Kırıkkale

Gıda satış temsilcilerine hijyen eğitimi

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından gıda satış işletmecilerine gıda mevzuatı ve hijyen eğitimi verildi.

GIDA MEVZUATI VE HİJYEN EĞİTİMİ

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ve buna bağlı yayınlanan Yönetmelikler gereği Kırıkkale’de gıda satış işletmecilerine Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda İl Müdürü Sırrı Yılmaz, Bakkallar Odası Başkanı Adem Yurtdan, Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Genel Sekreteri Ziya Köstekli ve esnafların katılımıyla gıda mevzuatı ve hijyen hakkında eğitim verdi.

HALK SAĞLIĞI VE İŞYERİ İMAJI İÇİN ÖNEMLİ

Bakanlığın en önemli sorumluluklarından birinin, çiftlikten sofraya tamamlayıcı ve etkin bir gıda kontrolü ile güvenilir gıda üretimini sağlamak olduğunu hatırlatan İl Müdürü Sırrı Yılmaz, “Bu amaçla gıda maddeleri ve gıda ile temasta bulunan madde ve malzemeleri üreten, satan işyerleri ile toplu tüketim yerleri güvenilir gıdaya ulaşılması konusunda en etkili yöntemler arasında yer alan “İyi Hijyen Uygulamaları” ile “HACCP” ilkelerine dayanan prosedürleri uygulamak ve sürdürmek zorundadır. Gıda satış yerlerinin gıda mevzuatı hükümlerine uygun olarak faaliyetlerini sürdürmesi ve güvenilir gıda üreterek satışa ve tüketime sunması için gerekli olan iyi hijyen uygulamaları Gıda Güvenlik Sistemlerine uygun gıda arzı için önem arz etmektedir. İyi hijyen uygulama esaslarına göre satılan ürünler tüketicinin sağlığının korunmasında ve işyerinin iyi imajının sürdürülebilirliğinde önemlidir.”dedi.

BİLGİLENDİRME YAPILDI

Gıda Mühendisi Sema Yalçın tarafından katılımcılara 5996 sayılı Gıda Kanunu, Gıda Mevzuatı ve Hijyen Eğitimi verildi. Toplantı karşılıklı soru – cevap iyi dilek temennileriyle sona erdi.

Daha Fazlasını Göster
0 0 votes
Haber Değerlendirme
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x