Ahmet Önal | Kırıkkale Belediye Başkanı - Kırıkkale Haber, Son Dakika Kırıkkale Haberleri
GündemKırıkkaleManşet

En Büyük Santral Kırıkkale’de

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Türkiye‘de elektrikte kurulu güç temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 45 artış gösterdi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de Temmuzda 18 elektrik santrali devreye alındı. Bu santrallerin elektrik üretimine başlamasıyla temmuzda kurulu güç yüzde 45 artarak 427 megavata yükseldi.
Bu dönemde devreye alınan kapasitenin yüzde 66,5’ini termik santraller, yüzde 29,3’ünü rüzgar santralleri ve yüzde 3,7’sini de hidroelektrik santralleri oluşturdu. Böylece, Türkiye’nin elektrikteki toplam kurulu gücü temmuz sonu itibarıyla 77 bin 37 megavat seviyesine ulaştı.

13 RÜZGAR ENERJİLİ SANTRAL

Temmuzda işletmeye alınan 18 santralin 13’ünü rüzgar enerjisi santralleri oluştururken, söz konusu ayda 2 doğalgaz, 2 hidroelektrik ve 1 de biyokütle santrali elektrik üretimine başladı.
Devreye alınan kurulu gücü en büyük santral ise 280 megavatla Kırıkkale’deki İç Anadolu Doğalgaz Çevrim Santrali oldu.
Öte yandan Türkiye’de elektrik kurulu kapasitesinde bu yılın yedi ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 62 artış gözlendi. Bu dönemde toplam 3 bin 878 megavatlık enerji yatırımı işletmeye alındı.
Yılın yedi ayında devreye alınan kapasitenin yüzde 71,8’ini termik, yüzde 14,5’ini rüzgar ve yüzde 10,1’ini de hidroelektrik santralleri oluşturdu. Çöp, biyogaz ve jeotermal enerjiden de yüzde 3,6 oranında katkı sağlandı.

Haber71.Net Editör

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
0 0 votes
Haber Değerlendirme
Subscribe
Bildir

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x