Genel

Emeklinin bekleyecek gücü kalmadı!

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Temmuz ayında yaşanan ekonomik mal ve hizmetlerde fiyat artışına neden olduğunu açıklayan Türkiye Emekliler Derneği Şube Başkanı Zekeriya Aytekin, emeklinin 2019 yılının ilk ayında yapılacak enflasyon zammını bekleyecek gücünün kalmadığını bildirdi.

EMEKLİNİN KAYIPLARI GİDERİLSİN

Ekonomide yaşanan kırgınlığın ve fiyat artışlarının emeklinin maaşında ciddi kayıplara neden olduğunu belirten Türkiye Emekliler Derneği Şube Başkanı Zekeriya Aytekin, “2018 yılının temmuz ayından sonra ülkemizdeki ekonomik kırılganlık sonunda emeklilerimizin almış olduğu maaşlarda tespit edilen enflasyon oranında üzerinde emeklinin kullandığı mal ve hizmetlerde yüzde 40’lara varan zamlar yapılmıştır. Emeklinin açlık sınırındaki maaşlarında da büyük kayıplar meydana gelmiştir. Emeklilerimiz bu şartlar altında 2019, 1’nci ayını bekleyecek gücü kalmamıştır. Bilindiği gibi ocak 2019 ayında enflasyon oranında zam yapılacak bu oran emeklinin enflasyonu değil bu şartlar altında emeklilerimizin kayıplarının giderilmesi için 2019 1’nci ayından önce maaşlarına ek zam yapılması gereğine inanmaktayız.”dedi.

EKONOMİYE KATKI SAĞLAR

Açlık sınırının 1830 lira yoksulluk sınırının ise 6 bin lira olduğunu hatırlatan Aytekin, “Hayatımızda yeri olmayan tüketim kalemleriyle yapılan enflasyon hesapları bizim için adil olmayan sonuçlar doğurmaktadır. Emekliye verilen 6 şar aylık enflasyon zamları verilirken açlık sınırının 1830 lira ve yoksulluk sınırının da 6000 TL olduğu unutulmasın. Unutulmaması gereken bir konuda emeklinin yüzde 75’i açlık sınırının altında maaş almakta; emeklinin biraz rahata kavuşması için yüzdeli zam değil seyyanen zam yapılması, 2000 sonrası emeklilere intibak verilmesi, Hastane katkı paylarının kaldırılması vergi iade karşılığı yüzde 4 ‘lerin yüzde 10’a çıkarılması… Emekli Derneği olarak diyoruz ki emekliye verilen paralar ekonomiye katkı sağlar. Bahsetmiş olduğumuz emeklilerin sorunları çözüldüğü zaman emeklilerimiz mutlu olacaklar ve ülkemizi bayram yerine çevireceklerdir. Emekliler Derneği olarak 1 Ekim dünya yaşlılar gününü kutlamayı da bir görev bilmekteyiz.”ifadelerinde bulundu.

- Kırıkkale Haber, Son Dakika Kırıkkale Haberleri

Haber71.Net Editor

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
0 0 votes
Haber Değerlendirme
Subscribe
Bildir

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x