EkonomiManşet

İNTİBAK İSTİYORUZ

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Biz bu enflasyon sepetini istemiyoruz
Türkiye Emeklileri Derneği Kırıkkale Şube Başkanı Zekeriya Aytekin,  2017 yılının birinci 6 ayında emekli aylıklarına yapılacak olan artışların belli olduğunu söyledi.

ENFLASYON SEPETİ BİZİM YAŞANTIMIZDAN ÇOK UZAK
Şube Başkanı Aytekin, 2017 yılı Ocak ayından geçerli olacak işçi ve bağ kur emekli zamları 5510 sayılı yasanın 55. Maddesi uyarınca bir önceki 6 aylık dönemin gerçekleşen enflasyon oranı kadar olacağını söyleyerek, “Bu durumda TUİK’in yaptığı hesaplamalara göre Temmuz/Aralık döneminde 6 aylık enflasyon yüzde 4,73 oldu. Enflasyon sepeti bizim yaşantımızdan çok uzak emeklinin yaşam standardını yansıtan yeni bir sepeti birlikte oluşturup hesaplamaları ona göre yapalım”

BEKLENTİMİZDEN YİNE UZAK KALDIK
Başkan Aytekin, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 55. Maddesi uyarınca düzenlenen emekli zamları TUİK tarafından açıklanan tüfe rakamıyla 2017’nin birinci altı ayı için belirlenmiş olduğunu söyledi. Aytekin ‘2017 yılı birinci 6 ayında uygulanacak artışlar yaşam mücadelesi altında giderek ezilen emekli topluluğumuzun beklentilerinden yine uzak kaldı. TUİK in enflasyon hesabının bizim mutfağımızı yansıtmadığı gerçeğiyle yine karşı karşıyayız’

YETKİLİLERİMİZDEN ÇÖZÜM ÜRETMELERİNİ BEKLİYORUZ
‘İşte bu yüzden Emeklilerin yaşam standardına uyacak yeni bir tüketim kalıbı oluşturularak hesaplamaların buna göre yapılmasını istiyoruz. Hayatımızda hiç yeri olmayan tüketim kalemleriyle yapılan enflasyon hesaplamaları bizim için adil olmayan sonuçlar doğuruyor. Buda bizim gelirlerimizi olumsuz etkiliyor. Bu konuda yetkililerimizden çözüm üretmelerini bekliyoruz. Diğer taraftan 2000 öncesi emeklilerimiz için bir çalışma yapıldı ve intibak hayata geçti. Bu konuda emeği geçenlere minnettarız. Ancak 2000 sonrası Emeklilerimiz için de intibak yapılması kaçınılmaz bir gereklilik olmuştur”

NORM VE STANDART BİRLİĞİNE İHTİYAÇ VAR
“Parlamentomuzdan öncelikli beklentilerimiz aylıklar arasındaki adaletsizliği ortadan kaldıracak kalıcı bir intibak düzenlemesinin bir an önce TBMM Gündemine taşınması ve yasalaştırılmasıdır. Emekliler arasındaki farklılıkların acilen giderilmesi gerekmektedir. Norm ve standart birliğine ihtiyaç vardır. Aynı kurumdan aylık alanların bile 2000 öncesi ve 2000 sonrası gibi ayrımcılığa tabi tutulması sonucu yaşanan ve neredeyse yüzde 100 lük kayıplara varan haksızlıklar giderilmelidir” dedi.

Haber71.Net Editor

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
0 0 votes
Haber Değerlendirme
Subscribe
Bildir

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x