Güncel

Allah bu devlete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın

İstiklâl Marşı’mızın Kabulünün 98. Yıldönümünde Vatan Şairi Mehmet Akif’i Anıyoruz

 

ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ

12 Mart İstiklâl Marşı’mızın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla Kültür Merkezinde anma töreni düzenlendi. Törene Kırıkkale Valisi Yunus Sezer, Garnizon Komutanı Tuğg.Selami Aslan, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, İl Jandarma Komutanı J.Alb.İbrahim Ayhan Vural, İl Emniyet Müdürü Mahmut Çorumlu’nun yanı sıra STK temsilcileri, adli ve idari erkân, öğretmen ve öğrenciler katıldı. Tüm şehitlerimiz için saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın  okunması ardından, Kur’an-ı Kerim tilaveti yapıldı. Açılış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tüfekçi’nin yaptığı program, Kırıkkale Valisi Yunus Sezer’in konuşmaları ile devam etti.

 

O BİR DAVA VE AKSİYON ADAMIDIR

İstiklal Marşının, sadece bir marş olmaktan öte bu milletin büyük bir azim, fedakârlık ve topyekûn vermiş olduğu mücadelenin destansı bir tarihi olduğunu kaydeden Vali Sezer, “İstiklal Marşı, bir diriliş destanının adıdır. İstiklal Marşı’nın her bir kelimesi ayrı bir anlam taşımaktadır.”dedi. İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy’un hayatına bakıldığında ise tevazunun, sadeliğin abideleştiğinin görüleceğini ama millet meselesi, din ve iman meselesi olduğu zaman Akif’in içerisinde fırtınalar koptuğunu kaydeden Vali Sezer,  “O bir dava ve aksiyon adamıdır. ‘Allah bu devlete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın’ diyecek kadar vatanına bağlıdır.”ifadelerine yer verdi.

 

MİLLETİN SESİ MEHMET AKİF

İstiklal Marşımızın kabulünün tarihçesinin anlatıldığı törende İstiklal Marşı’nı güzel okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Mehmet Akif Ersoy Lisesi öğrencileri tarafından sunulan İstiklal Marşı oratoryo gösterisinin ardından Süleyman Demirel Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından “Milletin Sesi Mehmet Akif” adlı tiyatro oyunu sahnelendi. Mehmet Akif Ersoy ve istiklâl mücadelesinin tüm kahramanlarının rahmet ve minnetle anıldığı programda duygu dolu anlar yaşandı.

Daha Fazlasını Göster

Benzer Haberler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı