Güncel

Mehmet Akif kalemini cennetteki mürekkebe batırmış vatan şairimizdir

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

İstiklal Marşı’mızın kabulünün 98. yılı ve şairi merhum Mehmet Akif Ersoy’u anma günü dolayısıyla bir açıklama yapan Memur-Sen İl Başkanı ve Sağlık-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Recep Akdoğan “Mehmet Akif Ersoy, kalemini cennetteki mürekkebe batırmış vatan şairimiz. İstiklal Savaşımızın iki komutanı varsa askeri ve siyasi alanda Mustafa Kemal Atatürk. Manevi alanda bu orduyu hazırlayansa Mehmet Akif Ersoy’dur” diye konuştu.

YAZILMA SÜRECİ

Memur-Sen İl Başkanı ve Sağlık-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Recep Akdoğan “Kurtuluş Savaşı’nın devam ettiği günlerde bir marşın yazılması teklif edilir. İstiklal Marşı’nın yazılması için başvuruları öğrenen Mustafa Kemal Atarürk sorar: “ Neden Akif yazmadı.” Çünkü o, millet adına yapılacak böyle bir görevin para karşılığında yapılamayacağını düşündüğünden yarışmaya başvurmamıştır. Daha sonra arkadaşları ve Hamdullah Suphi Tanrıöver tarafından ikna edilir. Böylece İstiklal Marşı’mızın yazılma süreci başlar. Kalem bulamadığından tırnağı ile duvara kazır ilk mısrayı. “Korkma! Sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak.” Her kelimesine yüzlerce vatan evladının canını feda ettiği İstiklal Marşı’mız, Akif’in kalemiyle en güzel ifade tarzını bulur. Türk dünyasının en büyük şairlerinden Bahtiyar Vahapzade Mehmet Akif’i anlatırken “Ben inanmirem kalemiyle yazdığına, birisi gulağına söyledi.” diyerek ifade eder düşüncelerini.

BAK BU TOPRAĞIN ALTINDA SENİN ATALARIN VAR

Şiirin ilk bölümünde Akif cepheye yani orduya seslenir. Onlara en son ocak kalıncaya kadar bu toprakların vatan olacağını belirtir. Daha sonra bayrağa seslenir: “Çatma kurban olayım çehreni ey nazlı hilal” diyerek onun mahzun olmamasını ister. “Ben ezelden beridir hür yaşadım.” mısrası ile de kendine yani millete seslenir. Kendi gücümüzün farkına varmamızı ister. Bizim göğsümüzde imanın olduğu sürece Batı’nın ne kadar hayasızca olursa olsun saldırılarının bir sonuç vermeyeceğini dile getirir. “Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı” sözleriyle vatan ve toprak kavramını ayırt etmemizi bekler. Der ki sen hangi mezhepten olursan ol ya da hangi kökenden olursan ol. Bak bu toprağın altında senin ataların var. Burası senin memleketin ona göre hareket et. Marşımızın sonunda nazlı hilal şanlı hilale dönüşür ve dökülen kanlarımız da artık helal edilir. Ondan sonra bu milletin bağımsız hür yaşayacağını vurgular” dedi.

Daha Fazlasını Göster

Benzer Haberler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı