Kırıkkale

Anız yakmak verimi düşürür

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Kırıkkale’de 2018 yılı hasat sezonunun sonu yaklaşırken, anız yangını sayısında da artış gözleniyor. Anız yangınlarının tarımsal üretime, çevreye ve biyolojik çeşitliliğe zarar veren bir yöntem olduğunu hatırlatan Kırıkkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Harun Sümer, anız yakmanın toprağın verimini de doğrudan etkilediğine dikkat çekti.

 

YARAR DEĞİL ZARAR VERİR

Kırıkkale’de gün geçmiyor ki bir anız yakımı haberi olmasın. Bilinçsizce ateşe verilmesiyle çıkan anız yangınları çevreye zarar verirken, birçok canlının beslenme, barınma ve korunma ortamını da yok ediyor. Anız yakan üreticinin istemeden kendi ekonomisine ve çevreye zarar verdiğini hatırlatan Kırıkkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Harun Sümer “Toprakta bulunup gözle görülmeyen mikroorganizmaların faaliyetleri sonucunda organik madde parçalanır, ayrışır ve humus dediğimiz şekle dönüşür. Bu da toprakta bitki besin elementlerinin çoğalmasına, toprağın su tutma kapasitesinin artmasına, bu nedenle tarımsal üretimde verimliliğin artmasına sebep olur” diye konuştu.

 

VERİMİN AZALMASINA NEDEN OLUR

Anız yakılmasının, hasat sonrası bitki artıklarının masrafsız bir şekilde ve kısa zamanda ortadan kaldırılması, sürümün kolaylaştırarak ikinci ürün yetiştirmek için zaman tasarrufu sağlaması gibi nedenlerden dolayı tercih edildiğini belirten Başkan Sümer, “Ancak beklenen bu faydanın aksine anız yakmak toprağa ve çevreye çok ciddi zararlar vermektedir. Anızın yakılmasıyla, toprağın en üst katmanında fiziksel, kimyasal ve biyolojik özellikleri ile toprak verimliliğini ve biyolojik dengeyi olumsuz yönde etkilemektedir. Anızın yakılması, büyük oranda kurak arazilerde tarım yapılan Kırıkkale’de tarımsal üretimde döngünün bozulmasına ve toprakta verimliliğin azalmasına neden olmaktadır. Bitki kalıntıları toprakta bitki besin elementlerinin çoğalmasına, toprağın su tutma kapasitesinin artmasına, bu nedenle tarımsal üretimde verimliliğin artmasına sebep olur. Üreticilerimizi bu konuda daha bilinçli olmaya davet ediyoruz” dedi.

Haber71.Net Editor

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
0 0 votes
Haber Değerlendirme
Abone Ol
Bildir

guest

Captcha Plus loading...

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Bu habere yorum yapmak için yorum alanına geçinizx