Güncel

DEPREM KUŞAĞINDA YAŞIYORUZ

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Kırıkkale İl Afet ve Acil Durum Müdürü Mahmut Coşkun;

Her yıl 1-7 Mart tarihleri arasında farkındalığı artırmak amacıyla kutlanan Deprem Haftası dolayısıyla Kırıkkale’de bir dizi etkinlik gerçekleştirilecek. Sivil Savunma Günü ve Deprem Haftası kapsamında başta okullarda olmak üzere çeşitli etkinlikler gerçekleştireceklerini belirten İl Müdürü Mahmut Coşkun “Topraklarımızın % 92’si deprem kuşağında bulunuyor, nüfusumuzun % 95’i ise deprem kuşağında yaşıyor” diye konuştu.

  1. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ

Her yıl 28 Şubat “Sivil Savunma Günü” ve 1-7 Mart “Deprem Haftası” olarak kutlanmakta olduğunu hatırlatan Kırıkkale İl Afet ve Acil Durum Müdürü Mahmut Coşkun “Sivil Savunma bilincini topluma kavratmak ve benimsetmek amacıyla 28 Şubatın tüm yurdumuzda Sivil Savunma Günü  olarak kutlanması kabul edilmiştir. Bu yıl Sivil Savunma Teşkilatının 60. kuruluş yıldönümüdür. Sivil Savunma savaşta ve afetlerde halkın can ve mal kaybını en aza indirmek amacıyla yürütülen silahsız, koruyucu ve kurtarıcı faaliyetler bütünüdür. Yurdumuzda sivil halkın korunmasına ilişkin önlemlerin başlangıç tarihi 1928 olup, bu yılda” Cephe Gerisinin Havaya Karşı Müdafaa, Muhafazası” adı altında bir Talimname çıkarılmıştır. Bundan sonra çeşitli idari düzenlemelerle yürütülen hizmetler 1938 yılından itibaren 3502 sayılı Pasif Korunma Kanunu  ile yerine getirilmeye çalışılmıştır” sözlerine yer verdi.

SİVİL SAVUNMA ÇOK ÖNEMLİ GÖREVLER ÜSTLENİYOR

Coşkun “Türkiye’ nin 1952 yılında NATO üyeliğinin kabulünden sonra, 1959 yılında bugünkü Sivil Savunma Teşkilat ve Faaliyetlerini düzenleyen “ Sivil Savunma Kanunu “ yürürlüğe konulmuştur. Savaşlar, doğal afetler, yangınlar ve dünyada mutlak bir barışın sağlanamaması insanların güvenliğini tehdit eden en büyük tehlikedir. Bu nedenle karşılaşabileceğimiz tüm olumsuzluklara karşı her yönden hazırlıklı olmak, gerekli önlemleri almak büyük önem taşımaktadır. Bu hazırlıklar içerisinde sivil savunmanın çok önemli görevler üstlendiği bilinen bir gerçektir” şeklinde konuştu.

MERKEZ VE İLÇELERDE EĞİTİMLER VERDİK

Sivil Savunma Müdürlüğü Kırıkkale’nin 21 Haziran 1989 tarihinden itibaren il oluşundan sonra İl Sivil Savunma Müdürlüğü olarak hizmet verdiğini hatırlatan Coşkun “29.02.2009 tarihinde Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Kanunun kabul edilmesinden sonra ise İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü olarak hizmet vermektedir. 28 Şubat Sivil Savunma Günü ve 1-7 Mart Deprem Haftası 2019 yılı etkinlikleri kapsamında Altunbilekler AVM ve Podium AVM’de birer gün stant kurulumu planlanmıştır. Ayrıca, ilimiz merkez ve ilçelerinde bulunan 19 okulda kurtarma aracı sergisi, broşür dağıtımı, sivil savunma kavramı, ikaz alarm işaretleri ve deprem konularında eğitim verilerek tahliye tatbikatı yapılması planlanmıştır” ifadesini kullandı.

YERİNDE ZAMANINDA VE DOĞRU YÖNTEMLERLE

İl Müdürü Coşkun “Topraklarımızın % 92’si deprem kuşağında bulunuyor, nüfusumuzun % 95’i ise deprem kuşağında yaşıyor. Topraklarımızın % 66’sı ve büyük sanayi tesislerinin % 75’i 1’inci ve 2’inci derece deprem bölgesinde yer almaktadır. Eğitilmiş, bilinçli bireylerin oluşturduğu bir toplumda, yerinde zamanında ve doğru yöntemlerle yapılan müdahaleler, kaza ve doğal felaketler sonrasında yaşanacak olumsuzlukları azaltacaktır. Afetlere karşı hazırlık, zarar azaltma, kurtarma ve iyileştirme çalışmalarının halkın beklentilerine yanıt oluşturan, hızlı, etkin, zamanında hizmet üretebilecek düzeye çıkarılması, geleceğimiz yönünden zorunluluk olup bu kapsamadaki çalışmalarımızı her gün artan bir gayretle sürdürmekteyiz” dedi

Daha Fazlasını Göster

Benzer Haberler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı