Eğitim

TÜBİTAK PROJELERİ EĞİTİME VİZYON KATIYOR

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

TÜBİTAK 20204 Araştırma Projeleri Yarışması” kapsamında Kırıkkale il koordinatörlüğü birimince düzenlenen proje yazma eğitimi açılış programı yapıldı. Programın açılışında konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Rıza Aydın, TÜBİTAK projeleri sayesinde önemli kazanımlar elde edildiğini belirterek, “Millî eğitime ve eğitime bir vizyon katmak için buradayız. Öğrencilerimizi spora, sanata, okumaya ve bilime yönlendirmek için büyük bir çaba içerisindeyiz” dedi.

HABER: YAKUP ÖZCAN

BÜYÜK KATKI SAĞLAMAKTADIR

TÜBİTAK’ın her yıl ortaokul ve lise öğrencilerinin bilimsel çalışma becerileri kazanmalarını sağlamak amacıyla “20204 Araştırma Projeleri Yarışması” düzenlendiğini belirten Kırıkkale İl Milli Eğitim Müdürü Rıza Aydın, Millî Eğitim Müdürlüğü olarak da bu yarışmalara büyük önem verdiklerini belirtti. İl Müdürü Aydın  “Bu yarışma kapsamında, öğretmenlerimizin danışmanlığında öğrencilerimizin proje üretmeleri ve bu projelerin gerçekleşme sürecinde yaşadıkları deneyimlerin çok değerli olduğunu düşünüyorum. Bu çalışmalar, öğrencilerimizin ufuklarının gelişmesine ve üreten bir toplum olma hedefine ulaşmada büyük katkı sağlamaktadır. Hazırlanan projelerin bölge ya da Türkiye değerlendirmelerinde ödül alması kıymetlidir. Ancak ödül alınmasa bile proje hazırlama sürecinde yaşananlar çok değerli tecrübelerdir. Bu yüzden öğrencilerimizin proje hazırlamaya teşvik edilmesini siz değerli öğretmenlerimizden beklemekteyiz” dedi. Geçen yıllarda da öğretmen ve öğrencilerin önemli projelerde görev aldıklarını hatırlatan Aydın, “Geçen yıla oranla bu yıl yapılacak başvurularda bu sayıların artmasını hedefliyoruz. Tabi sadece niceliğin değil, bununla birlikte niteliğin de artmasını bekliyoruz. Bu sebeple bugün yapılacak olan proje yazma eğitiminin ilimizin proje kapasitesine hem nicelik hem de nitelik olarak olumlu etki yapacağına eminim. Bu eğitimin yapılmasında katkılarından dolayı TÜBİTAK Bölge Koordinatörlüğümüze ve eğitim vermek için kentimize gelen akademisyen hocalarımıza teşekkür ederim. Öğretmen arkadaşlarımıza da bu süreçte başarılar diliyorum” dedi. Aydın, yürütülen ye da yürütülmekte olan tüm projelere her türlü katkı sağlamaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

ÜRETEBİLME BECERİSİ KAZANDIRMALIYIZ

TÜBİTAK Ankara Bölge Koordinatörü ve Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selahiddin Öğülmüş de konuşmasında, amaçlarının gençlerde araştırma kültürünü daha da geliştirmek olduğunu söyledi. Gençlere yönelik alternatif çalışmaların pozitif dönüşlerinin olduğuna dikkat çeken Öğülmüş, “Gençlerimize bilimsel araştırma kültürünü, bilimsel düşünmeyi, problemleri tespit edebilmeyi, aklı ve bilimi kullanarak problemlere bilimsel çözümler üretebilme becerisi kazandırmalıyız. Öğrencilerimize bu tür etkinliklerle biraz olsun dokunabilirsek onlardan çok daha olumlu geri bildirimler alabiliyoruz. Böylelikle sürekli yeni araştırmalar, yeni projeler peşinde koşabiliyorsunuz. Eğitim kadrosu olarak gençlere, öğrencilerimize araştırmacı ruhunu kazandırabilirsek bunu onlara aşılayabilirsek ne mutlu bizlere. Bu eğitimlerimizle gençlerimize sizler sayesinde bu tutkuyu vereceğimize inancım tam. Bu sayede gençlerimiz başka şeylerle uğraşmak yerine araştırma projeleriyle zamanlarını geçirmiş olacaklar.” dedi. Öğülmüş, 7 Mart tarihinde bölge yarışmasının Ankara’da yapılacağı bilgisini de katılımcılarla paylaştı.  Toplantının uygulamalı eğitim kısmı, Kırıkkale Lisesinde devam etti. Buradaki eğitimlere katılan Ankara Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ahmet Altındağ, Gazi Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Salih Şahin, Prof. Dr. Aynur Arıkan ve Doç. Dr. Hasan Eşici, Hacettepe Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Hakan Tüzün, TÜBİTAK Bölge Koordinatör Yardımcısı Doktor Öğretim Üyesi Furkan Kaşıkçı, projelerde görev alacak olan öğretmenlere proje detayları konusunda çeşitli teorik ve uygulamalı eğitimler verdi. Eğitimlerini tamamlayan öğretmenler okullarında TÜBİTAK projelerinde görev alacak öğrencilere danışmanlık hizmeti vereceği kaydedildi. Programa, şube müdürleri Yunus Demir ve Ali Güder ile TÜBİTAK İl Koordinatörü Recep Kurtoğlu, AR-GE Birim sorumlusu Mustafa Can Hiçyılmaz ile diğer görevliler katıldı.

- Kırıkkale Haber, Son Dakika Kırıkkale Haberleri

Haber71.Net Editör

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
Başa dön tuşu