GenelManşet

Sivas Katliamını Unutmadık, Unutturmayacağız!

2 Temmuz 1993’te yaşanan Sivas Katliamının üzerinden tam 30 yıl geçti. Karanlık dehlizlerde planlanıp hayata geçirilen katliamda ateş sadece Madımak Oteli’ne değil sönmemecesine, yüreklerimize düştü!

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

2 Temmuz 1993’te yaşanan Sivas Katliamının üzerinden tam 30 yıl geçti. Karanlık dehlizlerde planlanıp hayata geçirilen katliamda ateş sadece Madımak Oteli’ne değil sönmemecesine, yüreklerimize düştü!

Yüreğimiz kanamaya, yanmaya devam ediyor…

Farklı inançları, kültürleri, kimlikleri bir zenginlik değil, tehdit olarak gören tekçi-otoriter zihniyet yaşananları lanetleme, gerçek failleri bulup cezalandırma yerine “tahrikleri de unutmamak gerek” diyerek adeta normalleştirme gibi insanlık karşıtı ve insanlık suçu bir tutum sergileyerek yeni katliamların zeminini canlı tutma uğraşı içerisinde oldu.

Adresi, ikametgâhı belli olan firari sanıklar yıllarca bulunmadı, katillerin bazılarının Sivas’tan hiç ayrılmadan yaşamlarına devam ettikleri, hatta resmi olarak haklarında arama kararları olmasına rağmen evlendikleri, askere gittikleri, işe girip çalıştıkları, ehliyet aldıkları anlaşıldı! Katillerin avukatları mevcut iktidar tarafından milletvekili, belediye başkanı, bakan ve hatta Anayasa Mahkemesi üyesi yapılarak ödüllendirildi.

İnsanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımı olamayacağı evrensel hukuk ilkesi ve bu ilkeye uygun olarak Türk Ceza Kanunu’nda yer alan düzenleme yok sayıldı. Katliamın firari sanıkları zaman aşımından yararlandırıldı.

Laiklik karşıtı politikalar yaygınlaştırılarak ve derinleştirilerek sürdürüldü. Toplumsal ilişkiler dinsel referanslarla şekillendirilmeye çalışıldı, çalışılıyor. Tek tip anlayış yaşamın her alanına hâkim kılınmaya çalışılıyor. Katliamlara zemin sunan kutuplaştırma siyaseti iktidarda kalma uğruna ısrarla devam ettiriliyor.

Bir kez daha ifade etmek istiyoruz ki; karanlığa teslim olmayacağız. Kutuplaştırma siyasetine karşı zenginliğimiz olan farklılıklarımızı ısrarla ve inatla koruyacağız.

Karanlığa karşı aydınlığı ve gerçek laikliği, zulme karşı adaleti, zorbalığa karşı özgürlüğü savunmaya devam edeceğiz.

Katliamlara, ölümlere alışmayacağız! Unutmayacağız, unutturmayacağız!

Özgür, eşit, demokratik, laik bir ülkede barış içinde bir arada yaşam mücadelemize devam edeceğiz. Yaşadığımız katliamların hesabını barışın, kardeşliğin, emeğin ülkesini kurarak soracağız.

KESK olarak,  Sivas Katliamı nezdinde yaşadığımız tüm katliamları bir kez daha lanetleyip yaşamını yitiren insanlarımızı saygıyla anıyoruz. 02.07.2023

                                                                                                         Ayşe AVCI

                                                                                                    KESK Kırıkkale Şubeler Platformu

                                                                                       Dönem Sözcüsü           Eğitim Sen Şube Başkanı

Otomatik taslak - Kırıkkale Haber, Son Dakika Kırıkkale Haberleri

Haber71 Bot

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in robot editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
0 0 votes
Haber Değerlendirme
Subscribe
Bildir

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x