verilmesi için elimden geleni yapacağım. Kırıkkale Üniversitesi ile işbirliği içinde çalışacağım.”diye ifade etti.
PROJELERLE BÜYÜR
Yenilenmeye açık olacağını belirten Varlı, “AB Projeleri için çalışmalar yapacağım. Yeni yeni projeler üretilebilir. Baro gençleşiyor. Bunlar arasında hemcinslerimin sayısı küçümsenmeyecek kadar fazla. Bunlar için özel çalışmalar yapılacak. Otopark büyük bir sorun, ayrıca kütüphane yok gibi bir şey bunlar için ayrı ayrı projelerim var.”diye açıklamalar yaptı.
VARLI KAZANDI
Resmi olmayan seçim sonuçlarına göre Yeşim Oktay Varlı 55, Erol Çakır 52 ve Ramazan Özdoğan ise 37 oy aldı. Yeşim Oktay Varlı bu sonuçlara göre seçimi kazandı.

Haber71.Net Editör

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
Başa dön tuşu