Yaşam

Cezası 4 bin 500 lira

Emniyet Genel Müdürlüğünce illere yapılan duyuru da kullanma süresi geçen yivsiz tüfek kullanıcılarına cezai işlem uygulanacağı bildirildi.

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Kırıkkale ve Türkiye’de yivsiz tüfek kullanma ruhsatları dolan vatandaşlar için uyarıda bulunuldu. Emniyet Genel Müdürlüğünce illere yapılan duyuru da kullanma süresi geçen yivsiz tüfek kullanıcılarına cezai işlem uygulanacağı bildirildi. Genel Müdürlüğünce kullanıcıların Eylül ayının birine kadar ruhsatlarını yenilemeleri gerektiği hatırlatıldı. Süreyi aşanların ise kullanma ruhsatlarının geçersiz sayılacağı ifade edildi.

SİLAH RUHSAT BAŞVURU ŞARTLARI
Silah ruhsatı almak isteyen kişilerin aşağıdaki şartları taşıması gerekmektedir:
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
18 yaşını doldurmuş olmak
Kamu haklarından mahrum bulunmamak
Affa uğramış olsa bile, devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak**
Ruhsat talebinde bulunduğu silahın cinsine göre silah kullanmaya ve bulundurmaya engel sağlık sorunu bulunmamak**
Silah taşıma ruhsatı talebinde bulunuluyorsa, silah taşımaya engel sağlık sorunu bulunmamak**
Sabıka kaydı bulunmamak**

SİLAH RUHSAT BAŞVURU BELGELERİ
Silah ruhsat başvurusu için aşağıdaki belgeler ibraz edilmelidir: Nüfus cüzdanı fotokopisi
İkametgah belgesi
Sağlık raporu
Sabıka kaydı
Ruhsat harcı
SİLAH RUHSAT BAŞVURU SÜRECİ
Silah ruhsat başvurusu, şahsen veya posta yoluyla yapılabilir. Şahsen başvuru için, yukarıdaki belgelerle birlikte, en yakın Emniyet Müdürlüğüne veya İlçe Emniyet Amirliğine başvurulmalıdır. Posta yoluyla başvuru için, yukarıdaki belgelerle birlikte, dilekçe ve başvuru ücretinin yatırıldığına dair dekont, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gönderilmelidir.Başvuru, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından değerlendirilir. Başvurunun olumlu sonuçlanması durumunda, silah ruhsatı verilir.

SİLAH RUHSATI YENİLEME
Silah ruhsatı süresi, 5 yıldır. Silah ruhsatı süresinin dolmasına 6 ay kala, silah ruhsatının yenilenmesi için başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru için, yukarıdaki belgelerle birlikte, ruhsat süresi dolmuş olan silah ruhsatı da ibraz edilmelidir.

SİLAH RUHSATI İPTALİ
Silah ruhsatı, aşağıdaki durumlarda iptal edilebilir:Silah ruhsatı sahibinin, silah ruhsatı alma şartlarını kaybetmesi
Silah ruhsatı sahibinin, silah ruhsatı kapsamındaki silahı izinsiz olarak kullanması
Silah ruhsatı sahibinin, silah ruhsatı kapsamındaki silahı, ruhsatında belirtilen amaçlar dışında kullanması
Silah ruhsatı sahibinin, silah ruhsatı kapsamındaki silahı, üçüncü şahısların zarar görmesine neden olacak şekilde kullanması
Silah ruhsatının iptali durumunda, silah ruhsatı sahibine silah ruhsatı iptali tebliği yapılır. Silah ruhsatı sahibi, tebligatın tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içinde, silah ruhsatı iptaline itiraz edebilir.

Haber71.Net Editor

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
0 0 votes
Haber Değerlendirme
Subscribe
Bildir

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x