Gündem

Road Race Bisikleti Yarışları Kırıkkale’de Başlıyor

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Road Race Kırıkkale 2.2 UCI Bisikleti Yarışları Kırıkkale Valiliği’nin himayelerinde, Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından 10-11 Haziran tarihleri arasında Anadolu’nun kalbi Kırıkkale’de düzenlenecek.

HABER: YELİZ ERDEM 

Yurt dışından ve yurt içinden gelecek Olimpik Sporcuların katılacağı yarışlara ev sahipliği yapacak olan Kırıkkale, bisikletin iki gün boyunca Türkiye’de atan kalbi olacak. Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun 2023 yılı faaliyet programında yer alan Road Race Kırıkkale 2.2 UCI Bisikleti Yarışları ile Kırıkkale, üst düzey rekabete sahne olacak.  Yurtiçi ve yurtdışından gelen en güçlü takımlar ve bisikletçileri, Kırıkkale’nin eşsiz coğrafyasında pedal basarak Kırıkkaleli sporseverlere unutulmaz bir deneyim yaşatacak.

KIRIKKALE’NİN TARİHİ, COĞRAFYASI VE KÜLTÜRÜ BİSİKLETÇİLERE EŞLİK EDECEK

Yüzlerce yıldır pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Kırıkkale’nin tarihi coğrafyası ve kültürü, Road Race Kırıkkale 2.2 UCI Bisiklet Yarışları’na katılan bisikletçilere eşlik edecek. İçinden Kızılırmak’ın geçtiği Çeşnigir Kanyonu ve 13. yüzyıla ait bir eser olan Çeşnigir Köprüsü, 110 metre uzunluğu ile Kırıkkale Güzellikler prim kapısına da ev sahipliği yapacak. Yüzey şekilleri, derin vadileri, orman yapısı ile Karaahmetli Köyü Kapulukaya Barajı kıyısında Karaahmetli Tabiat Parkı, Keskin İlçe Merkezi’nde Neşet Ertaş, Hacı Taşan gibi ustaların ezgileri ile geçmişte bir yolculuğa sürükleyen Hacı Taşan Kültür Merkezi (Taş Mektep) gibi Kırıkkale’nin değerleri de organizasyon ile birlikte tanıtılmış olacak.

Türkiye Bisiklet Federasyonu As Başkanı: Bahattin Akyön

…”2002 yılında Türkiye’de bir çığır açtık.  Şu an televizyon ekranlarında yayınlanan ve bu sene 58.si gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turnuvasının temeli o yıllarda Sayın Federasyon Başkanımızın hayali ile başladı. Hiçbir destek yok. Öyle bir tur ki Alanya’dan başlayacak, Antalya diye devam edecek, Finike, Bodrum,İzmir ordan da İstanbul’a gelecek olan 8 günlük   bir yarış. “ dedi. Federasyon As Başkanı Akyön, çok zor bir yarışın bugün Eurospor’un canlı olarak yayınladığı ve geçen sene 615 milyon kişi izleme oranına sahip Türkiye Bisiklet Turunu başlatan ve Avrupa’da  25 takımı bir organizasyon içerisine  175 sporcuyla ağırlayan federasyon başkanının açtığı bu ufukta Kırıkkale’de geçen sene sayın valimizin destekleri ile başlatıldığını ifade etti.

“Hakikaten çok güzel bir çalışma oldu. Bu çalışma Türkiye’deki diğer organizasyonlarda emsal çalışma Kırıkkale oldu. Bugün Kırıkkale’nin başarısından dolayı bir başarıyı daha tescil ederek, Kırıkkale’nin sağlık güvenliğini, emniyet güvenliğini, sporcuların en güzel şekildeki yarışarak o güzellikleri tescil edildiği uluslararası yarışın başkanımızın desteği ile valimizin katkıları ile Kırıkkale’ye hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” Sürecin zor bir süreç olduğunu ifade eden Akyön, sayın valimizin gerçekleştirmiş olduğu koordinasyon toplantıları ile sürecin atlatıldığını, bugün Kırıkkale’nin tarihinde ilk kez uluslararası organizasyona ev sahipliği yapacağını söyledi. Bu projenin Kırıkkale’mizi Dünya vizyonuna taşıyacak bir proje olduğunu söyleyen Akyön, bir şehrin tanıtımının ancak sporsal, kültürel ve sanatsal faaliyetlerle mümkün olduğunu söyledi. Sayın valimizin desteği ile himayelerinde düzenlenen Kırıkkale düzenlenen Türkiye Bisiklet Yarışının 7.etabının basın-yayın alanında Kırıkkale isminin zirve yaptığına değinen Akyön, bunun daha güzelini yapmak için bugün bu tanıtımın gerçekleştirildiğini söyledi. Anadolunun bağrında ilk defa uluslararası bir organizasyon yapılıyor. Hemen hemen Cumhurbaşkanlığı turundan sonra Kırıkkale turunun konuşulacağı, dünyada marka olabilecek organizasyon için federasyon başkanının toplantıya katıldığını ifade etti.

Bir şehre turizmin gelmesini istiyorsanız, uluslararası faaliyetlerle şehrin ekonomisine canlandırmak istiyorsanız bu tür organizasyonlara ev sahipliği yapmanız ve bunu desteklemeniz gerekir.

Yarışlarda 3 noktayı baz aldık. Kırıkkale’nin güzelliklerini üçe böldük. Birincisi Keskin, ikincisi Çeşnigir Köprüsü-Karakeçili, üçüncüsü islami değerler külliyesinin olduğu, siyeri nebi müzesinin olduğu ve  dini turizm alanında Kırıkkale’yi marka yapacak bir projesinin önünden geçerek, Pazarcık’tan, Beşbıçak’tan ve Hacıballı Türbesinden dolanacak olan  üçüncü etabı bu yarışa koyduk. Yani bütün güzellikleri ile birlikte ulusal pedallarla beraber, olimpik sporcular ile birlikte Kırıkkale’nin tanıtımında her noktada güvenilir bir olduğunu da bu yarışta ortaya koyacağız.” dedi.

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı: Emin Müftüoğlu

…Turizm, şehir için, ülke için, aile için gelir kaynağı olduğunu belirten Müftüoğlu, sayın valimizin liderliğini ve önemini anlatmak için turizm sezonun kapandığı Eylül ayı sonrası Antalya’da düzenlediği Triatlon (Bisiklet, Yüzme ve Atletizm) yarışı ile ilgili anısından bahsetti. Turizm açısından düzenlenen yarışın önemli gelir kaynağı olduğunu ifade etti.  Konuşmasına “Bugün bu bir milat. Ben çok teşekkür ediyorum. Liderlik burda ortaya çıkıyor. Şehirde bisiklet yarışının, yolların kapatılması olayı sizleri üzmesin. Paris 24 saat şehrin merkezini kapatıyor ve bununla birlikte de inanılmaz turist ağırlıyor ve para kazanıyor. En önemlisi bisikletten daha güzel tanıtabilecek bir branş yok. Akşam futbol maçındaydık sahayı gösteriyor. Bisiklette ise şehrin neresini istiyorsanız orayı gösteriyorsunuz. Cumhurbaşkanlığı bisiklet turunda ise inanılmaz turizme katkı sağladığımıza inanıyorum.  Avrupa’da  2016-2017 yıllarında Avrupa Birliğinin araştırması bisiklet turizminin getirdiği gelir 44 milyar Euro, gemi turunun getirdiği gelir 39 milyar Euro tüm Avrupada. Bisiklet turunun ne kadar değerli olduğu ortaya çıkıyor.” diyerek devam etti.

Burada düzenlenen yarışın olimpiyata puan veren bir yarış olduğunu belirten Müftüoğlu, “Bisiklet turizminin hem şehrin tanıtımı ve hem de ekonomisi açısından o şehre o ülkeye önemli katkılar sağladığını söyledi. Böyle bir şehirde gelecekte hem Avrupa şampiyonası, Dünya şampiyonası olabilir. Zaman gerekiyor. Ama bir şey var sürdürülebilir olması gerekiyor. Siz Kırıkkalelilerin bu işe sahip çıkmasını istiyorum” dedi.

 

Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu:

…”Bugün çok güzel bir gün. Yazın başlangıcı. Rahmeti ile bereketiyle bu yaz, çiftçimize, insanımıza güzellikler getirir. Bununla beraber Kırıkkale için güzel bir gün. Ortada bir başarı varsa başta Kırıkkaleli hemşerilerimizin sahip çıkması, bütün ekip arkadaşlarımızın, federasyon yetkililerimiz bu güzel başarının içerisinde yer aldı. İlk defa bisiklet alanında ulusal bir şampiyonaya Kırıkkalemiz ev sahipliği yaptı. “ dedi. Geçen sene ilimizde düzenlenen yarışmada sporcularımızın gayet güzel bir program olduğuna değinen Vali Tekbıyıkoğlu “Bu senede inşallah bunun bir üst basamağı olan, geçen seneye acaba olur mu dediğimiz uluslararası bir organizasyona şehrimiz ev sahipliği yapacak. Spor elbette ki güzeldir. Bireysel hayatta zindelik verir. Daha sağlıklı daha zinde hisseder. Spor şehirler içinde önemlidir. Bir şehir ne kadar büyük bir organizasyona ev sahipliği yapıyorsa o şehrin ne kadar mütekamil bir şehir olduğunu gösterir. Düzenlenecek olan organizasyonda mağduriyetin yaşanmaması için gerekli tedbirleri aldık. Belediyemizin çok güzel bir faaliyeti oldu. En büyük millet parkının Kırıkkale’de açtık. Start yerini orası verdik. Bu sayede vatandaşımızın hafta sonu olduğu için çok daha fazla katılacağı, çocukların olduğu, piknikçilerin olduğu bir alanda çıkışın olduğu, şehir merkezinde trafiğin etkilenmeyeceği bir start noktası belirledik. İki tane güzergahımız var. Bu arada Keskin yolunda da çalışmalar tamamlanacak. Yol açık olduğu için orda bir mağduriyet olmayacak. Maddi kısmı bir yana şehrimiz, uluslararası bir organizasyona göze temas edecek, kulağa temas edecek bir organizasyona müşahitlik yapacak. Bizim yöneticilerimiz, belediyemiz, valiliğimiz, gençlik sporumuzun uluslararası bir organizasyonun içerisinde bulunması, şehrimizin sahiplenmesi çok önemli. Bu sene Kırıkkalelilerin Kırıkkaleli olmalarını göstermelerini bekliyoruz. 10-11 Haziran tarihlerinde bütün Kırıkkalelileri bu aktivitenin içerisinde bulunmaya davet ediyoruz. Kırıkkalemizde üretilen Kırıkkale markalı bisikletlerimizi çekilişle çocuklarımıza dağıtacaz. İnşallah daha büyük organizasyonlarla kazasız, belasız bütün şehrimizle beraber bu işlere imza atacaz. Kırıkkale Road Race 2.2 UCI organizasyonumuzun şehrimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. “ dedi.

Program sonrası Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu Vali Bülent Tekbıyıkoğlu’na Sportif Başarı Ödülü takdim ederken, Vali Tekbıyıkoğlu Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu’na değerli halk ozanımız Hacı Taşan’ın eserlerinin yer aldığı plak serisi ve pikap hediye etti.

 

2 gün boyunca üst düzey rekabete sahne olacak Uluslararası Kırıkkale Road Race 2.2 UCI Bisikleti Yarışları’nın programı şu şekilde olacak:

10 Haziran Cumartesi

09.00   Elit Erkekler Yol Yarışı (142 km)

15.00   Genç Erkekler Yol Yarışı (100 km)

11 Haziran Pazar

09:00   Elit Erkekler Yol Yarışı (164 km)

10:30   Halk Turu

15.00   Genç Erkekler Yol Yarışı (116 km)

 

Haber71.Net Editör

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
Başa dön tuşu