Gündem

Kırıkkale’nin Dedesi Hüseyin Kahya dualarla anılacak

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Kırıkkale’nin il olmasında ve bütün arazilerini hiçbir karşılık gözetmeksizin devlete bağışlayarak MKE’nin Kırıkkale’ye kurulmasına sağlayan merhum Hüseyin Kahya Hiçyılmaz dualarla anılacak.

HABER: YELİZ ERDEM

HÜSEYİN KÂHYA HİÇYILMAZ (1883-1936) KİMDİR?

1924 yılında, Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla, yeni bir sanayi şehri plânlanmaktaydı. Stratejik ve jeopolitik konumundan dolayı Orta Anadolu Bölgesi’nde kurulması kararlaştırılmıştı. Bir kişi vardı ki Kırıkkale’yi şehir adayları içerisine dâhil etmeyi, köyünü il yapmayı başaracaktı. İlerleyen tarihte o Kırıkkale şehrinin kurucusu olacaktı. Asım Paşa başkanlığındaki heyet bölgede keşif gezisi yaptığı sırada kendilerini köyün muhtarı Hüseyin Kâhya karşılar.

Der ki; “Şu gördüğünüz dağa kadar araziler benimdir, gelin fabrikaları buraya kurun, hatta dağın öbür tarafı da benimdir, lâzım olursa oraları da alın” der.

Asım Paşa ve heyeti Ankara’ya döner ve durumu Mustafa Kemal Atatürk’e bildirir. 1 yıl sonra müjdeli haber gelir. Fabrikalar o arazilerde kurulacaktır. Yerli ve milli diyerek atılıyordu makina kimya fabrikalarının ilk temelleri onun şahsına ait arazilerinde… Yapılan ilk fabrikanın temelleri çökünce müteahhit firma iflâs ediyor, O fabrika inşaatı gecikmesin diye kefil olduğu müteahhidin zararını cebinden veriyordu. “Şu arazi de benim, orda devam edelim” diyordu. O günlerde ona Ankara’da “Bu adam hiç pes etmeyecek, soyadı HİÇYILMAZ olsun” denecekti. Ankara’ya davet ediliyordu 5 kişilik bir köy Heyeti ile. “Madem arazilerini bağış ediyorsun o zaman size hisse verelim ağa” denecekti.

Devletin ortaklık teklifine ise “Hâşâ, devletle ortaklık olur mu hiç?” diyen bir vatansever vardı karşılarında … “O zaman bizden bir şey isteyin” sorusuna cevabı hazırdı. Parasını kendisi karşılamak kaydı ile Ankara’dan Kırıkkale’ye 1. Sınıf dönüş bileti istiyordu. Odada bir kahkaha kopar, şaka sananlara ise şu cevabı verir. “Paşam biz köylüyüz, kıyafetimiz uygun olmazmış bizi almazlar, merak ederiz içini” diyordu Hüseyin Kâhya. “Hiçyılmayan Adam”ın memleketine Yıllar sonra Kırıkkaleliler bir heykelini yapmak istediler. Ailesi “Dedemiz devlete yük olmak değil devletin yükünü almak ister, bizim kendi arazimizde olsun bu park” diyeceklerdir. Yıllar sonra da Cumhuriyetimizin minnet borçlu olduğu isimlerden olmayı başarmıştır.

 

İŞTE PROGRAM

Hüseyin Kahya Parkı

Tarih 22:09:2023 / CUMA

Saat 10:00

Protokol konuşmaları

Hamide Hiçyılmaz Ataman

Kırıkkale Valisi

Kırkkale Belediye Başkanı

İkram ; Kırkkale Belediyesi

Un Helvası

Kırıkkale Nur Camii

Saat 13:00

İlimize bağlı tüm camilerde aynı anda ses sistemi ile merhum Hüseyin Kahya Hiçyılmaz için dua ve anma konuşması yapılacaktır.

İkram ; Makina Kimya Endüstrisi Kurumu

Mevlüt Şekeri

Hüseyin Kahya Anıt Mezarı

Saat 15 :00

Kuranı Kerim okunması

Aile adına konuşma

Kırıkkale Valiği Konuşması

İl Müftüsünün duası Hüseyin Kahya ve büyük dedesi Ahmet ve Hasan dede için dua

İkram ; Aile ocağında yapılmış tarihi bakır helkede un helvası ikramı

 

  • - Kırıkkale Haber, Son Dakika Kırıkkale Haberleri

Haber71.Net Editör

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
Başa dön tuşu