Ekonomi

Çetinkayış, firmaları ziyaret etti

Ekonomi Bakanlığının destekleri ve uygulamalarına ilişkin güncel düzenlemelerin yerinde anlatılması ve ihracatçı firmaları ilgilendirecek başlıklarda etkin bilgilendirme yapılması amacıyla başlatılan program kapsamında,  İthalat Genel Müdürü Ahmet Erkan Çetinkayış başkanlığındaki heyet, Kırıkkale’de yatırım ve ekonomi alanında çalışma gerçekleştiren 10 firmayı ziyaret etti.

BİLGİLENDİRME ÇALIŞMASI
Ziyaret ve incelemelerin değerlendirilmesi amacıyla da, Ticaret ve Sanayi Odası’nda toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya Vali Dr. Mehmet İlker Haktankaçmaz, TSO Başkanı Ahmet Varlı, sivil toplum kuruluş temsilcileriyle, TSO’ya bağlı üyeler katıldı. Sanayi şehri Kırıkkale’de olmaktan duydukları memnuniyeti ifade eden heyet başkanı Çetinkayış, Yahşihan OSB ve Keskin OSB’de çeşitli alanlarda imalat ve ihracat yapan firmaları ziyaret ederek Bakanlıklarının faaliyetleri ve destekleri hakkında bilgilendirdiklerini söyledi.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDECEK
Üretim süreçlerini inceleyerek sorunlarını ve taleplerini dinlediklerini belirten Çetinkayış, daha önceden olduğu gibi bundan sonra da firmaların yatırım ve ihracat teşviklerinden istifade ederek rekabetçi bir şekilde dış pazarlara açılması için gayret göstereceklerini ifade etti. Çetinkayış, “Yatırımcılardan gelen talepler ve kendilerince yapılan izleme faaliyetleri ile iç pazarda da yerli üreticimizin korunması konusunda proaktif bir şekilde tedbirlerin hayata geçirilmesine devam edilecek” dedi.

HER ZAMAN YANINIZDAYIZ
Vali Haktankaçmaz, “Üretim, istihdam ve ihracata dayalı kalkınma modelini benimseyen ülkemizin, yatırım, ihracat, ithalat ve ekonomik gelişme ile ilgili daha birçok konuda politikalarını belirleyen ve yürüten Ekonomi Bakanlığımızın böyle geniş katılımlı bir heyetle ilimize gelmesinden büyük mutluluk duyduk. Ülkemizin sanayileşmesinde önemli bir görev üstlenen Kırıkkale’nin sahip olduğu avantajlarla imalatçı ve ihracatçı firmalar için bir cazibe merkezi. Özellikle Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu fabrikalarının oluşturduğu üretim kültürünün ülkemizde birçok alanda sanayileşmeye öncülük etti” şeklinde konuştu.

20 MİLYONDOLARLIK ÇALIŞMA
Kırıkkale’de üretim yapmasına rağmen, birçok firmanın merkezinin yakınlık nedeniyle Başkent Ankara’da olduğunu ve bu sebeple Kırıkkale’nin 20 milyon dolar olarak görünen ihracatının gerçek potansiyeli yansıtmadığını vurgulayan Haktankaçmaz, Kırıkkale’ye yüksek katma değerli ürün üreten stratejik önemi haiz savunma sanayi alanında ihracat odaklı yatırımcı çekmek için büyük çaba sarf ettiklerini, bu konuda da Ekonomi Bakanlığımızın desteklerini beklediklerini ifade etti. Firma ziyaretleri ile başlayan iki günlük program, Bakanlık temsilcilerinin yaptığı bilgilendirme sunumunu müteakiben, firmaların sorunlarının, talep ile önerilerinin değerlendirildiği istişare toplantısı sona erdi.

Daha Fazlasını Göster

Benzer Haberler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı