Eğitim

Hayvan sevgisiyle en iyi 300 fakülte arasına girdi

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Kırıkkale Üniversitesi (KKÜ) Veterinerlik Fakültesi, “ShanghaiRanking” tarafından hazırlanan ve üniversitelerin ile fakültelerin dünya çapındaki başarı sıralamasını gösteren The Academic Ranking of World Universities (ARWU) araştırmasında ilk 300’e girme başarısı gösterdi.

DÜNYADA İLK 300 ÜNİVERSİTE ARASINA GİRDİ

Dünya çapındaki üniversiteler ve fakülteleri çeşitli kriterlere göre derecelendiren ARWU, akademik alanda yaptığı çalışmaların yanı sıra teknik imkanları ve hayvan hastanesi ile Kırıkkale ve çevre illerde hayvan sağlığı hizmetlerine önemli katkılar sağlayan KKÜ Veterinerlik Fakültesini ilk 300 fakülte içerisinde gösterdi. KKÜ Veterinerlik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Başalan, yaptığı açıklamada, fakültelerinin 2017 yılı sırlamasında dünyadaki akademik kurumların sınıflandırıldığı ARWU organizasyonunda dünyada ilk 300 üniversite arasına girdiğini söyledi.

BU DERECE FAKÜLTEMİZ AÇISINDAN ÇOK DEĞERLİ

Milli Eğitim Bakanlığının, ABD başta olmak üzere Almanya, Çin, Fransa, Hollanda, İngiltere ve diğer ülkelere gönderdiği lisans üstü öğrencilerin de bu kuruluşların sıralamalarında dikkate aldığını belirten Başalan, şöyle konuştu: “Times Higher Education, ARWU ve QS World University Rankings tarafından yapılan dünya üniversite sıralamalarının herhangi birinde bulunmamız çok önemli bir olay. Bu tür kurumlar sıralamalarını birkaç parametreye bakarak yapıyor. Yayın sayısı, fiziksel mekanların yeterliliği, projelerdeki başarılar gibi konular dikkate alınarak sıralama yapılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK, TÜBİTAK gibi burs temin eden kuruluşların bu kurumların yaptığı sıralamaları dikkate alındığını düşünürsek bu derece fakültemiz açısından çok değerli. Bu derece hem eğitim kalitesinde hem araştırma kalitesinde hem de topluma hizmet dediğimiz hastane hizmetlerimizin bölgedeki hayvan yetiştiricileri ve sevenlerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yaptığımız işlerde başarıyla takdir edildiğinin bir göstergesidir.”

BU YIL LETONYA’DAN İKİ ÖĞRENCİ YAZ STAJINI YAPMAYA GELDİ

Başalan, her yıl ülkenin kaynaklarıyla öğrencilerin yurt dışına gittiğini ve ilgili alanlarda eğitim alındığını ifade etti. Yurt dışına giden öğrencileri bu kuruluşların derecelerine giren fakültelerine gönderdiklerine değinen Başalan, “Aynı şekilde yurt dışından gelen öğrenciler de bu derecelere giren fakültelere gelmek istiyor. Gelen öğrencinin kalitesinin artması, bizim mezunlarımızın yurt dışında daha itibar görmeleri açısından çok önemli. Bu yıl Letonya’dan iki öğrenci yaz stajını yapmaya geldi. 2 ay boyunca fakültemizde stajlarını yaptı.” diye konuştu.

HASTANEMİZDE 24 SAAT ACİL HİZMETİ VERİYORUZ

Başalan, fakültenin 15 bin metrekarelik alana sahip olduğunu, bunun 6 bin metrekaresinin hayvan hastanesi olarak hizmet verdiğini vurguladı. Hayvan hastanesinin Avrupa Veteriner Eğitim Kurumları Birliği kriterlerine uygun olarak dizayn edildiğine dikkati çeken Başalan, şunları kaydetti: “Hayvan hastanemizi 2017 yılında açtık. Daha önce poliklinik hizmeti veriyorduk. Hastanemizde 24 saat acil hizmeti veriyoruz. Ayrıca ameliyat ve operasyonlarımızı daha kapsamlı hale getirdik. Hastanemizde büyük ve küçük hayvan klinikleri, röntgen, ultrasonografi merkezi, klinik laboratuvarı, suni tohumlama laboratuvarı, bekleme salonu, yoğun bakım ve rehabilitasyon üniteleri, bokslar ve karantina odaları bulunmaktadır. Yataklı hasta kabul etmeye başladık. Çevredeki illerden özellikle veterinerlik fakültesi bulunmayan veya hayvan hastanesi olmayan illerden çok sayıda hasta kabul ediyoruz. Bu hastane bizim öğrencimizin eğitimi açısından da çok önemli. Topluma hizmet etme açısından da ayrıca önemli. Hastanemize ilginç ve değişik olayların gelmesi, yapılan başarılı hizmetleri gösterme fırsatı veriyor.”

Haber71.Net Editor

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
0 0 votes
Haber Değerlendirme
Abone Ol
Bildir

guest

Captcha Plus loading...

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Bu habere yorum yapmak için yorum alanına geçinizx