Kırıkkale

Hava kalitesi anlık olarak ölçülebilecek

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

KIRIKKALE’YE HAVA KALİTESİ İZLEME İSTASYONU KURULDU

Yaklaşan Kış Mevsimi sebebiyle Trafikte seyreden motorlu taşıtlardan kaynaklanan egzoz gazlarının neden olduğu hava kirliliğinin önüne geçmek amacıyla Kırıkkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Uğur Atar tarafından araç sahiplerine egzoz gazı emisyon ölçümlerini zamanında yaptırmaları konusunda uyarı geldi. Hava kalitesinin anlık takibi için hava kalitesi izleme istasyonu kurulduğunu belirten Atar, Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayanlara 1.206 TL para cezası kesileceğini vurguladı.

RAPOR ARAÇLARDA MUHAFAZA EDİLMELİDİR

Kırıkkale merkezinde trafikte oluşan egzoz emisyonlarının hava kalitesine etkisinin ölçülmesi için Bulvar Park içine Hava Kalitesi İzleme İstasyonu kuruldu. İstasyon ile verilerin anlık olarak takibi yapılabilecek. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kırıkkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Uğur Atar “Motorlu taşıt sahipleri; taşıtlarının egzoz gazı emisyon ölçümlerini süresi içerisinde yaptırmaları, egzoz gazı emisyon ölçüm süresi geçmiş motorlu taşıtların ise en kısa sürede yetkili egzoz gazı emisyon ölçüm istasyonlarında gerekli ölçümlerini yaptırarak taşıtının egzoz gazı emisyonlarının TS 13231 Standardında belirtilen sınır değerlere uygun olmasını sağlamakla yükümlüdür. 01.01.2018 tarihinde yürürlüğe giren “Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliği” gereği Bakanlığımız tarafından hazırlanan “Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Takip Sistemi” ile egzoz gazı emisyon ölçümleri elektronik ortamda Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Takip Sistemi’ne kayıt edilerek yapılmakta ve ölçüm sonrasında araç sahiplerine “Pul” ve “Ruhsat” verilmemektedir. Araç sahiplerinin ölçüm neticesinde düzenlenen ve ölçüm sonuçlarını da içeren Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Raporu’nu araçlarında muhafaza etmesi ve denetimlerde ibraz etmesi gerekmektedir” ifadesini kullandı.

İDARİ PARA CEZASI UYGULANACAK

Hali hazırda egzoz gazı emisyon ölçümünü yaptırmış olan ve araç sahiplerinde bulunan Pul ve Ruhsat’lar geçerlilik süresi sonuna kadar kullanılmaya devam edeceğini söyleyen İl Müdürü Atar “Geçerlilik süresi dolduğunda araç sahiplerinin egzoz gazı emisyon ölçümlerini yenilemesi gerekecektir. Araç sahiplerinde bulunan ‘Egzoz Emisyon Ruhsatı’nda PUL yapıştırılacak yer olsa bile, 01 Ocak 2018 tarihinden sonra yapılacak olan egzoz gazı emisyon ölçümleri neticesinde Pul verilmeyecek, bunun yerine ‘Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Raporu’ düzenlenecek ve bu rapor araçta muhafaza edilecektir. İlimiz genelinde motorlu taşıtların egzoz gazı emisyonlarının ilgili yönetmelikte belirlenen sınırlar içerisinde olup olmadığı ve belirlenen periyotlar içerisinde egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırıp yaptırmadığı hususlarında İl Müdürlüğümüzce denetimler gerçekleştirilecektir.  Yapılacak denetimlerde, ölçüm yapılması gereken periyotlarda egzoz gazı emisyon ölçümünü yaptırmadığı tespit edilen motorlu kara taşıt sahiplerine 1.206-TL, yönetmelikle belirlenen standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu kara taşıt sahiplerine ise 2.423-TL  idari para cezası uygulanacaktır” dedi.

Haber71.Net Editor

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
0 0 votes
Haber Değerlendirme
Abone Ol
Bildir

guest

Captcha Plus loading...

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Bu habere yorum yapmak için yorum alanına geçinizx