Manşet

METREKAREYE 119 KG YAĞIŞ

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Kırıkkale en yağışlı Haziran ayını yaşıyor

Kırıkkale neredeyse tarihinin en fazla yağış aldığı Haziran ayını yaşıyor. Son günlerde yağışlı havanın etkisinde kalan sel ve su baskınlarının yaşandığı Kırıkkale’de Haziran ayı içerisinde 18 günde metrekareye 118.9 KG yağış düştü. Kırıkkale’de en son 1996 yılı Haziran ayında metrekareye 100 KG yağış düşmüştü.

REKOR KIRILDI

Son günlerde kuvvetli gök gürültülü sağanak yağışlara sahne olan Kırıkkale Merkez’de Haziran ayı içerisinde 18 günde metrekareye düşen toplam 118,9 kilogram yağış miktarıyla neredeyse tarihinin yağış rekoru kırıldı. Özellikle Haziran ayı içerisinde Kırıkkale genelinde etkili olan yağışlar sel ve su baskınlarına neden olmuş, Sulakyurt ilçesine bağlı Ayvatlı köyünde 2 can almıştı. Meteorolojiden alınan bilgilere göre neredeyse tarihinin en fazla yağış aldığı Haziran ayını yaşayan Kırıkkale merkezde ortalamanın 3 katından fazla yağış yaşandı.  Kırıkkale Merkez’de en fazla yağış 1996 yılında yaşanmış, bu tarihte yaşanan yağış sonrasında metrekareye 100 kg yağış düşmüştü.

 

YAĞIŞLAR HAFTA BOYU DEVAM EDECEK

Diğer taraftan önceki gün yağışlar Kırıkkale’ye bağlı Sulakyurt, Delice, Bahşılı ve Yahşihan ilçelerinde etkili oldu. Aniden bastıran sağanak yağış sonrası vatandaşlar zor anlar yaşadı. Delice ilçesinde yaşanan sel sonrası Kırıkkale-Yozgat karayolu bir süre trafiğe kapandı. Özel idare ekipleri, AFAD ekiplerinin çalışması sonrası yol yeniden trafiğe açıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı Acil Durum Yönetim Merkezi, meteoroloji müdürlüğünden alınan bilgilere göre yağışlar hafta boyunca devam edecek. Meteoroloji yetkilileri, meydana gelmesi muhtemel ani sel, su baskını, yıldırım düşmesi, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması uyarısında bulundu.

Daha Fazlasını Göster

Benzer Haberler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı