Ahmet Önal | Kırıkkale Belediye Başkanı - Kırıkkale Haber, Son Dakika Kırıkkale Haberleri
Manşet

Toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamadı

MKE A.Ş. Kırıkkale Fabrikalarında da yetkili olan Türk Metal Sendikası ile Metal Sanayii İşverenleri Sendikası (MESS) arasında sürdürülen Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamamış arabulucu süreci başlamıştı.

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

MKE A.Ş. Kırıkkale Fabrikalarında da yetkili olan Türk Metal Sendikası ile Metal Sanayi İşverenleri Sendikası (MESS) arasında sürdürülen Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamamış arabulucu süreci başlamıştı.

MESS TEKLİFİNİ ARTIRDI

Binlerce işçiyi yakından ilgilendiren arabulucu süreci başlayan Türk Metal Sendikası ile Metal Sanayii İşverenleri Sendikası (MESS) arasında sürdürülen Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerine İstanbul’da devam edildi. Resmi arabulucu Prof. Dr. Muhittin Astarlı başkanlığında yapılan toplantıların ardından gerçekleşen görüşmelerde işveren temsilcisi sözleşme tekliflerinde artışa gitti. MESS, toplantıda 1 Eylül 2023’ten geçerli olmak üzere saat ücretlerine 1. 6 ay için daha önce yaptığı % 35 zam teklifini % 50′ ye, yine 1 Eylül 2023′ ten geçerli olmak üzere sosyal haklara ilk yıl için daha önce yaptığı % 65 lik zam teklifini ise %80′ e çıkardığını iletti.

KAZANILMIŞ HAKLAR GERİ VERİLEMEZ

Görüşmelerle ilgili Türk Metal Sendikası Genel Merkezinden yapılan açıklamada “Ücret ve sosyal haklarda teklifini artıran MESS ayrıca, tamamlayıcı sağlık sigortası uygulamasını kaldırmak başta olmak üzere, kazanılmış haklarımızı geriye götürecek tekliflerinin hepsini yinelemiş, masada tutmaya devam etmiştir. Heyetimiz gerek kazanılmış haklarımızı geriye götürmek isteyen işveren talepleri, gerekse yapılan zam tekliflerinin kabul edilemez olması sebebi ile görüşmeyi sonlandırarak masadan kalkmıştır. Başta değerli Türk Metalli metal emekçileri olmak üzere, tüm kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadelerine yer verdi.

mess-teklifini-artirdi.jpg

Haber71.Net Editor

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
0 0 votes
Haber Değerlendirme
Subscribe
Bildir

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x