Sağlık

İl Müdürü Ağırtaş geçtiğimiz yıl 178 kişi sigarayı bıraktı

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” nedeniyle basın açıklaması yayınladı.

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” nedeniyle basın açıklaması yayınladı.

Bilindiği üzere her yıl 9 Şubat tarihi tütün kullanımı ve zararları konusunda farkındalık oluşturmak, tütün ürünü kullananlara bırakmaları yönünde bilinç kazandırmak amacıyla ülkemizde “Sigarayı Bırakma Günü” olarak çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

Sigara kullanımı, akciğer kanseri başta olmak üzere diğer kanserlerin gelişiminde, kalp hastalıklarının ve KOAH (Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı) başta olmak üzere birçok solunum yolu hastalığının ortaya çıkmasında temel etken olmaktadır. Eğer sigara kullanıyorsanız öncelikle bunun bir hastalık olduğunu kabul etmelisiniz. Sigarayı bırakmak istiyor ancak başarısız olacağınız korkusu ile vazgeçiyorsanız veya bırakmayı deneyip zorlanıyorsanız Müdürlüğümüze bağlı Sağlıklı Yaşam Merkezi bünyesinde hizmet veren Sigara Bırakma Polikliniği personellerimiz sizlere yardımcı olmaya hazırdırlar.

Tütün mamulü kullanan tüm vatandaşlarımız ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattını ücretsiz arayabilir, buradaki görevlilerden yardım alabilirsiniz. Bu kapsamda Sigara Bırakma Polikliniğimize 2023 yılı içerisinde 1.157 vatandaşımız başvurmuş olup, bunlardan 277 kişiye farmakolojik tedavi başlanmış, 117 kişiye danışmanlık hizmeti verilmiş, verilen bu hizmetler sonucunda ise 178 kişi sigarayı bırakmıştır.

Unutmayın sigara içtiğiniz her an, hayatınızdan ve sevdiklerinizle geçireceğiniz sağlıklı zamanlardan çaldığınız anlardır. Sigarayı bırakmayı ertelemeyin, sağlığınızın sizi mecbur etmesini beklemeyin, sigarayı bırakmak için en doğru zaman şu andır. Kendiniz ve aileniz için yeni bir başlangıç yapın.

  • - Kırıkkale Haber, Son Dakika Kırıkkale Haberleri

Haber71.Net Editor

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
0 0 votes
Haber Değerlendirme
Subscribe
Bildir

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x