Siyaset

Bunun adı da Tarım ve Hayvancılıkta Yeni Model oluyor

İktidarın tarım politikalarını eleştiren Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Arif Erdal, çiftçinin zor durumda olduğunu ve çözüm yolunun Yeniden Refah Partisi’nde olduğunu söyledi.

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

İktidarın tarım politikalarını eleştiren Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Arif Erdal, çiftçinin zor durumda olduğunu ve çözüm yolunun Yeniden Refah Partisi’nde olduğunu söyledi.

MAHSUPLAŞMADA BORÇLU ÇIKARILACAK

 Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Arif Erdal, “Sayın Tarım Bakanı maliyetler yüzünden tarlasını ekemeyen çiftçiye nakdi destek değil, ayni destek verileceğini, mazot, gübre, tohum temin edilerek bir maliyet çıkartılacağını, hasat sonunda da bu ayni desteğin parasal karşılığının ürün fiyatı üzerinden mahsuplaşılacağını ifade ediyor. Üreticiye verilen ayni desteğin tutarı, sezon sonunda mahsuplaşma aşamasına gelindiğinde yapılan zamlarla başlangıçtaki tutarın iki-üç katına çıkmış olacak. Üretici bırakın ürünün karşılığını alıp kazanç elde etmeyi, mahsuplaşmada borçlu çıkarılacak. Mazotun, gübrenin, tohumun, ilacın bedeli katlanmış şekilde üreticiden geri alınacak. Bunun da adı ‘ayni destek’ olacak!  Şayet bu plan yürürlükte olsaydı; geçen yıl litresi 7,5 liradan verilen 2 bin litre mazot için bugün üreticinin hasat ettiği üründen litresi 30 TL’yi aşan mazot üzerinden mahsuplaşacaktı. 15 bin liralık mazot aldım diye hesap eden çiftçinin karşısına bu sene 60 bin liralık ödeme çıkacaktı. Gübre için de yüzde 300 zamlı fiyat talep edilecekti. Üreticiler bunu veremeyince de arazisine, ürününe el konulacaktı.  Kur Korumalı Mevduat (KKM) sahiplerine 4 ayda 37 milyar lira ödeyen, imtiyazlı holdinglere yılda 100 milyar liraya yakın garanti ödemesi yapan, bu yıl faize 330 milyar lira ödeyen iktidar; çiftçiye-besiciye gelince vereceği ayni desteğin bedelini mahsuplaşarak kat kat fazlasıyla geri alacağını söylüyor. Bunun adı da ‘Tarım ve Hayvancılıkta Yeni Model’ oluyor.”

TÜKENMİŞLİK SENDROMU YAŞIYOR

‘Çiftçilerimiz girdi maliyetleri altında ezilirken, çareyi Venezüella’da buğday üretmekte arayan zihniyet, tükenmişlik sendromu içindedir.’ diyenErdal, “Millî Görüş iktidarı, bu arkadaşlarımızı tükenmişlik sendromundan kurtaracaktır. Biz Venezüella’da tarım yapmayacağız, kendi çiftçimize destek vereceğiz. Mazot fiyatını düşürecek, girdi maliyetlerini azaltacağız. Çiftçimizin borç faizlerini sileceğiz.’ şeklinde konuştu. Merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamız’ın Başbakan olduğu 54. Hükümet’te bir senede 70 milyar dolar kaynak bulunduğunu hatırlatan Erdal, “Şimdi geleceğiz, bir senede 150 milyar dolar kaynak bulacağız inşallah. Millî Görüş 54. Hükümette işçi, memur, emekli maaşlarına yüzde 100, yüzde 200, yüzde 320’ye varan zamlar yaptı. Biz de gelir gelmez, Yeniden Refah Partisi olarak yüzde 150 maaş zammıyla işe başlayacağız inşallah. Aynen 1976-77’de ağır sanayi hamlesini gerçekleştirdiğimiz gibi bu sefer de 81 ilimize 681 refah projesini gerçekleştireceğiz. İşsizlik diye bir problem kalmayacak.”

KAYIKÇI KAVGASINI İBRETLE İZLİYORUZ

Halkın iktidar ile 6’lı masa arasındaki kayıkçı kavgasını ibretle izlediğini belirterek, “İşte biz Yeniden Refah Partisi olarak kasa başındakilerle masa başındakilerin oyunlarını bozacağız. Her iki taraftan da bir hayır gelmeyeceğini milletimize anlatacağız.” dedi.  “Bir tarafta kasa başındakiler yani iktidar kanadı, diğer tarafta masa başındakiler yani muhalefet kanadı. Kasa başındakiler 20 senedir işbaşında, yıllardır denenmiş görülmüş, masa başındakiler de geçmişte denenmiş, yetki sahibi olmuş ve millete bir şey verememişler.” ifadelerini kullandı. Seçmenlerin iki ittifak arasında kayıkçı kavgasını ibretle izlediğini söyleyen Erdal, “Bir tarafta kasa başındakiler yani iktidar kanadı, diğer tarafta masa başındakiler yani muhalefet kanadı. Kasa başındakiler 20 senedir işbaşında, yıllardır denenmiş görülmüş, masa başındakiler de geçmişte denenmiş, yetki sahibi olmuş ve millete bir şey verememişler. İşte biz Yeniden Refah Partisi olarak kasa başındakilerle masa başındakilerin oyunlarını bozacağız. Her iki taraftan da bir hayır gelmeyeceğini milletimize anlatacağız” ifadelerini kullandı.

Haber71.Net Editor

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
0 0 votes
Haber Değerlendirme
Subscribe
Bildir

guest

Captcha Plus loading...

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x