Ekonomi

MEMUR MAAŞLARINA REEL ARTIŞ İSTİYORUZ

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, memur ve memur emeklilerinin gelirleri sabit kalırken, giderlerinin arttığını belirterek, reel anlamda bir artış yapılmasının zorunlu olduğunu söyledi.

HABER: TAHİR ERDEM

 

HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Akaryakıt ve dövizdeki dalgalanmalar nedeniyle a’dan z’ye her şeye zam geldiğini ve bunun dar ve sabit gelirli memur ve memur emeklilerinin yaşamını olumsuz etkilediğine dikkat çeken Taşkın, dar ve sabit gelirli çalışanların mutfaklarında yangın olduğunu, bunun yanı sıra çalışanların yüksek vergi oranı nedeniyle daha fazla vergi vererek ayrıca mağdur olduklarının altını çizdi. Dolaylı ve doğrudan vergi artışlarının özellikle kamu çalışanlarını mağdur ettiğini belirten taşkın, “Öncelikle vergide adaletin sağlanmasını istiyoruz. Doğrudan vergi gelirlerinin dolaylı vergi gelirlerinin altında kalması vergi sistemindeki adaletsizliğin derinleştiğini ortaya koyuyor. Piyasalarda ürün fiyatlarının artması, ulaşım ve kiradaki artışlar, dar ve sabit gelirli kamu çalışanlarının maaşı cebine girmeden eriyip gitmesine neden oluyor. Dolayısıyla kamu çalışanları geçim sıkıntısı çekiyor. Çarşıda pazarda yangın büyürken, memur ve emeklileri kredi kartlarıyla yaşıyor. Ancak bunun da maliyeti her geçen gün artıyor. Olan yine dar ve sabit gelirliye oluyor” diye konuştu.

 

REEL ARTIŞ YAPMASINI İSTİYORUZ

Taşkın “Büyük zamlar ve vergi artışları nedeniyle maaşlar hızla eriyor, buna karşılık gelirler sabit kalıyor; bu da geçim sıkıntısını derinleştirirken, yüksek enflasyon nedeniyle yoksulluk artıyor. 1 ocak’tan itibaren maaşlara yapılacak zamların TÜİK verilerine göre ve seçime yönelik oransal olarak büyük görünecek, psikolojik etki yaratmak amacıyla bahar havası estirecek şekilde değil, gerçek enflasyonun üstünde, reel bir artış yapılması gerekmektedir. Aksi halde maaşlara yapılacak zam birkaç ay içinde eriyip gidecektir. Zaten alım gücü neredeyse bitmiş olan memur ve emeklinin kemer sıkacak hali kalmadı. Bunlar dikkate alınarak; vergi dilimleri yükseltilmeli, vergi oranı %15’te sabitlenmeli, az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınmasını sağlayarak vergide adaleti sağlayacak bir sisteme geçilmelidir. Memurdan daha az vergi alınarak, enflasyonun üstünde maaş zammı ve refah payı verilerek reel artış yapılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

  • Otomatik taslak - Kırıkkale Haber, Son Dakika Kırıkkale Haberleri

Haber71.Net Editör

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
Başa dön tuşu