Kültür Sanat

Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, Vefat Eden Moda Kralı Nail Yurdakul’a Taziyelerini İletti

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, İlimiz Keskin ilçesinde dünyaya gelen Moda Kralı olarak bilinen Nail Yurdakul’un 30 Temmuz 2023 yılında rahatsızlanarak hayatını taybetmesi nedeniyle taziye mesajı yayınladı. 

HABER: YAKUP ÖZCAN

Türkiye’de ilk mankenlik ajansı ile kadın futbol takımını kuran ve adı 15 Temmuz Şehitler Köprüsü olarak değiştirilen Boğaziçi Köprüsü tamamlandığında köprüde yaptığı defile ile tanınan Nail Yurdakul, sabah saatlerinde tedavi gördüğü Milas ilçesindeki özel bir hastanede yaşamını yitirdi.
Evli ve 1 çocuk babası Yurdakul, terzilik yaptığı dönemde Cumhurbaşkanı ve Başbakan Turgut Özal’a kurşun geçirmez yelek dikti.

NAİL YURDAKUL’UN BİYOĞRAFİSİ

14 Temmuz 1929’da Kırıkkale’nin Keskin ilçesinde dünyaya geldi.  Babası Başöğretmen Hamit Yurdakul, annesi Zehra Hanımdır. İlkokulu Keskin’de,  ortaokulu Kırıkkale Atatürk ortaokulu ve Tarsus Amerikan kolejinde tamamladı. Nail Yudakul, Atatürk’e hayran bir çocuktu. Onun giyimini çok beğeniyor ve etkileniyordu. Atatürk sevgisi ve giyim kuşamına hayranlığı Nail’i terzi olmaya yönlendirdi. Hayalleri okul eğitiminin önüne geçerek Keskin’de bir terzinin yanında çırak olarak çalışmaya başladı.

Askerlik dönüşü 1951’de İstanbul’a gitti. İstanbul’da çeşitli semtlerde terzi kalfası ve usta olarak çalıştı. Olgunlaşma Enstitüsü’nde tayyör öğretmenliği yaptı. İstanbul’da edindiği bilgi ve birikimi ile Ankara’ya dönerek burada ilk terzi dükkânını açtı. Ankara’da açılan terzi dükkânı kısa bir süre sonra sanat ve siyasetin ünlü simalarının uğrak yeri haline geldi.

Dönemin Cumhurbaşkanları, Başbakanları başta olmak üzere devlet adamları Nail Yurdakul’un müşterisi oldu. Suat Hayri Ürgüplü ve eşi, Adnan Menderes, Celal Bayar, Cemal Gürsel, Turgut Özal, Bülent Ecevit, Süleyman Demirel, Refik Koraltan, Kenan Evren, Haldun Dormen, Zeki Müren… Nail Yurdakul, adını sayamayacağımız pek çok sanatçı ve siyasetçinin arkadaşı, dostu ve modacılığını yapan bir isim oldu. Nail Yurdakul, terziliğin ötesinde bir kreatör olarak birlikte çalıştığı insanların sadece toplum içindeki duruşunu ve algısını belirleyen kıyafetler hazırlamadı aynı zamanda ülke ve toplumun moda anlayışını yönlendirdi ve belirledi.

Nail Yurdakul kariyerindeki basamaklarda hızla yükseldi.. İçinde olduğu projeler hayli ilginçti. Adından ilk bahsettiren durum kuşkusuz “Atatürk ’ün giydiği kıyafetleri bayan kostümü olarak dikmesi” oldu. Nail Yurdakul, yaptığı her defile ve eylemi ile ses getiren bir isim oldu. Amerikan başkanı Kennedy’nin ölümünden sonra düzenlediği defilede siyah gelinlik dikmesi, Boğaziçi Köprüsü’nün yani günümüz adıyla 15 Temmuz Şehitler Köprüsü açılışı öncesi köprüde defile yapması, Ankara Kalesi’nde erkek defilesi yapması,  ilk manken okulunu açması, ilk kadın futbol takımını kurması, Turgut Özal’a kurşungeçirmez yelek hazırlaması bunlardan ilk akla gelenler.

1965 yılında resminin bulunduğu 65 kuruşluk pul basılan ünlü modacı, sosyal yardım ve farkındalık projelerinde yer almanın yanı sıra tüm organlarını bağışladı.

Bir zamanlar Yeni Asır gazetesi için magazin muhabirliği de yapan Nail Yurdakul,  ‘‘Kuranın Öğrettiği Örnek Dualar’’ isimli yazdığı kitabı ücretsiz olarak dağıtıyor. Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde yaşamını sürdüren Yurdakul, ‘‘Ayışığı’’ adında bir magazin dergisi çıkarıyor.

 

 

- Kırıkkale Haber, Son Dakika Kırıkkale Haberleri

Haber71.Net Editör

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
Başa dön tuşu