Eğitim

Eğitimimizi Mevcut Şekliyle Yürütemeyiz

Eylül ayında Kırıkkale Üniversitesi Rektörü olarak atanan Prof. Dr. Ersan Aslan, geçen 3 ayda yapılanları ve gelecek planlarını düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı.

Rektör Prof. Dr. Ersan Aslan yaptıkları ve yapacakları çalışmaları anlattı.

Eylül ayında Kırıkkale Üniversitesi Rektörü olarak atanan Prof. Dr. Ersan Aslan, geçen 3 ayda yapılanları ve gelecek planlarını düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Toplantıda kısa, orta ve uzun vadede yapacakları çalışmaları paylaşan Rektör Prof. Dr. Ersan Aslan, “Biz eğitimimizi mevcut şekliyle yürütemeyiz. Gelecekte 50 yıl içerisinde iyi bir konumda olmak istiyorsak eğitim sistemimizi yakın geleceğe entegre etmeliyiz” diye konuştu.

ÖNCELİKLERİNİ SIRALADI

Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan, 3 aylık dönemde neler yaptıklarını, üniversite olarak gelecek planlarını kamuoyuna açıkladı. Rektör Aslan’ın Senato Salonu’nda düzenlediği basın toplantısına Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Nihat İnanç, Prof. Dr. Dilek Kılıç, Prof. Dr. Mehmet Başalan ve Genel Sekreter İsmail Altan Akgün’de hazır bulundu. Sözlerine Üniversitenin akademik durumu ve öğrenci sayılarını vererek başlayan Rektör Aslan, 12 fakülte, 3 enstitü, 1 yüksek okul, 7 MYO’da yaklaşık 36 bin civarında öğrenci bulunduğunu söyledi. Üniversite olarak önceliklerini sıralayan Rektör Aslan, “Biz eğitimimizi mevcut şekliyle yürütemeyiz. Gelecekte 50 yıl içerisinde iyi bir konumda olmak istiyorsak eğitim sistemimizi yakın geleceğe entegre etmeliyiz. Üniversite olarak önceliklerimiz Akademik ve idari personelin atamalarının tamamlanması, Birimlere ulaşabilirliğin sağlanması, Hastanelerin hizmetinin Hasta odaklı hale getirilmesi, İdari ve akademik; ulusal ve uluslararası akreditasyon, Sektörel, gelecek odaklı ve uluslararası tabanlı eğitim-öğretim” ifadesini kullandı.

HEDEF ARANAN KÜ MEZUNU

Kırıkkale Üniversitesi olarak güçlü bir diploma verme hedefinde olduklarına vurgu yapan Rektör Aslan “Bizim her konuda teoriği güçlü, pratiği güçlü güçlü bir diploma vermemiz lazım. Ben her işi yaparım değil, ben şu işi yaparım diyebilen kalifiye insan yetiştireceğiz. Diğer bir anlamda Aranan Kırıkkale Üniversitesi mezunu yetiştirmek” sözlerine yer verdi. Üniversite-şehir bütünleşmesi konusunda da çalışmalar yaptıklarını söyleyen Rektör Aslan, tüm bölümlere Kırıkkale’yi kapsayacak proje hazırlaması yönünde talimatları olduğuna dikkat çekti. Şehir merkezini görmeyen birinci sınıf öğrencisi kalmayacak başlığında bir çalışma başlattıklarını da hatırlatan Rektör Aslan, bu yöndeki çalışmaların devam ettiğini şuana kadar şehir merkezini görmeyen birinci sınıf öğrencisinin kalmadığını söyledi. Rektör Aslan, Kamu-Üniversite-Sanayi işbirliği konusunda çalışmaların hızla devam ettiğini, bu konuda bir kurul oluşturacaklarını da sözlerine ekledi.

3 AYDA NELER YAPILDI

Rektör Aslan “Üç rektör yardımcısının atanması, İdari personelin atamalarının önemli kısmının yapılması, Tam hafta esaslı ders programlarının hazırlanması, Her Fakülte ve yüksekokulda her gün en az %65-75 öğrencinin bulunmasını sağlayan ders programı, 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılının Koordinatörlüğü ( Türkiye, Avrupa Ülkeleri ve Türk Cumhuriyetlerinde 300 Milyon gönüldaşımıza yapılacak etkinliklerin koordinatörü), ÜNİKOP Üniversiteler Birliği ( 13 Üniversite) 2019 Dönem Başkanlığı, Avrasya İpekyolu Üniversiteler Birliği ile anlaşma (133 Üniversite) ve Merkezi Asya Üniversiteler Birliği ile anlaşma (64 Üniversite).

ÜNİVERSİTENİN KISA VADEDE GELECEK PLANLARI

“Dijital Üniversiteye dönüşmek, KÜSİ Akademik Kurulu oluşturmak, KÜSİ Sektör Kurulu oluşturmak, Uluslar arası anlaşma sayısını artırarak, öğrenci ve öğretim elemanı hareketliliğini artırmak. Teknokentin ek alanının başvurusunu yapıp, ilan edilmesini sağlamak. Birinci sınıf öğrencilerinin şehir ile bütünleşmesini sağlamak için Belediye ile bir proje hayata geçirmek. Engellilere Hipoterapi için ve öğrencilerimize yönelik Veteriner Fakültesi Binicilik Tesisini kurmak. 300 milyon gönül coğrafyamızda Kırıkkale adını duyurmak. Tıp Fakültesi bölümlerinden en az ikisinde birer projenin Kırıkkale’yi kapsayacak şekilde başlatılması. Özel eğitime muhtaç çocuklarımız için en az bir projeyi hayata geçirmek. Silah İhtisas OSB’ye savunma sanayi şirketlerinin yatırım yapması için girişimlerde bulunmak. Geleneksel Okçuluk Tesislerini hayata geçirmek (Okçular vakfı), ETNOSPOR İç Anadolu Bölge Seçmelerini Kırıkkale’de yapmak, Ulusal Şöhretler etkinlikleri gerçekleştirmek ve Kırıkkale Tarihi Mekanlar Bahçesini oluşturmak”

ORTA VADE HEDEFLERİ (2 YIL)

“Özel Eğitim Bölümünü açmak, Mevcut inşaatları bitirmek, Kırıkkale’den Üniversite bazlı hizmet almak amacıyla il dışına giden hizmetlerin Kırıkkale’de verilmesini sağlamak. Geleceğin mesleklerini öğretim programı içine almak. Var olan uluslararası anlaşma sayısını artırmak. Mezunlar ile İletişimde Olma projesinin devamlılığını sağlamak. Kampüs enerji ihtiyacını alternatif enerjiden karşılamak. Keskin çiftliğini çalışır hale getirmek. Tıp, diş hekimliği ve veteriner fakültesinin 100 km yarıçapındaki alanda bilinirliğini sağlamak ve 2019 Porf. Dr. Fuat Sezgin Yılını yüz akı ile bitirmek”.

UZUN VADE HEDEFLERİ (4 YIL)

“Yayın istatistiklerini dünya standartlarına çıkarmak (0.73), TÜBİTAK Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksinde ilk 50’ye girmek, Var olan uluslararası anlaşma sayısını artırmak ( Mevcut:116 2021:145), Akredite olmuş bölümlere sahip olmak (Mevcut:0). Bölüm sayısını artırmak. Sanayi ilişkilerini proje bazlı çalışmaya oturtmak ve ilgili bütün bölümlerin en az bir proje ile şehre dokunmasını sağlamak” dedi.

Etiketler
Daha Fazlasını Göster

Benzer Haberler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı