GündemKırıkkaleManşet

30 Ağustos Türkiye Cumhuriyeti’nin temel taşıdır

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Şanlı Türk tarihinin en görkemli zaferlerinden biri olan ‘30 Ağustos Zafer Bayramı’ 93. yılında da tüm yurtta olduğu gibi Kırıkkale’de de kutlandı.
 
ANITA ÇELENK SUNULDU
Türk tarihine altın harflerle yazılan 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları Vali Ali Kolat, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Asım Kocaoğlu ve Kırıkkale Belediyesinin Atatürk Anıtı’na çelenk koyması saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Tören daha sonra Valilik Makamında Vali Kolat, Tuğgeneral Kocaoğlu, Belediye Başkanı tebrikleri kabulü ile devam etti.
 
PROTOKOL ÜYELERİ HALKI SELAMLADI
Daha sonra Fevzi Çakmak Caddesi’nde yapılan törende saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından protokol üyeleri, askeri erkan ve vatandaşları selamlayarak bayramlarını kutladı. Selamlamanın ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Üsteğmen Celal Fırat Kağızmanlı en şanlı zaferlerin biri olan 30 Ağustos Zaferinin 93. Yıl dönümü olduğunu belirtti.
 
AZİM VE İNANCIN ZAFERİ
Kağızmanlı, “Bugün büyük Türk milleti ve onun bağrından çıkan kahraman Türk ordusunun en şanlı zaferlerinden biri olan 30 Ağustos zaferlerinin 93. Yıl dönümüdür. Bu zafer hürriyet ve bağımsızlığına düşkün bir milletin Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde çelikleşmiş bir milli birlik ve beraberlik ruhu içerisinde Dünya’nın en güçlü ordularına karşı elde edilen azim ve inancın zaferidir”
 
EŞSİZ BİR ZAFER
“Bu zafer tarihten silinmek istenen Türk Milletinin Atatürk sayesinde tekrar ortaya çıktığı ebediyen yaşayacak Türkiye Cumhuriyeti Devletinin temellerinin atıldığı, Türk birlik ve beraberliğinin kudret ve kabiliyetinin nelere muktedir olduğunun tüm Dünya’ya öğretildiği, tarihte bir benzeri bulunmayan eşsiz bir zaferdir. Bizler bugün bu topraklarda namusumuzla, şerefimizle, başımız dik olarak yaşayabiliyorsak hür bir insan olarak her şeyi 30 Ağustos Zaferine ve bu zaferi bize armağan eden başta Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere fedakar şehitlerimize, gazilerimize ve milletimize borçluyuz”
 
MİLLETİMİZİN AYDIN VE MUTLU GELECEĞİ
“Mazisi şan ve şerefle dolu bir milletin evlatları olarak aziz milletimizin bu yeniden var olma mücadelesi ve Türk ordusunun Subay Komuta heyeti ile neferinin yüksek kudret ve kahramanı ile ne kadar övünsek azdır. Şanlı zaferin 93. Yıldönümü büyük Türk milletine ve onun bağrından çıkan kahraman Türk ordusuna kutlu olsun” dedi.
 
OLUMSUZ ŞARTLARDA MÜCADELE VERDİLER
Vali Ali Kolat ise “30 Ağustos Zafer Bayramı biliyorsunuz bağımsızlığımızın, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluşunun temel taşıdır. Düşmanın tamamen denize döküldüğü büyük bir zaferdir. Gazi Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşlarına, o zaman ki Türk halkına minnet ve şükran borçluyuz. Bu vesile ile şehitlerimizi de rahmetle anıyorum. O günün çok olumsuz şartlarında mücadele verip bu ülkeyi bize bırakan ve ülkemizin bu noktaya gelmesinde emeği geçen herkese de teşekkür ediyoruz. Herkese iyi bayram diliyorum” dedi. Tören daha sonra askerlerin protokolü selamlaması ve askeri araçların geçişi ile sona erdi.
 

Daha Fazlasını Göster

Benzer Haberler

Başa dön tuşu