GündemManşet

Göç idaresinden bilgilendirme çalışması

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Kırıkkale İl Göç İdaresi Müdürlüğü personelleri, Kırıkkale’nin merkezi noktalarında yaptığı çalışmalarla şehirde yaşayan mülteci ve diğer ülkelerden Türkiye’ye göçmüş insanları bilgilendirdiler.

 

HALK EĞİTİM TÜRKÇE KURSLARI

Kırıkkale Şehir Parkı’nda oluşturdukları stantla bilgilendirmelerde bulunan İl Göç İdaresi personelleri, bir taraftan da çevrede bulunan göçmenler üzerinde kimlik kontrolünde bulunarak farklı illerde kayıtlı ve izinsiz olarak Kırıkkale’de bulunan insanları uyardılar. Kırıkkale’de şu an göçmen veya mülteci statüsünde olan kişi sayısının 7294 olduğunu belirten Kırıkkale Göç İdaresi Müdürü Mesut Erdoğan, bu kişilerin arasında en kalabalık grubu ise 3106 kişi ile Irak vatandaşlarının oluşturduğunu ifade etti. Erdoğan, “Bizler Göç İdaresi olarak ilimizde ikamet amacıyla müracaat eden yabancıların parmak izlerini almakta eğer suç kayıtları yoksa tarafımızdan taleplerine göre öğrenci, aile, turistik ikamet ile uluslararası koruma veya geçici koruma kapsamında belirli sürelerde ikametlerine izin vererek yabancı kimlik kartı düzenlenmekteyiz. Bu kimlik kartları ile yabancıların eğitim, sağlık ve sosyal yardımlardan faydalanmaları sağlanmaktadır. Biz bu süreçte saha çalışmaları, bilgilendirme toplantıları ve muhtarlarla toplantılar düzenledik. Yabancıların topluma entegrasyonu kapsamında Halk Eğitim Türkçe kurslarında sayılı iller arasındayız. Ayrıca kurumlarla koordineli olarak bilgilendirme toplantılarını önemsemekteyiz.” dedi.

 

“BAKANLIK İZNİ ŞART”

Göçmen vatandaşların herhangi bir işyerinde çalıştırılabilmesi üzerine açıklamalarda bulunan Kırıkkale İl Göç İdaresi Müdürü Mesut Erdoğan, “Yabancıların çalışmaları, Çalışma Bakanlığı’ndan alınması gereken izne bağlıdır, aksi durumlarda çalışma ve çalıştırma cezası uygulanmaktadır. Sadece Suriyelilerin tarımsal alanda çalışmaları için Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü’nden ‘Çalışma İzni Muafiyet Belgesi’ almaları gerekmektedir. Saha çalışmalarımız haftanın belirli günlerinde, il merkezinde, piknik alanlarında ve ilçelerde devam edecektir.”

  • - Kırıkkale Haber, Son Dakika Kırıkkale Haberleri

Haber71.Net Editor

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
0 0 votes
Haber Değerlendirme
Subscribe
Bildir

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x