Eğitim

Kırıkkale İmam Hatip Ortaokulu’nda Ulusal başarı

Kırıkkale Şehit Aydın Çopur İmam Hatip Ortaokulu, STEM (Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) Okulu yetkinlik etiketi alarak ulusal düzeyde başarı elde etti.

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Kırıkkale Şehit Aydın Çopur İmam Hatip Ortaokulu, STEM (Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) Okulu yetkinlik etiketi alarak ulusal düzeyde başarı elde etti.

STEM OKULU ETİKETİ PROJESİ

Avrupa Milli Eğitim Bakanlıkları tarafından yönetilen Avrupa Okul Ağı (European Schoolnet – EUN) konsorsiyumu, Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilen ve Avrupa ülkelerinde gerçekleştirilen çok sayıda eğitim projelerinin yürütmesinden sorumlu önemli bir kuruluş özelliği taşıyor. Avrupa Okul Ağı disiplinler arası STEM (Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) eğitimini yaygınlaştırmak amacıyla çeşitli projeler yürütmektedir. Avrupa Okul Ağı tarafından okullarda sorgulama, araştırma, üretme ve buluş yapma becerilerini geliştirmeye yönelik STEM eğitimi stratejisi belirleyen okullar için STEM Okulu Etiketi projesi başlatıldı. “STEM Etiketi Projesi Millî Eğitim Bakanlığının 2023 Vizyon Hedeflerinde yer alan “Öğrenme Süreçlerinde Dijital İçerik ve Beceri Destekli Dönüşüm” temasının gerçekleşmesine doğrudan katkı sağlayacağı öngörülüyor.

TEK OKUL OLMA ÖZELLİĞİ TAŞIYOR

Bu kapsamda Kırıkkale Şehit Aydın Çopur İmam Hatip Ortaokulu da Fen Bilimleri Öğretmeni Mesut Ulu ve öğrencilerinin çalışmaları sayesinde STEM Okulu Etiketi – Proficient (Yetkin) Etiketi aldı. Kırıkkale Şehit Aydın Çopur İmam Hatip Ortaokulu “Proficient (Yetkin)” etiketine sahip olan, etiketinin geçerlilik süresi devam eden ve Expert (Uzman) etiketi alabilmesi için Avrupa Okul Ağı tarafından önerilen tek okul olma özelliği taşıyor. Avrupa Okul Ağı, STEM eğitimi uygulamalarını okullarda yaygınlaştırmak amacıyla Scientix Projesi kapsamında STEM School Label (STEM Okulu Etiketi) projesine 2019 yılında başladı. Öğrencileri bilim insanlığına ve mühendisliğe yönlendirmek üzere STEM eğitimi etkinlikleri yapan okullarımız STEM Okulu Etiketi almak için başvuru yapabiliyor.

ÜLKE ÇAPINDA 795 OKUL COMPETENT (YETKİN) ETİKETİ ALDI

STEM Okul Etiketi almak için okullarımız http://stemschoollabel.eu adresinden portala kayıt olduktan sonra STEM Okulu Etiketi başvurusu yapabiliyor. Okullarımız, STEM Okulu Etiketine öğrencileriyle gerçekleştirdiği STEM Eğitimi etkinliklerini kanıt ve vaka analizi raporu sunarak giriş yapıyor. Okullarımız, kendi öz değerlendirme formlarını doldurarak STEM Okul Etiketlerine başvuru yapabiliyor. Okulların başvuruları STEM Okulu Etiketi Kriterlerine göre değerlendiriliyor ve aldıkları puanlara göre şu etiketler veriliyor; Competent (Yetkin) Etiketi (Giriş Seviyesi): 18 Ay Geçerlilik Süresi, Proficient (Yetkili) Etiketi (İleri Seviye): 12 Ay Geçerlilik Süresi, Expert (Uzman) Etiketi (En Üst Seviye): 12 Ay Geçerlilik Süresi. Çalışma kapsamında, ülkemizden 795 okul Competent (Yetkin) Etiketi aldı. Bunların 121’inin etiketleri aktif durumda bulunuyor. 6 okulumuz Proficient (Yetkili) Etiketi aldı. Bunlardan birinin etiket süresi devam ediyor. Expert (Uzman) Etiketi almış okulumuz henüz bulunmuyor. Ancak Kırıkkale Şehit Aydın Çopur İmam Hatip Ortaokulu, Expert (Uzman) etiketi alabilmesi için Avrupa Okul Ağı tarafından önerilen Türkiye’den tek okul olarak yer alıyor.

AK Parti Hacılar Belediye Başkan Adayı Osman Erdoğan

Haber71.Net Editor

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
0 0 votes
Haber Değerlendirme
Subscribe
Bildir

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
AK Parti Hacılar Belediye Başkan Adayı Osman Erdoğan
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x