EkonomiManşet

Memur adil vergi istiyor

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

MEMUR-SEN GELİR VERGİSİ DİLİMLERİNDEKİ HAKSIZLIĞI MAHKEMEYE TAŞIMAYA HAZIRLANIYOR

Enerji Bir Sen Kırıkkale Şube Başkanı Mikail Başer, gelir vergisi dilimlerinin düşük ücrete tabi kamu çalışanlarının daha yüksek vergi ödemesine neden olduğunu vurgulayarak, konuyu mahkemeye taşıyacaklarını belirtti.

VERGİ FARK TAZMİNATI
Şube Başkanı Başer, Anayasada vergi yükünün adaletli ve dengeli dağılımının, maliye politikasının sosyal amacı olduğunun belirtildiğini ifade ederek, “Bu nedenle, gelir vergisi hesaplanırken Anayasa’da açıkça belirtildiği gibi mali güç ölçütü göz önünde bulundurulmalı. Ancak Anayasa’ya rağmen, gelir vergisi hesabı çalışanların mali gücüne göre yapılmıyor. Bu durum, kamuda düşük ücretle çalışanları, daha fazla gelir vergisi ödemek zorunda bırakıyor. Düşük maaş alan memur ve sözleşmeli çalışanların, ödedikleri vergi nedeniyle maaşlarındaki düşüşlerin karşılanması için memurların özel hizmet tazminat oranının vergi nedeniyle yaşanan azalma oranında arttırılması ve sözleşmeli personellere vergi fark tazminatı verilmesini istiyoruz.” dedi.

MALİYE’NİN CEVABINA GÖRE BAŞVURU
Başer, kamu çalışanlarının geliri oranında vergi verdiği bir düzenlemenin yapılması için Maliye Bakanlığına başvurduklarını belirterek, “Düşük gelirli kamu çalışanlarının vergi dilimi yüksek gelirli kamu çalışanlarına göre daha yüksek. Bu sebeple temel ilkesi adalet olan verginin, yapılan uygulamalar sonucunda adaletsizliğin kaynağını oluşturduğunu görüyoruz. Vergilendirme adaletsizliği, çalışma barışının bozulmasına ve vergilendirmenin kamu yararından uzaklaşmasına neden oluyor. Maliye Bakanlığından gelecek görüş olumsuz olursa, konuyu mahkemeye taşıyacağız. Bakanlıktan kısa süre içerisinde görüşünü açıklamasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

FULBOLCUYA %15, MEMURA %27 VERGİ
Süper Lig’deki bir futbolcuya yüzde 15’lik vergi uygulanırken, kamuda düşük maaşla çalışan bir memurun yüzde 27’ye kadar vergi dilimine girebildiğini ifade eden Başer, “Ortadaki sorun bununla da bitmiyor. Kamu çalışanları arasında da vergi adaletsizliği yaşanıyor. Bir daire başkanının maaşı yaklaşık 6 bin 50 lira, gelir vergisi ise bin 101 lira. Yani yüzde 18,2’lik kesinti söz konusu. Sözleşmeli bir mühendisin maaşı 3 bin 568 lira, gelir vergisi 705 lira. Yani yüzde 19,7’lik kesinti oluyor. 4/C’li bir personelin maaşı bin 720 lira olmasına karşın gelir vergisi 474 lira. Yani yüzde 25’lik kesinti yapılıyor.” dedi.

YÜZDE 20 VERGİ ALINACAK
Hükümetin Gelir Vergisi Genel Tebliğinde, yüzde 15’lik gelir vergisi ilk diliminde dikkate alınacak brüt kazancın üst sınırını sadece 400 lira artırarak 12 bin 600 liradan 13 bin liraya çıkardığını vurgulayan Başer, “Yıl içinde gelirin 13 bin lirayı aşması halinde yüzde 20 vergi alınacak. Bu da milyonlarca memur ve işçinin daha yılın ilk yarısında bir üst vergi dilimine girerek daha fazla vergi ödemeleri anlamına geliyor.” şeklinde konuştu.

Haber71.Net Editor

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
0 0 votes
Haber Değerlendirme
Subscribe
Bildir

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x