Ekonomi

Antalya’da Kırıkkale ürünleri sergilendi

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Antalya’da düzenlenen 10. Yöresel Ürünler Fuarı’na (YÖREX) katılan Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası, açılan Kırıkkale standında şehrimize özgü ürünlerin tanıtımını yaptı.

 

KIRIKKALE YÖRESİNE AİT ÜRÜNLER

Bu yıl 10.’su düzenlenen Antalya Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) 23-27 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirildi. Şehirlerin kendilerine özgü ürünlerini tanıttıkları fuarda açılan Kırıkkale standında Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Ahiler Kalkınma Ajansı ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından ilimizin kendine has ürünlerinin tanıtımı yapıldı. Kılıçlar Soğanı, Sulakyurt Kavunu, Delice Doğal Kaynak Tuzu ve bakliyat ürünlerinin yer aldığı Kırıkkale standı fuar boyunca misafirlerini ağırladı. Fuara Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odasından Meclis Başkanı Ömer Akçelik, Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Varlı, Başkan Yardımcısı Rasim Ölmez, Mustafa Karışmaz, Yönetim Kurulu Üyeleri Muzaffer İlhan, Nizamettin Ayyıldız, Bilal Demircan, Genel Sekreter Ahmet Şerbetçioğlu ve Muamelat Memuru Zafer İlhan katıldılar. Kırıkkale standını ziyaret eden TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, yöresel ürünleri tanıtarak ilin tanıtımı ve gelişimine katkıda bulunmak üzere her yıl fuara gelerek stant açan Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odasına teşekkür etti.

 

ULUSAL ORGANİZASYON

Antalya Ticaret Borsasınca Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği desteğiyle bu gerçekleşen YÖREX fuarının açılışında konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 10 yıl önce sadece 40 ilin katıldığı, 24 bin kişinin ziyaret ettiği YÖREX’in bugün 81 ilin tamamını kapsayan, ziyaretçi sayısı 200 bini geçen dev bir ulusal organizasyona dönüştüğünü söyledi. YÖREX’in artık Türkiye’nin vitrini olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, burada ülkenin tüm renklerinin bir araya geldiğini ifade etti. Doğusundan, batısına, kuzeyinden güneyine tüm Türkiye’nin fuarda buluştuğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, “Eğer coğrafi işaretler bugün bu kadar biliniyor ve önemseniyorsa, bunda odalarımızın, borsalarımızın ve en başta da kadınlarımızın payı çok büyük. Son 10 yılda coğrafi işaretli ürünlerin yüzde 40’ını, odalarımız ve borsalarımız tescil ettirdi. Onlar tarafından tescil edilen ürün sayısı 150’yi geçti.” dedi.

 

STANTLARA ZİYARETLER

Hisarcıklıoğlu, bu topraklardan çıkan ürünlerin değerini önce bu toprağın insanlarının bilmesi gerektiğini, aksi takdirde ürünlerin dış pazarda anlam ifade etmeyeceğini vurguladı. Türkiye’nin, dünyada çok az coğrafyaya nasip olan ürün zenginliğine sahip olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Son dönemde yaşanan ekonomik çalkantıdan kurtulmanın çözümü de Anadolu topraklarında yatıyor. Zengin olmak istiyorsanız, bölgenizi zengin etmek istiyorsanız kendi yöresel ürünlerinize sahip çıkacaksınız.” ifadelerini kullandı. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu açılış töreninin ardından fuar alanındaki stantları gezerek, ürünler ve çalışmalar hakkında bilgi aldı. Hisarcıklıoğlu daha sonra bölge iş dünyasıyla oda borsa istişare toplantısında bir araya gelerek sorun ve çözüm önerilerini dinledi. Görüş alışverişinde bulundu.

Daha Fazlasını Göster

Benzer Haberler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x