Ahmet Önal | Kırıkkale Belediye Başkanı - Kırıkkale Haber, Son Dakika Kırıkkale Haberleri
GündemManşetSağlık

Erken teşhis kanseri yenebilir

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Kırıkkale Halk Sağlığı Müdürü Dr. Feramiş Ender Güngüneş, 4 Şubat Dünya Kanser Günü kapsamında düzenlenen programda, “Kanserin iyileştirilir bir hastalık olduğu ve iyileşmenin  erken teşhis ile doğru orantılı olduğu unutulmamalıdır” dedi.
SİGARA VE OBEZİTE İLE İLİŞKİLİ
4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle Podium AVM’de bir program düzenlendi. Burada katılımcıları bilgilendiren Halk Sağlığı Müdürü Dr. Güngüneş, “Kanser hem dünyada hem ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci ölüm sebebi olması açısından önemli bir halk sağlığı problemidir. Özellikle ortaya çıkışının önlenebildiği, taramalarla ölümün yok edilebildiği ve erken tedavinin yaşam kalitesine çok şey katabildiği kanser türlerini göz önüne alırsak korunmanın önemi artmaktadır. Kanserli olguların yaklaşık üçte ikisi erkeklerde görülmektedir. Bölge ya da şehirlerimiz arasında kanser sıklığı açısından anlamlı farklılıklar yoktur. Bununla beraber, ülkemizdeki kanserlerin önemli bir kısmı sigara ve obezite ile ilişkilidir”
“ERKEN TEŞHİS YAŞAM SÜRESİNİ UZATIR”
“Kanser korunulabilir bir hastalıktır ve doğru korunma stratejileri ile kanser vakalarının üçte biri önlenebilir. Çevresel etkenler kanser oluşumunda % 90-95 oranında etkilidir. Kanser oluşumunda etkisi olan kötü beslenme, sedanter yaşam, tütün ve alkol kullanımı ile güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi çevresel etkenlerin kontrol altına alınması kanser görülme sıklığını azaltacaktır. Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı korunulabilmekte ve tarama programları sayesinde erken teşhis konularak yaşam süreleri uzatılabilmektedir.
KETEM’E DAVET
Müdürlüğümüz bünyesinde faaliyet gösteren Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezinde (KETEM ) 40-69 yaş arası bayanlarda meme kanseri taraması, 30-65 yaş arası bayanlarda rahim ağzı kanseri taraması, 50-70 yaşlar arasındaki kadın erkek tüm vatandaşlarımız da kolon kanseri taramaları ücretsiz olarak yapılmaktadır. Bütün bu taramalar sayesinde bu üç kanser türünde de erken teşhis imkânları artmakta, yaşam kalitesi yükselmektedir”
HALK MÜCADELEYE AKTİF KATILMALI
“Kanser Daire Başkanlığımızın da üyesi olduğu Uluslararası Kanser Kontrol Örgütünün (UICC) başlattığı 4 Şubat Dünya Kanser Günü vesilesiyle Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak kanser farkındalığını artırarak toplumu bilgilendirme, kanserin önlenebilir bir hastalık olduğu bilincini oluşturma çalışmalarımız yıl boyunca  devam etmektedir. Kanserin iyileştirilir bir hastalık olduğu ve iyileşmenin  erken teşhis ile doğru orantılı olduğu unutulmamalıdır. Tüm halkımızı ücretsiz  kanser taramalarına bekliyoruz. Kanserle mücadele uzun soluklu bir maratondur ve  halkımızın da aktif katılımını gerektirmektedir” dedi.
 

Haber71.Net Editör

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
Başa dön tuşu