GündemKırıkkaleManşet

Düzenli egzersiz işteki verimi artırır

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

 
Kırıkkale Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Fatma Nişancı Kılınç, günlük mesailerinin çoğunu masa başında oturarak geçiren ve yoğun iş temposu nedeniyle öğünlerini masa başında yemek zorunda kalan bireylere çalışken mümkün olduğu kadar çok hareket edin uyarısında bulundu
 
HASTALIKLARA DİKKAT
Kırıkkale Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Fatma Nişancı Kılınç  özellikle ofis çalışanlarında obezite görülme sıklığının her geçen gün artmakta olduğunun altını çizerek, “Bu tip bireylerde Obezitenin yanı sıra insülin direnci-diyabet, kolesterol yüksekliği, hipertansiyon, kas-iskelet sistemi hastalıkları, bel fıtığı, D vitamini eksikliği, osteoporoz, yetersiz beslenme ve kabızlık (konstipasyon) gibi sorunlar görülmektedir. Ayrıca kapalı ofis ortamında çalışmak,  oksijensiz ve güneşsiz gün geçirmek ve bununla birlikte hareketsizlik bireyin kendini yorgun hissetmesine neden olabilmekte ve işteki verimini azaltabilmektedir.” diye konuştu.Düzenli egzersiz, hareketli bir günün yaşam kalitesini ve işteki verimi artırdığının altını çizen Doç. Dr. Nişancı Kılınç, “Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizi yaşam tarzı haline getirmek gerekmektedir. Masa başında uzun çalışma saatlerini oturarak geçirenlerin doğru beslenmeleri, fazla kilolardan kurtulmaları ve ideal vücut ağırlığında kalabilmeleri mümkündür. Bunun için temel ilke günlük enerji harcamasını artırarak sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizi yaşam tarzı haline getirmektir. Bu nedenle çalışırken mümkün olduğu kadar hareket etmek ve düzenli fiziksel aktivite yapmak gerekir.” dedi.
 
İŞ VERİMLİLİĞİNİ DÜŞÜRÜR
Çalışan bireylerin kilo almalarına yol açan en önemli nedenlerden biri yoğun iş temposu sırasında öğün atlanılması olduğunu belirten Doç. Dr. Nişancı Kılınç, “Genellikle en çok atlanan ve önemsenmeyen kahvaltı, aslında günün en önemli öğününü oluşturur. Kahvaltıyı atlamak, iş yerinde poğaça, simit, bisküvi, çikolata gibi kan şekerini hızla yükseltip düşüren besinlere yönelmeye neden olur. Bu besinler, içerdiği yüksek kalori ile kısa zamanda kilo alımına yol açar. Kahvaltı yaparak güne başlamak, kahvaltıda karbonhidratla protein karışımı olan tam buğday ya da çavdar ekmeğiyle peynir, mevsim yeşillikleri tüketmek yerinde olacaktır. Benzer şekilde ofiste çalışanlarda kilo artışına yol açan ihmallerden biri de, ara öğün atlamak veya yanlış ara öğün seçimi yapmaktır. Öğün aralarında tüketilen çikolata, bisküvi, poğaça, cips gibi besinler, bir anda aşırı kalori alımına neden olurlar. Ayrıca yüksek miktarda alınan karbonhidrat da, dikkat dağınıklığına, uyku hâline yol açar ve iş verimini büyük oranda düşürür. Uzun süreli toplantılarda da benzer durumlar gözlenebilir. Bu durumun önüne geçmek, bireylerin tamamen kendi ellerindedir.” şeklinde konuştu.
 
 

- Kırıkkale Haber, Son Dakika Kırıkkale Haberleri

Haber71.Net Editor

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
Başa dön tuşu